PDA

Επιστροφή στο Forum : kribensis.....ερωτηση.....


klaz
11-01-06, 15:41
θελω να ρωτησω...να τολμησω να βαλω ενα ζευγαρι κριμπενσις μεσα σε 90λιτρο φυτεμενο,με αρκετα γκαπυς-πλατυς......?ειναι χαζομαρα..?ρωταω γιατι κανονικα δεν μπερδευουμε ζωοτοκα-ωοτοκα.....στην περιπτωση μου,καμμια εξαιρεση....??

klaz
12-01-06, 10:19
ουδεις...???

lasal
12-01-06, 10:25
Οχι μην βάλεις
;)

klaz
12-01-06, 10:32
δασκαλε,προτεινεις αν τελικα βαλω,να τα βαλω μονα τους σε 1 30λιτρο που εχω,αλλα αν και εχω διαβασει σχετικα οι γνωμες ειναι μαλλον διαφορετικες για τις συνθηκες νερου.....να τις προσαρμοσω περιπου οπως στα ζωοτοκα..?η να εχω ελαφρως πιο μαλακο νερο..?αν δεν μπορω ουτε στο 30λιτρο...τοτε ξεχνα τη δευτερη ερωτηση.....,και παλι ευχαριστω δασκαλε.;)

lasal
12-01-06, 10:41
προτεινεις αν τελικα βαλω Προτείνω να διαβάσεις ενα όμορφο άρθρο εδώ ;)
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/kribensis.htm

Και μετά κάνε bookmark αυτό
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/fishfotos.htm
-+5

ahar
12-01-06, 11:59
να βαλεις , να βαλεις!!!
τα νεαρα γκαπ[ακια έινια η καλυτερη ζώντανη τροφη που μπορει να έχει για τα νεαρα (και όχι τόσο νεαρα ) κριμπ. Την γλυτώνουν μονο τα ποιο γρηγορα και μεγαλοσωμα... Φυσικη μεθοδός διαλογης για ζοθπερ ντουπερ γκαπακια. Αντιστοιχα τα ενηλικα γκαπακια κτυπανε τα ποιο ηλιθια κριμπακια.... την γλυτώνουν μονο οταν οι γονεις είνια γυρω....

Ενοοειται μεγαλο ενυδρειο (120+λτ) και πυκνοτατα φυτεμενο και με ρίκιες και άλλα επιπλέοντα, και αρκετες ριζες ξυλα με φυτα απάνω για κρυψωνες στα κριπ


Ειπατε τιποτα;;;;

lasal
12-01-06, 14:21
Ενοοειται μεγαλο ενυδρειο (120+λτ) και πυκνοτατα φυτεμενο και με ρίκιες και άλλα επιπλέοντα, και αρκετες ριζες ξυλα με φυτα απάνω για κρυψωνες στα κριπ
Ειπατε τιποτα;;;; Φυσικα
Μήπως ειναι μια ευκαιρία για ακόμη ενα ενυδρείο?
:D:D:D:D

klaz
12-01-06, 14:51
θα ερθεις να το πεις εσυ στη παγωνα...???? γιατι εγω δεν τολμαω ουτε να σκεφτω την αντιδραση της..........................................:conf used:

george
12-01-06, 15:03
Να τις ταξεις κατι...δωροδοκια...παντα πιανει.
Αλλος εφτιαξε στο σπιτι καινουργια κουζινα..αλλος της αγορασε τηλεοραση Plasma...αλλος την εβγαλε πιο φτηνα.
Ετσι ειναι αυτα !

klaz
12-01-06, 15:21
αυτα γιωργο ΗΔΗ τα εχω κανει..........και οι πιστωτικες ειναι στα χερια της....αλλα παλι δυσκολα ειναι....

soza
12-01-06, 19:07
Ξερεις.. παει και αναποδα το πραγμα.
Για να φερω εγω τωρα το ενυδρειο και να βαλω μπρος και αλλα δυο, εφτιαξε τον περιστεριονα του ο Σιμος..(μπλιαχ !!! βρωμοπουλα!!!).

Apostolis
13-01-06, 10:44
αυτα γιωργο ΗΔΗ τα εχω κανει..........και οι πιστωτικες ειναι στα χερια της....αλλα παλι δυσκολα ειναι....

...δηλαδή ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ = 0 ! Ποτέ δεν τα δίνουμε όλα φόρα-παρτίδα! Κρατάμε "όπλα" για να έχουμε! :smt081 Υπάρχει και ο άλλος τρόπος... Δημιουργείς "τεχνιτή κρίση" και για να υποχωρίσεις μετά ζητάς ανταλλάγματα! (Αν με ακούει ο Υπουργός Εξωτερικών, μπορώ να του στείλω Βιογραφικό...!)

Moonchild
14-02-06, 17:42
Γειά σας! Έχω κι εγώ μια σχετική με κριμπένσις ερώτηση:
Είναι καλύτερο να βάλω ένα ζευγάρι μόνο ή 3-4 ανεξαρτήτου φύλλου άτομα (2 ζευγάρια αν προκύψουν) ? μιλάω για κοινωνικό ενυδρείο 400λ.Ευχαριστώ!!

Apostolis
15-02-06, 12:28
Σε 400 λίτρα, άνετα 2 ζευγάρια... όχι 1 αρσ με 3 θυληκά, γιατί όταν θα γεννάνε και δεν θα είναι διαθέσιμη για ζευγάρωμα η θυληκιά, θα "ξεπορτίζει" ο αρσενικός... :smt030