PDA

Επιστροφή στο Forum : ζευγάρι μονομάχων


bakogiannisd
13-01-06, 09:12
γειά σας
πρίν λίγες ημέρες μου έκαναν δώρο 1 ζευγάρι μονομάχων:D . έχω όμως άλλον έναν αρσενικό σε 20λιτρο ενυδρείο. θέλω λοιπόν να ρωτήσω μπορώ να βάλω τον έναν αρσενικό στο 100λιτρο κοινωνικό ενυδρείο με ζωοτόκα, θα υπάρξει πρόβλημα:smt062 ; Επίσης θα είναι εφικτό το ζευγάρωμα αν το ζευγάρι μπεί μόνο του στο 20λιτρο; έχω ένα φίλτρο που γυρίζει 120λίτρα την ώρα αλλά δεν δημιουργεί μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια.και τέλος αν το ζευγάρωμα πετύχει, τι γίνετε με τα μικρά; το ζευγάρι παραμένει στο ενυδρειάκη; ευχαριστώ

Mariel
13-01-06, 12:31
τι ζωοτοκα εννοεις?αν εχει και γκαπυ αρσενικα,οχι....ειναι πολυ πιθανο ο αρσενκος να τα περασει για αρσενικους μονομαχους λογω των φουντωτων ουρων και να τα σκοτωσει....:(

σε 20 λιτρο καλο ειναι να μη μενει μονιμα το ζευγαρι,ειναι μικρο και θα κυνηγιουνται συνεχεια στρεσαροντας τη θηλυκια(και φυσικα καθε μερα θα βλεπεις κομματι πτερυγιων να λειπουν...)

μπορεις να βαλεις τη θηλυκια στο 100αρι και τον αρσενικο στο 20αρι.

για αναπαραγωγη θασου προτεινα καλυτερα πιο μεγαλο ενυδρειο απο το 20αρι.γινεται να βρεις μεγαλυτερο?περιπου 50 λιτρα.αυτο ειναι προτιμοτερο,ειδικα για τις πρωτες γεννες για να μη σου ανεβασει αποτομα αμμωνια η νιτρικα(βλεπε ενα παλιοτερο ποστ του PasM).

μετα την αναπαραγωγη η θηλυκια φευγει αμεσως απο το ενυδρειο,και ο αρσενικους μετα απο 3 μερες.

bakogiannisd
13-01-06, 12:37
Υπάρχουν και gappys. δυστηχώς δεν έχω άλλο ενυδρείο. μάλλον πρέπει να κάνω μία diy κατασκευή γιατί ετοιμό στοιχίζει.

Mariel
13-01-06, 12:46
τη θηλυκια θα τη βαλεις στο μεγαλο?εννοεις diy για το ενυδρειο για τη γεννα?

bakogiannisd
13-01-06, 13:56
την θυληκια ναι αφου υπάρχει κίνδυνος με τον αρσενικο. diy για την αναπαραγωγή σκέπτωμαι και το μεγάλωμα των μικρών.

Mariel
14-01-06, 01:12
μπορεις για τη γεννα να παρεις ενα πλαστικο δοχειο.ειναι πολυ φτηνα ;) .εγω πηρα προσφατα ενα για τα μωρα 65 λιτρα 7 ευρω.

PascM
24-01-06, 15:19
Μάριελ από που πήρες αυτό το δοχείο? και πως είναι? καπάκι έχει?

Mariel
25-01-06, 01:02
το ειχα παρει απο το καρφου,αλλα ξαναρωτησα και δεν το φερνει πια....:(

βρηκα ομως ενα αλλο στο σκλαβενιτη(μικροτερο βεβαια).ναι,εχουν καπακι.ειναι ορθογωνιο πλαστικο με καπακι.

cbr929
25-01-06, 02:39
Κάτι αντίστοιχο έχω δει και στο Praktiker, ρίξε κι εκεί μια ματιά. Έχει καπάκι και αν θυμάμαι καλά βγαίνει σε 2 τουλάχιστον μεγέθη. Τέτοια δοχεία πωλούνται συνήθως σαν κούτες για μάζεμα παιχνιδιών. Μόνο που δεν έχω δει ποτέ κάποιο που να είναι εντελώς διαφανές.

Mariel
26-01-06, 00:29
οντως,δεν υπαρχουν διαφανα.εξαρταται ομως για τι το θελεις.συνηθως το οτι ειναι αδιαφανη δε δημιουργει προβλημα.