PDA

Επιστροφή στο Forum : αρρωστος μονομαχος!! τι κανουμε?


notos
10-01-06, 21:01
Καλησπερα σε ολους. Εχω σε μια γυαλα 10 lt εναν μονομαχο εδω και ενα χρονο. Η γυαλα δεν εχει φυσικα ουτε θερμοστατη, ουτε φυσαλιδες ουτε τιποτε. Ξερω δεν ειναι καλο αυτο αλλα οταν τον αγορασα κανεις δεν μου ειπε οτι χρειαζεται κι ετσι τον εχω απλα σε κρυο νερο της βρυσης.Του αλλαζω νερο μια φορα την εβδομαδα. Εν πασει περιπτωσει εδω κι ενα περιπου μηνα το ψαρακι ειναι αρρωστο. Καθεται στον πατο με το κεφαλι προς τα πανω, φαινεται να μην μπορει να κινησει καλα το πισω μερος του σωματος του και τρωει μονο οτι πεφτει ακριβως μπροστα απο το στομα του κι αυτο ολο και λιγοτερο τελευταια... Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο που επαθε; Ευχαριστω πολυ

PascM
10-01-06, 23:50
Απ' ότι καταλαβαίνω με αυτά που λες ο μονομάχος σου κρυώνει! όταν όμως λες νερό της βρύσης? Αντιχλώριο χρησιμοποιείς? Τι τον ταίζεις? Όταν λες γυάλα εννοείς την στρογγυλή απ' ότι ξέρω δεν είναι και ότι καλύτερο για μονομάχους! Κανένα φυτάκι μήπως έχεις μέσα έστω και πλαστικό? Επίσης το οτι τον έχεις εδώ και ένα χρόνο μπορεί να σημαίνει ότι ο μονομάχος σου είναι ίσως και κοντά στα 2 χρόνια που είναι ο μέσος όρος ζωής του δηλαδή ο καημένος έχει γεράσει!
Οι εμπειρότεροι θα σου πουν περισσότερα

Mariel
11-01-06, 02:17
καταρχην καλως ορισες!
οι μονομαχοι παρα την αποψη των μαγαζατορων ειναι τροπικα ψαρια.θελουν θερμοκρασια νερου 24-27,αρα οπωσδηποτε θερμοστατη το χειμωνα.αλλιως γινοτναι επιρρεπεις σε ασθενειες γιατι εξασθενει το ανοσοποιητικο τους συστημα.οπως ηδη ανεφερε πολυ σωστα ο PascM οι στρογγυλες γυαλες δεν ειναι ο,τι καλυτερο,γιατι αποσυντονιζουν την πλευρικη γραμμη των ψαριων(οργανο προσανατολισμου στο νερο).
αντιχλωριο βαζεις στο νερο της βρυσης?τον ταιζεις flakes?φιλτρο δεν υπαρχει,ε?μια φορα τη βδομαδα ποσο νερο αλλαζεις?καλο θα ηταν ολικη αλλαγη νερου καθε περιπου 3 μερες....
ειναι βεβαια και μεγαλος σχετικα σε ηλικια....
δυστυχως οσοι μονομαχοι μου εμφανισαν αυτη τη συμπεριφορα,σα να μην μπορουν να κουνησουν το πισω μερος του σωματος,συνηθως δεν τα καταφερναν στο τελος....:(
αυτο που μπορεις να κανεις τωρα εσυ,ειναι να τον κρατησεις σε ζεστο περιβαλλον,χωρις πολυ φως,με σωστη διατροφη,ισως και λιγες βιταμινες και απλα να ελπιζεις για το καλυτερο....ειλικρινα ευχομαι να τα καταφερει....


ακομα κι αν δεν τη γλυτωσει,τουλαχιστον στον επομενο μονομαχο θα ξερεις τι να προσεξεις και πως να τα κανεις ολα σωστα απο την αρχη ;)

Maverick
11-01-06, 12:59
δυστυχως οσοι μονομαχοι μου εμφανισαν αυτη τη συμπεριφορα,σα να μην μπορουν να κουνησουν το πισω μερος του σωματος,συνηθως δεν τα καταφερναν στο τελος....:(

Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ :-( Μην τον ξεγράψεις από τώρα όμως, κάνε τις απαραίτητες ενέργειες και μπορεί να ανακάμψει...

PascM
11-01-06, 13:46
Με καλή διατροφή και σταδιακή άνοδο της θερμοκρασίας μέχρι τους 26 πιστεύω ότι έχει ακόμη χρόνο μπροστά του.

notos
11-01-06, 18:14
τον ταιζω με flakes. Η γυαλα ειναι δυστυχως στρογγυλη. Μαλλον πρεπει να παρω θερμοστατη ε; πως ομως θα τοποθετηθει σε τοσο μικρο χωρο το μηχανημα; εχει μερη για να κρυβεται, του εχω βαλει κατι κοχυλια (βρασμενα βεβαιως πριν τοποθετηθουν) και κρυβεται εκει. Τι αλλη τροφη να του δωσω; red worms κατεψυγμενα κανουν;

cbr929
11-01-06, 19:55
Bloodworms δεν εννοείς? Βεβαίως και κάνουνε! Είναι μάλιστα ιδιαίτερα θρεπτικά. Μόνο πρόσεχε να τα ξεπαγώνεις καλά και να τα ξεπλένεις με νερό του ενυδρείου πριν τον ταΐσεις. Και κόβε μικρά κομματάκια γιατί χαλάνε και βρωμίζουν γρήγορα αφού ξεπαγώσουν.

deMetrIs
11-01-06, 19:55
αγόρασε ενα μικρο ενυδρειο

dim
12-01-06, 00:53
βάλε το ψάρι κάπου που έχει ζέστη.! τί θέρμανση έχεις στο σπίτι, αν έχεις καλοριφέρ βάλτο κοντά ώστε να κρατάει μια καλή θερμοκρασία. άλλαζε νερό κάθε 3 μέρες το λιγότερο σε θερμοκρασία ίδια με αυτή της γυάλας, ρίξε βιταμίνες, βιταμίνες έριχνα της sera απο μια σταγόνα στα 2 λίτρα. εγώ έκανα αυτά και ένας μονομάχος που ήταν σε αυτή την κατάσταση ανάκαμψε πλήρως και τώρα είναι καλύτερα απο ποτέ.!! εδώ και μια εβδομάδα έχω πάρει έναν απο κάποιον άλλο κάνοντάς του τα ίδια πράματα μπάς και σωθεί.
ένα ακόμη που μου είχαν προτείνει και το έκανα ήταν να βάλω μια θυληκιά απο δίπλα του να κοιτάει. μπορεί να τον βοήθησε καί αυτό. ήταν βλέπεις ένας επιπλέον λόγος να αποκτήσει ενδιαφέρον για την ζωή και να ζήσει.!
θα ταΐζεις λίγο για να μην βρομίζεις το νερό. τα flakes που ταίζεις είναι για μονομάχους ή για όλα τα ψάρια.? να ξέρεις ότι οι μονομάχοι δεν είναι παμφάγοι αλλα σαρκοφάγοι. καλό θα ήταν να ταΐζεις σκουλικάκι, και ας είναι και αποξηραμένο.
αυτά και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σωθεί το ψαράκι. όπως είπαν και τα παιδιά παραπανω οι μονομάχοι δεν ζούνε και πάρα πολλά χρόνια, στα δύο τους χρόνια έχουν ήδη γεράσει.

Mariel
12-01-06, 03:43
δεν μπορεις να αγορασεις ενα μικρο ενυδρειακι με θερμοστατη?ποσο μικρη ειναι η γυαλα?ουτε ενας μικρος θερμοστατης δε χωραει?

νομιζω οτι σ'αυτη τη φαση επειδη ειναι ηδη στρεσαρισμενος καλο ειναι να μην του βαλεις διπλα μια θηλυκια(βοηθαει οντως σε περιπτωσεις που οι μονομαχοι φαινονται βαριεστημενοι,οπως ειπε ο Δημητρης)αλλα στην προκειμενη περιπτωση ο μονομαχος σου ειναι ηδη ταλαιπωρημενος....

κι η ιδεα του καλοριφερ δεν ειναι η ιδανικη...ειναι σαφως καλυτερη βεβαια απο το να κρυωνει,αλλα αν το καλοριφερ δεν ειναι ολη μερα ανοιχτο,οι εναλλαγες θερμοκρασιας ειναι χειροτερες απο τη διαρκως χαμηλη.....

επισης τα κοχυλια,αν ειναι σκληρα και με προεξοχες μπορει να του τραυματισουν την ουρα...καλυτερα ειναι αν οχι αληθινα,τα μεταξωτα φυτα.....

notos
12-01-06, 18:17
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!! Σημερα πηγα και του αγορασα ενα μικρο θερμοστατη και βιταμινες, καθως και αποξηραμενο (δυστυχως δεν εχω ψυγειο στο χωρο που ειναι ο μονομαχος) σκουληκακι. Κατευθειαν πηγε διπλα στο θερμοστατη, οποτε μαλλον οντως κρυωνε ο καημενος. Παντως δεν εφαγε. Ειδωμεν... Οπως και να χει σας χριζω απο τωρα υποψηφιους σωτηρες του!!!!

Mariel
12-01-06, 19:17
:p μακαρι να τα καταφερει.δωσ'του λιγο χρονο να συνελθει.....φαινεται καλυτερα τωρα?κολυμπαει κανονικα?το επομενο βημα βεβαια ειναι ν'αλλαξεις και τη στρογγυλη γυαλα σε ορθογωνια ;)

notos
18-01-06, 19:00
Δυστυχως... εχει περασει μια βδομαδα τωρα και παρολο που του αυξησα τη θερμοκρασια στους 26 αλλαζω καθε 2 μερες το νερο και του ριχνω και βιταμινες, στεκεται εντελως ακινητος πια και δεν τρωει καθολου... δεν ξερω τι αλλο να κανω... Ισως απλα να ειναι γερος ε;

Mariel
19-01-06, 00:23
πολυ πιθανον...βεβαια μπορει απλως να'χε καταπονηθει τοσο καιρο απο το κρυο και να μην μπορει πλεον να αναρρωσει.προσπαθησε να τον κρατησεις ετσι ζεστο και οσο καλυτερα γινεται για οσο παει....:(

οπως ξαναειπα,απο τα λαθη μας μαθαινουμε,την πομενη φορα σιγουρα θα μπορεις να παρεχεις καλυτερες συνθηκες διαβιωσης στο ψαρακι σου.

PascM
19-01-06, 10:08
Τόσο καιρό και δεν τρώει... σίγουρα δεν έχει εμφανίσει κάτι στο σώμα του ή στην ουρά σαν μύκητες? (άσπρη βλένα?) Το χρώμα του?

notos
19-01-06, 17:29
οχι δεν εχει τιποτε στο σωμα του με εξαιρεση το γεγονος οτι εχει παχυνει κι εχει χασει εντελως τη φορμα του. Τα λεπια του ειναι κανονικα μονο το χρωμα του ειναι πιο μουντο τωρα. Επισης αναπνεει κανονικα, χωρις να δειχνει δυσκολια. Σημερα δε, τον βρηκα να στεκεται σχεδον καθετα. Εννοειται συνεχιζει να μην τρωει τιποτε. Οι βιταμινες του δινουν καποια θρεπτικα συστατικα ομως ε; Να συνεχισω η ειναι προτιμοτερη η ευθανασια;; τον λυπαμαι ετσι οπως ειναι. Πανε 2 μηνες τωρα που εχει τα χαλια του.

Mariel
20-01-06, 02:24
ειναι λογικο οταν το ψαρι ειναι στρεσαρισμενο να χανει τα χρωματα του...

οι βιταμινες γενικα τονωνουν τον οργανισμο του ψαριου...

η αποφαση για ευθανασια ειναι καθαρα δικη σου,αν και ολοι γνωριζουμε ποσο δυσκολη ειναι...προσωπικα θα εξαντλουσα καθε πιθανοτητα,χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ειναι και το πλεον σωστο....

notos
20-01-06, 17:38
Ακουσα καπου οτι το γαρυφαλελαιο διαλυμενο σε νερο ειναι αναισθητικο για τα ψαρια και οτι σε μεγαλες ποσοτητες τα σκοτωνει ανωδυνα. Εχεις να προτεινεις κατι αλλο Mariel; νομιζω πως ο καημενουλης εχει υποφερει αρκετα ηδη...:(:smt010

hlias
20-01-06, 20:11
Καλησπερα. Αν και ειμαι εναντιον τησ ευθανασιας των ψαριων{χωρις να ξερω αν ειναι το καλο αυτο}απο οσα εχω διαβασει η καλυτερη μεθοδος ειναι να τυληξεις το ψαρι σε χαρτι και να το βαλεις στην καταψυξη.Ξανα λεω οτι προσφερεται ως η καλυτερη λυση και η πιο ανωδυνη

Tolis
20-01-06, 21:40
Οχι σε χαρτι, ετσι δεν ειναι ανωδυνο - βαζεις το ψαρι σε ενα μικρο δοχειο νερου και μετα στην καταψυξη.
Αυτος ειναι οντως απο τους πιο ανωδυνους τροπους αλλά οχι εντελως ανωδυνος.
Ο πιο ανωδυνος ειναι να κοψεις με μιας το κεφαλι του ψαριου με κατι πολυ αιχμηρο, αλλά ποιος το κανει....

Mariel
21-01-06, 01:07
οντως η πιο ανωδυνη ειναι αυτη που λεει ο τολης,αλλα θελει εμπειρια για να το σκοτωσεις αμεσως το ψαρι,κι ακουγεται η αληθεια ειναι και λιγο βαρβαρη....:( αν δε χτυπησεις σωστα το ψαρι εξακολουθει να αισθανεται....

αυτο για την καταψυξη τωρα....καποιοι λενε οτι ο θανατος ειναι ακαριαιος...καποιοι πως οχι...οι αποψεις διιστανται....

οσο για το λαδι απο το γαρυφαλλο βρηκα τα εξης(στα γαλλικα και μου το μετεφρασε ο προεδρος ;) )


βαζεις μερικες σταγονες σε ενα δοχειο με νερο ανακατευεις καλα να διαλυθει και βαζεις το ψαρι - θανατος σε 10 δευτερα.

dim
21-01-06, 06:28
αν το ψάρι σου είναι πολύ χάλια όπως το λές μόλις το βγάλεις έξω και το αφήσεις λίγο θα τεζάρει. τώρα το "ανωδυνος" εγώ προσωπικά δεν το καταλαβαίνω.....
εγώ δεν θα το έκανα ευθανασία πάντος. έχω πάρει και εγώ ένα με την ίδια κατάσταση στο σπίτι μου απο άλλον μήπως γιατρευτεί και είναι σε αυτή την κατάσταση πάνω απο μήνα. αν και το δικό σου κατα πάσα πιθανότητα έχει γεράσει κιόλας κ μάλλον θεραπεία δεν δέχεται.

Mariel
22-01-06, 01:58
ανωδυνος εννοουμε να γινει οσο το δυνατον γρηγοροτερα χωρις το ψαρι να προλαβει να καταλαβει τιποτα....

το ψαρι που πηρε Δημητρη εχεις δει να καλυτερευει καθολου?εχει κι αυτο τα ιδια συμπτωματα?ξερουμε την ηλικια του?

dim
22-01-06, 20:44
το ψάρι που πήρα είναι απο δική μου αναπαραγωγή, και πρέπει να είναι περίπου 8 μηνών.
αρρώστησε επειδή το αφήσανε χωρίς αλλαγή νερού καμιά δεκαριά μέρες στην γυάλα. τα περισσότερα ψάρια αρρωσταίνουν σε τέτοιες συνθήκες..... και φυσικά για να ξαναπάρει ψαράκι απο μένα θα πρέπει να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση πρώτα.!
βελτίωση είδε λιγάκι το ψάρι αλλα τουλάχιστον τρώει σκουλικάκι grintal που πάει κάτω στον πάτο. την τροφή την αποξηραμένη δεν μπορεί και δεν μπορούσε να την φάει. όταν το πήρα ήταν σαν "S" και τώρα το βλέπω ότι ίσιωσε, να δούμε μπορεί και να την γλιτώσει με τις βιταμίνες και το αλατάκι.
προχτές μια μονομαχίνα που έχω απο γέννα και είναι περίπου 3 πόντους έγερνε και κολυμπούσε πλάγια. νόμιζα ότι θα τα τινάξει αλλα έριξα αλατάκι, έκανα αλλαγή νερού και την άλλη μέρα έστρωσε.! και το αλατάκι κάνει θαύματα.!

Mariel
23-01-06, 00:49
εχεις δικιο,κατω απο τετοιες συνθηκες ειναι λογικο να αρρωσταινουν τα ψαρια....γι'αυτο η διατηρηση καλων συνθηκων και η προληψη ειναι μακραν καλυτερες της θεραπειας.
νομιζω οτι καταλαβα για ποιο ψαρι λες.
παντως χαρηκα που ακουσα οτι τοσο αυτο οσο και η θηλυκια εχουν καλυτερευσει ;)

notos
24-01-06, 18:32
εγω παντως αποφασισα να του δωσω λιγο χρονο ακομη μηπως και τα καταφερει να συνελθει. Ισως να ειναι ο μοναδικος μονομαχος που ζει σε γυαλα αλλα με φιλτρο, θερμοστατη και φυσικα φυτα!!! Σημερα εγινε η αναβαθμιση κι ελπιζω να ανακαμψει. Κι αν δεν ανακαμψει τουλαχιστον να ζησει τις τελευταιες του μερες πιο καλα. Το σιγουρο ειναι οτι το επομενο ψαρακι θα εχει πολυ καλες συνθηκες τωρα που εμαθα... ευχαριστω παιδια. Ειδικα εσενα Mariel!!

Maverick
24-01-06, 19:28
Το σιγουρο ειναι οτι το επομενο ψαρακι θα εχει πολυ καλες συνθηκες τωρα που εμαθα...

Αυτό είναι πολύ σημαντικό ;-) Ελπίζω όλα να πάνε κάλά...

Mariel
25-01-06, 01:11
δε χρειαζεται να μας ευχαριστεις,για ο,τι θελεις,εμεις εδω ειμαστε ;) ειλικρινα ελπιζω να ανακαμψει παντως.....αλλα ακομα κι αν αυτο δε συμβει,οπως ειπε θα εχει ζησει οπως πρεπει τις τελευταιες του μερες......

notos
27-01-06, 17:23
σημερα μετα απο 20 περιπου ημερες εφαγε λιγα flakes τα οποια ομως εριξα σχεδον μεσα στο στομα του. Δεν κουνιεται καθολου ακομη. Απλα απο τοτε που εβαλα τα φυτα αντι να ειναι στον πατο της γυαλας ειναι στην επιφανεια πανω σ ενα φυτο.... Αχ τι θα κανω μου χει βγαλει την ψυχη!:confused:

Mariel
28-01-06, 02:05
ακομα κι αυτο ομως ειναι κατι....τουλαχιστον εσυ θα ξερεις οτι εκανες τα αδυνατα δυνατα για να τον επαναφερεις.....κοιτα πως θα παει και τις επομενες μερες και πες μας....ξερω οτι ειναι δυσκολο να βλεπουμε καποιο ψαρι μας σ'αυτητην κατασταση......:(

notos
01-02-06, 17:27
Λοιπον, μπορει να μην κολυμπαει καλα, αλλα τρωει κανονικοτατα, και σημερα μαλιστα μολις πλησιασα τη γυαλα του μου εκανε και flare!! Ανοιξε μονο το ενα βραγχιο ομως, αλλα και παλι απο αυτο που ηταν... ειναι μεγαλη βελτιωση. Το χρωμα του βεβαια δεν εχει επανελθει πληρως... Ειναι ακομη πολυ σκουρος, αν και εχουν αρχισει να φαινονται καποια κοκκινα σημεια στην ουρα του (ειχε ενα πολυ ομορφο μπλε-μοβ χρωμα στο σωμα και κατακκοκινη ουρα). Επισης ειναι πολυ χοντρος και δεν εχει καθολου ευλυγισια, αλλα αυτο ειναι απο την ηλικια μαλλον...

Mariel
02-02-06, 00:35
αυτα ειναι πολυ καλα νεα!!αν σκεφτεις την κατασταση του,να λες παλι καλα που βελτιωθηκε εστω και τοσο ;) εγω να σου πω την αληθεια ημουν ψιλοσιγουρη οτι μαλλον δε θα τα καταφερει.....

μακαρι να καλυτερεψει κι αλλο....τουλαχιστον απο το flaring φαινεται οτι αισθανεται καλα!!

ποσον καιρο ειπαμε οτι τον εχεις?

PascM
02-02-06, 12:53
Με τις ευχές μας να τα καταφέρει για όσο ακόμη μπορεί! Μην ξεχνάμε οτι είναι γεράκος!!!!

notos
02-02-06, 17:37
ειναι μαζι μου 14 μηνες τωρα. Ευχαριστω πολυ!!!

Mariel
03-02-06, 01:20
....που σημαινει οτι ειναι ηδη τουλαχιστον 1,5 ετους...ειναι και μεγαλουτσικος.

Mariel
15-02-06, 02:54
καμια εξελιξη απο τον μονομαχο?εχει καλυτερεψει η ειναι σταθερη η κατασταση του?

notos
01-03-06, 20:56
λοιπον, χαθηκα για λιγο καιρο, ημουν διακοπες στο Bali αλλα μολις επεστρεψα, τον βρηκα καλυτερα απο ποτε!!! Αυτος εχει ζωντανεψει εντελως, κολυμπαει, τρωει εχει ξαναβρει τη φορμα και τα χρωματα του κι ερχεται να με χαιρετησει καθε φορα που περναω απο μπροστα του!!! Ολα καλα λοιπον! Μαλλον θα μας θαψει ολους και μετα θα φυγει αυτος!!! Ευχαριστω παιδια!

Mariel
02-03-06, 00:53
αυτα ειναι φοβερα νεα!!!!μπραβο!!πολυ χαρηκα!!και φανταζομαι οτι ο μονομαχος σου τωρα θα περναει καλυτερα απο ποτε ;) εχεις καμια φωτο του τωρα να μας δειξεις?

Υ.Γ.στο Μπαλι,ε?αααχ,τυχερε......

notos
02-03-06, 17:56
δεν του εβγαλα ακομη αλλα θα γινει κι αυτο απο αυριο μαλλον...

ΥΓ Ειμαι τυχερη κι οχι τυχερος....

dim
02-03-06, 18:40
πολύ χαίρομαι που ο μονομάχος σου συνήλθε.! βοήθησαν φένετε οι βιταμίνες, και οι καλύτερες συνθήκες. όσες φορές έχω κάνει θεραπεία σε κάποιο ψάρι και γιατρεύεται νιώθω πολύ ωραία και μια μεγάλη ικανοποίηση. πριν καμιά εβδομάδα δυστηχώς άργησα να ξεκινήσω θεραπεία και έχασα ένα ψαράκι απο "βελούδινη νόσο". δυστηχώς είχε ένα ψάρι και απο τις αλλαγές που έκανα και έβαζα το ίδιο λαστιχάκι μέσα για να βγάλω το νερό κολλήσανε 4. ευτηχώς τα ΄3 είναι μια χαρά τώρα.
το θέμα αυτό θα ήθελα να το παίρνουμε σαν παράδειγμα και να μην τρέχουμε για να βρούμε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνουμε ευθανασία αλλα να προσπαθούμε πρώτα να βρίσκουμε τον καλύτερο τρόπο να γιατρεύουμε τα ψαράκια μας.

καλό το μπαλί.??? να πάμε??? μονομάχους είδες εκεί.?!:D (εγω κολλημένος με τα ψαρια.!):D

notos
02-03-06, 20:23
Εχεις δικιο για την ευθανασια. Απλα ηταν τοσο καιρο σε κακα χαλια που ειχα χασει τις ελπιδες οτι θα ανακαμψει. Αλλα τελικα τα καταφερε κι ετσι χαιρομαι κι εγω που δεν αποφασισα να το σκοτωσω τοτε. Παντως ειναι τρομερα ασχημο να το βλεπεις να υποφερει. Προσωπικα εγω πιστευω στην ευθανασια ακομη και των ανθρωπων που υποφερουν κι ετσι το ειχα σκεφτει τοτε σαν λυση... Τελος καλο ολα καλα. Και για 2 χρονων που ειναι (τουλαχιστον) παραειναι ζωηρος!!! Το Μπαλι ειναι πανεμορφο μονο που τωρα ολοι με κοροιδευουν γιατι νομιζουν πως εκανα solarium και με λενε ψωναρα!!! Να πατε να πατε!

Mariel
03-03-06, 00:45
συγνωμη για την "αλλαγη" φυλου ;)

PascM
03-03-06, 10:03
Αυτό είναι!!!! Μπράβο στο Μονομάχο σου και σε σένα που βελτίωσες τις συνθήκες του!!!!!!!!!:p :p :p :p Μπράβο που τα κατάφερε!!!!!

notos
03-03-06, 13:25
Λοιπον προσπαθησα να βγαλω μερικες φωτογραφιες του αλλα με το κινητο δεν γινονται και πολλα... Οπως και να χει μπορειτε να δειτε τη γυαλα οπως εχει εξελιχθει, να μου πειτε και καμια ιδεα για το τι καλυτερο θα μπορουσα να κανω. Ειχα δυο φυτα αλλα το ενα χαλασε οσο ημουν ταξιδι. τι μπορω να κανω για να τα διατηρησω λιγο καλυτερα; Επισης ανεβασα και καποιες φωτο του ενυδρειου μου και ετσι για να ζηλεψετε 2 απο το Bali

Mariel
04-03-06, 01:15
πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!το Μπαλι βεβαια ακομα καλυτερο :D :D :D

λοιπο,στο θεμα μας τωρα ;) εχεις δοκιμασει ευκολα φυτα?π.χ. java fern,java moss,anubias?αυτα συνηθως δεν εχουν προβλημα και ιδιαιτερες απαιτησεις σε φως.βεβαια οπως εχει ξαναναφερθει η μεταφορα του μονομαχου σε ορθογωνιο ενυδρειο θα ηταν το ιδανικοτερο.υπαρχει τετοια δυνατοτητα?

notos
09-03-06, 19:03
Ειχα μια anubia (νομιζω τουλαχιστον πως ηταν anubia γιατι δεν ηξερε ο ανθρωπος που μου την εδωσε πως το λεγανε και βρηκα ενα που εμοιαζε σε ευρετηριο) αλλα χαλασε πολυ συντομα. Αν μπορεις Mariel να καταλαβεις τι ειναι και το φυτο που εμεινε στη γυαλα... Τωρα για τα Java moss κλπ οχι δεν δοκιμασα, θα ψαξω να βρω να δουμε τι θα καταφερω και μ αυτα. Γενικα απο φυτα δεν εχω και μεγαλη ιδεα, για να καταλαβεις μου χαλασε η anubia... Nα δοκιμασω να τους ριχνω καποιο υγρο λιπασμα, η κατι αλλο; Απο φως δεν ειναι και στα καλυτερα αλλα δεν ειναι και σκοτεινα... Τη γυαλα την εχω στο μαγαζι μου πανω σε ραφι ακριβως κατω απο σποτακι. Φως 11 ωρες τη μερα. (10πμ-9μμ). Διαβασα και στα diy μια αρκετα ευκολη συνταγη για CO2 και σκεφτομαι να την εφαρμοσω, τι λες κι εσυ; Μηπως ειναι πολυ μικρη η γυαλα για κατι τετοιο; Ειναι 13 λιτρα καθαρα αν θυμαμαι καλα. Τωρα για το ορθογωνιο που λες, ειναι μεσα στα σχεδια αλλα οχι αμεσα. Αλλα ως τοτε... Α, και κατι αλλο, σ αυτη τη γυαλα οπως την ειδατε και στη φωτο, θα μπορουσα ισως να βαλω 5-6 Neon;

Ιορδάνης
09-03-06, 19:13
Καλησπέρα για τόσο μικρά ενυδρεία και το flurish exel κάνει μια χαρά την δουλειά του.Στο 20λιτρό μου ρίχνω 5ml την εβδομάδα και σε συνδιασμό και με το υγρό λίπασμα diy που ρίχνω τα φυτά μου έχουν πολύ καλή ανάπτυξη.
Όσον αφορά τα νέον δεν θα στο συνιστούσα, είναι κοπαδόψαρα και θέλουν πιο όξυνο περιβάλλον από τους μονομάχους μας.
Φιλικά Ιορδάνης.

notos
09-03-06, 19:21
Υγρο λιπασμα diy????? Γιαααα πες...
Επισης, αν οχι neon, τι αλλα μικρα κοπαδοψαρα θα μπορουσα να βαλω;
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση!;)

crazyio
09-03-06, 19:24
Υγρο λιπασμα diy????? Γιαααα πες...

αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ .... αλλα με πρόλαβες ...
οπώτε Ιορδάνη εδώ να την δώσεις την απάντηση και όχι με ΠΜ :smt080
και επίσης να μας πέις αν έχει άλλες επιπτώσεις το "παρασκευασμά" σου σε ψάρια, φίλτρο, κτπ εκτός απο το να κάνει καλό στα φυτά ...
και ενοείτε πως θα δώσεις και αναλογίες .....
σε ακούμε ... :smt016 :smt080

Θεοδωρος
09-03-06, 19:26
να ρωτησω κατι;ποιο πανω λες οτι σου εκανε flare.τι σημαινει αυτο;

crazyio
09-03-06, 19:32
να ρωτησω κατι;ποιο πανω λες οτι σου εκανε flare.τι σημαινει αυτο;

flare είναι όταν ανοίγει τα βράνχιά του και τα πτερυγιά του ...
γίνεται συνήθως σε παρουσία άλλου αρσενικού μονομάχου -τσαμπουκάδες, τραμπουκισμοί και αλητία- και σε παρουσία θηλυκου ....
μπορείς να το καταφέρεις και με το να βάλεις ένα καθρεφτάκι μπροστά απο τον μονομάχο ....θα βλέπει τον εαυτό του και θα κάνει flare ..
μην το παρακάνεις όμως ..... :smt075

notos
09-03-06, 19:32
θα πει οτι τεντωσε τα βραγχια και τα πτερυγια του και πηρε ας το πουμε "σταση μαχης"

Ιορδάνης
09-03-06, 19:51
Για δείτε εδώ:
www.seachem.com/products/betta.html (http://www.seachem.com/products/betta.html)
www.seachem.com/products/product_pages/FlourishExcel.html (http://www.seachem.com/products/product_pages/FlourishExcel.html)
www.seachem.com/products/product_pages/Flourish.html

Τώρα για το diy λίπασμα είναι μεγάλο θέμα παιδιά αλλά θα ψάξω να βρώ το σχετικό πόστ και θα το κάνω edit.
Φιλικά Ιορδάνης.

notos
09-03-06, 20:01
δηλαδη για να καταλαβω αυτο το betta basics αντικαθιστα το αντιχλωριο; Επιπλεον, ως ασχετη, θα ρωτησω αν αυτα τα προιοντα τα βρισκεις στην Ελλαδα και δη στη Θεσσαλονικη... Ειναι ακριβα; Αξιζουν τα χρηματα τους; Χαλεποι καιροι ταπεινα ερωτηματα...:smt102;)

Ιορδάνης
09-03-06, 20:05
Λοιπόν το βρήκα το πόστ πάρτε το:
www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4706&highlight=power (http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4706&highlight=power)
Τώρα τα προϊόντα της Seachem μπορείς να τα προμηθευτείς από την Θεσσαλονίκη στο κατάστημα του Αζόρες που βρήσκεται επί της Μ.Μπότσαρη κατεβαίνοντας μετά την Α.Σοφίας στα 10 μέτρα στο αριστερό σου χέρι σε πάρα πολύ καλές τιμές ειδικά αν είσαι και μέλος του γκάμπ.
Φιλικά Ιορδάνης.

notos
09-03-06, 20:11
Μαλιστα... ειναι για.... χημικους αυτα! Εγω για την ωρα θα αρκεστω στου εμποριου και επιφυλασσομαι για εντυπωσιακη βελτιωση εν καιρω...;) Ευχαριστω παντως Ιορδανη!

Ιορδάνης
09-03-06, 20:17
Πάντως το υγρό για τα bettas σύμφωνα πάντα με τιςπροδιαγραφές της εταιρίας λέει ότι παρακρατεί το χλώριο και τις χλωραμίνες καθώς και την αμμωνία με συνιστόσα δόση 4ml/4ltr.Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς είναι χαρά μου,εξάλλου δεν έκανα και κάτι το σπουδαίο,σε ευχαριστώ πάντως ότι χρειαστείς εμείς εδώ είμαστε.
Φιλικά Ιορδάνης.
Υ.Γ.Πιο είναι το μικρό σου όνομα αν επιτρέπετε;:)

crazyio
09-03-06, 20:24
ακούγεται το ιδανικό υγρό για μονομάχους .....
έλα όμως που εμένα δεν μου κάνει γιατι παρακρατεί αμμωνία και έχω φίλτρα ?!!!?!??!!! γμτ ...
:confused:

notos
09-03-06, 20:33
Μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οταν λες οτι παρακρατει αμμωνια κι εχεις φιλτρα και αρα δεν σου κανει; (Ας αρχισουμε απο το Α...)

crazyio
09-03-06, 20:36
στο φίλτρο αναπτίσοντε βακτηρίδια που ουσιαστικά τρέφοντε απο τιν αμμωνία και έτσι ζούνε ...
αν ρίξω στο νερό το υγρό αυτό και δεσμέυσει την αμμωνία ουσιαστικά τα βακτηρίδια θα πεθάνουν .... άρα θα μου καταστρέψει το φίλτρο ...
ίσως κάποιος άλλος να έχει καλύτερο τρόπο να στο εξηγήσει μια και εγω αρχάριος έιμαι ... ;-)

notos
09-03-06, 20:43
Επειδη εχω κι εγω ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι στη γυαλα, μαλλον δεν κανει ουτε για μενα ε;

Ιορδάνης
09-03-06, 20:45
Σε ένα φίλτρο έχουμε βακτήρια τα οποία τρέφονται από την αμμωνία(ουρία) των ψαριών μας που βασικά είναι δηλητήριο για αυτά.Εν συνεχεία η αμμωνία με την βοήθεια πάντα των βακτηριδίων την μετατρέπουν σε νιτρώδη άλατα και εν συνεχεία σε νιτρικά άλατα.Με λίγα λόγια αυτός είναι ο λεγόμενος κύκλος του αζώτου.Το εν λόγω προϊον είναι μόνο για ενυδρειάκια ή γυάλες που δεν έχουν φίλτρο και κάθε 2-3 μέρες κάνουν ολοκή αλλαγή του νερού.
Φιλικά Ιορδάνης.

notos
09-03-06, 20:50
Αντιληπτον!! Αρα μενουμε στο λιπασμα μονο για τα φυτα, κι απο κει και περα το κλασσικο αντιχλωριο...

Ιορδάνης
09-03-06, 20:59
Γνωστή και σίγουρη λύση δοκιμασμένη ανά τους αιώνες.:D :D :D
Φιλικά Ιορδάνης.

Mariel
10-03-06, 00:50
:eek: ανοιξα κι εγω το θεμα αυτο κι ειδα 100 ποστ!!!!ποτε προλαβατε και τα στειλατε ολα αυτα???
:D :smt102

λοιπον,εχουμε και λεμε....αν θες να το κανιες αρκετα φυτεμενο το ενυδρειακι κι αφου εχεις και φιλτρο μπορεις να βαλεις λιπασμα.παντως αρκετα φυτα δε χρειαζονται λιπασμα(εγω για να καταλαβεις στο μεγαλο ενυδρειο συνεχεια ξεχναω ν'αγορασω λιπασμα-εχει τελειωσει εδω και κατι μηνες-και τα φυτα αναπτυσσονται κανονικα,βεβαια προκειται για φυτα ευκολης αναπτυξης....ελα σε καμια συναντηση να παρεις κανα τετοιο κλαδεμα ;)

το φυτο στη γυαλα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι,ασε που δε φημιζομαι και για τις γνωσεις μου στα φυτα...:( μηπως μπορει να βοηθησει καποιος αλλος??

αλλα ψαρια στα 13 λιτρα δε θα τα συνιστουσα....αν θες μπορεις να προσθεσεις ενα apple-snail η καποιο γατοψαρο αν κι αυτα ζουν καλυτερα σε κοπαδια...

notos
10-03-06, 11:03
ειμασταν ενεργητικοτατοι χθες το απογευμα, ειναι αληθεια;-)!!! Τωρα, οσον αφορα, τα φυτα, θα προσπαθησω να κρατησω καποια, θα δουμε ποια με τη βοηθεια του λιπασματος. Για την ωρα τα αλλα ψαρακια τα ξεχναω αυτο εγινε σαφες και απ τον Ιορδανη...:( Ονειρευομαι ενα 400αρι ομως, και τοτε θα βγαλω το αχτι μου!!!!!:smt043

Mariel
11-03-06, 00:48
παντως νομιζω οτι ηδη η γυαλα σου ειναι πολυ ωραια ;)δοιμασε μερικα απο αυτα τα ευκολα φυτακια που ειπαμε πριν και πες μας,ειδικα με το λιπασμα θα'ναι σουπερ!
400??με το καλο,να το αποκτησεις οσο πιο γρηγορα γινεται!!

notos
11-03-06, 09:54
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια Mariel! οσον αφορα το 400αρι θελω να το φτιαξω μονη μου και ψηνω τον πατερα μου να με βοηθησει! Οταν τα καταφερω να τον ψησω... ενα υπεροχο νεο ενυδρειο θα κοσμει το ηδη ομορφο μαγαζι μου. Εκει να δεις posts που θα δεχτειτε! ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΣ!!!!

notos
11-03-06, 13:08
...εντωμεταξυ, κοιταξτε τι παρατηρησα σημερα που του αλλαξα το νερο... Εχει μια ασπρη φουσκιτσα ακριβως μπροστα απο το ματι του, σαν σπυρακι ειναι καπως... τι ειναι παλι αυτο;;;;;

Ιορδάνης
11-03-06, 19:36
Καλησπέρα αν και δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία μάλλον πρέπει να είναι ick.Μάριελ τα φώτα σου σε παρακαλώ σαν είδική που είσαι.
Φιλικά Ιορδάνης.

dim
11-03-06, 19:58
ick δεν είναι.
είχε ένα ψαράκι δικό μου τέτοιο άσπρο σημαδάκι κάτω απο το στόμα του, του έριξα αλατάκι και δεν έγινε τίποτα , του έριξα μελαφίξ και πάλι τίποτα, τελικά το έβαλα μόνο του σε ένα 20άλιτρο φυτεμένο και σε 10 μέρες έφυγε. μήπως δεν είχε καλές συνθήκες.? το νερό κάθε πότε το αλλάζεις.? μήπως στρεσάρετε απο κάτι.?
γνώμη μου για αρχή να κάνεις αλλαγή νερού μερα παρα μέρα και άν θές να ρίξεις και λίγο αλατάκι ενυδρείων, και βλέπεις στην πορεία αν δείξει κάτι άλλο και δεν γιατρευτεί τότε θα προχωρήσεις σε κάποια θεραπεία. κάνοντας τα παραπάνω που ανέφερα βοηθάς το ψάρι να ξεπεράσει την ασθένεια απο μόνο του παρέχοντάς του πολύ καλύτερες συνθήκες.

Mariel
12-03-06, 02:58
κι εμενα για να πω την αληθεια δε μου φαινεται για ικ,αν κι η φωτο ειναι αρκετα θολη.τιμες νερου εχεις μετρησει?

θα εβαζα κι εγω αλατι σε πρωτη φαση οπως ειπε κι ο δημητρης και θα το παρακολουθουσα.(κυριε Σωτηρη μας καμια ιδεα τι ειναι??)

μπορεις να βγαλεις μια πιο καθαρη φωτο?

Maverick
12-03-06, 15:22
Υπάρχει κάτι αιχμηρό στη γυάλα που μπορεί να τραυματίστηκε? Το αλάτι νομίζω θα βοηθήσει έτσι κι αλλιώς...

dim
12-03-06, 20:35
to ick δεν εμφανίζεται με ένα μικρό σπυράκι. επειδή είχα ψαράκια που κολλήσανε δεν είναι έτσι, και ας μην είναι και καλή η φοτο. δείτε και μια φοτο απο ιck για να καταλάβετε τι εννοώ.
http://www.loaches.com/species_images/clown_ick_large.jpg

Mariel
13-03-06, 01:34
νομιζω οτι σ'αυτη τη φωτο Δημητρη φαινεται πολυ καθαρα το ick ;)

notos
13-03-06, 13:42
Παιδια ick δεν ειναι. Ειχα παλιοτερα ψαρακια με ick στο ενυδρειο μου, ειναι σημαδακια. Αυτο ειναι σαν σπυρακι με πυον, φουσκωτο. Δυστυχως τεστ δεν εχω για να του κανω, αλλα αλατι εβαλα απο το Σαββατο. Αλλαγες γινονται καθε Σαββατο 50%. Ουτε και υπαρχει κατι αιχμηρο ιδιαιτερα στη γυαλα. Ισως να χτυπησε σε κανενα κοχυλι, αλλα χλωμο... Κατα τα αλλα τρωει και κινειται κανονικα. Μονο το σπυρακι... Λετε να περναει εφηβεια;;;; Λετε να του το σπασω;;;;;:smt107

dim
13-03-06, 17:50
τώρα που έχει πρόβλημα άλλαζε νερο 2 φορές την εβδομάδα και βάζε και αλατάκι. καλό θα του κάνει κακό δεν θα του κάνει.

notos
13-03-06, 17:52
παντως καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι δεν εχουμε ετσι;;;

dim
13-03-06, 17:56
εγώ έχω αλλα δεν σου λέω.! μην σε στεναχωρίσω. καμιά φορά δεν πρέπει να τα λε΄με όλα.!
πιστεύω ότι θα γίνει καλά πάντος. να μας κρατάς ενήμερους.
εγώ με τον δικό μου σου είπα. είχε κάτι τέτοιο και πέρασε όταν του έδωσα καλύτερες συνθήκες.

notos
13-03-06, 18:35
καπου διαβασα οτι ειναι κατι σαν παρασιτο η σκουλικι...

Mariel
13-03-06, 19:14
τι λες Δημητρη οτι ειναι?

δυστυχως δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι για να βοηθησω εστω και λιγο...:(

εχει μυτερες ακρες το κοχυλι που θα μπορουσε να τον εχει τραυματισει??

notos
14-03-06, 20:20
Ψαχνω εντωμεταξυ συνεχως να βρω κατι παρομοιο σε ασθενεια και δεν υπαρχει κατι που να βοηθαει... Το ψαρακι βεβαια τρωει κανονικα, κινειται, ουτε εχει αδυνατισει, ουτε ξυνεται ουτε τιποτε. απλα εχει αυτο το σπυρι στη μυτη του...

Mariel
15-03-06, 02:47
εχεις ριξει καθολου αλατι?

netblues
15-03-06, 10:10
Αν και απο την φωτο ειναι αδυνατο να καταλαβει κανεις, μιας και δεν φευγει μετα απο τοσες μερες και αλατακι υποψιαζομαι οτι ειναι μαλλον fish mycobacterium. Απλα το υποψιαζομαι. Θα δειξει. Εχε το νουσου για τυχον αλλαγη προς το σκουρο στα χρωματα του ψαριου..

notos
15-03-06, 13:01
τα χρωματα του ειχαν σκουρηνει αρκετο χρονο πριν το σπυρακι. Τωρα σαν να καλυτερευει λιγο σ' αυτον τον τομεα. Απο τοτε που τον ειχα παγωσει τον καημενο ειχε γινει σχεδον μαυρος. Τωρα εχει ανακτησει τα τυρκουαζ της ουρας αλλα κοκκινο που ειχε δεν εχει πια...

dim
15-03-06, 19:26
φαντάζομαι netblues ότι μιλάς για TB. σωστά.?
αυτό είπα και εγώ αλλα επειδή είχα ένα παρόμοιο περιστατικό με έναν μονομάχο και θεραπεύτηκε απο μόνος του γι αυτό δεν το ανέφερα στο σάιτ. ΤΒ απ ότι ξέρω δεν θεραπεύετε απο μόνη της και είναι πάρα πολύ δύσκολη η θεραπεία.
το είπα και στην κατερίνα και της εξήγησα, για να προσέχει κιόλας.

netblues
15-03-06, 19:29
ναι για αυτο λεω.... χωρις να μπορω να ειμαι σιγουρος βεβαια.
Ο καιρος θα δειξει.

notos
15-03-06, 20:53
...Σε μια αλλαγη βεβαια ηπια λιγο νερακι, αν ειχα καμια πληγη στο στομα θα κολλησω κι εγω δηλαδη;;;; Ξερετε τι μπορω να κανω γι αυτο; Κατα τα αλλα ο μονομαχος εκτος του σπυριου ζει και βασιλευει... τι να πω...

netblues
15-03-06, 21:04
Καλα μην μας πιανει πανικός...
Η πιθανοτητα ειναι πολυ μικρή.
Γενικα ομως το να ρυφας το νερο του ενυδρειου με το στομα δεν ειναι καλη συνηθεια.

filoxenos
15-03-06, 22:18
...Σε μια αλλαγη βεβαια ηπια λιγο νερακι...
Δεν υπάρχει κανείς λόγος να συμβαίνει αυτό.
Προφανώς ρουφάς από τον σωλήνα για να ξεκινήσει να βγαίνει το νερό.
Αντ' αυτού, μπορείς να γεμίζεις τον σωλήνα με νερό από την βρύση ή με ποτηράκι-κανάτα από το ενυδρείο (αφού πρώτα έχεις κλείσει με το δάκτυλό σου την άλλη μεριά του σωλήνα) και να βυθίζεις την ανοιχτή (αυτήν από την οποία τον γέμισες) μέσα στο ενυδρείο. Ο σωλήνας δεν αδειάζει γιατί δεν λειτουργεί ακόμα η αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων. Βάζεις την άκρη που κρατάς κλειστή στον κουβά-λεκάνη και μετά αφήνεις το δάκτυλό σου και το νερό... τρέχει. ;)

Mariel
16-03-06, 01:11
θα το δοκιμασω κι εγω αυτο Ντινο γιατι εχω πιει κι εγω ουκ ολιγο νερο.....:smt009

Σωτηρη, αν ειναι αυτο που λες,δεν πρεπει να κανει θεραπεια με κατι?

netblues
16-03-06, 08:11
Αυτο με το νερο που λες εξηγει τις αποριες διαφορων κατα καιρους.. :D:D
(Μα τι πινει και δεν μας δινει κλπ)

Η θεραπεια που προτεινεται ειναι με ισχυρα αντιβιωτικά και δεν έχει γινει και τίποτε κυρίως γιατι όταν υπάρχουν πλεον συμπτωματα που φαίνονται ειναι πλέον πολύ αργά.

Εξαλλου δεν ειμαστε καθολου σιγουροι για το αν ειναι αυτό.

notos
16-03-06, 11:53
ΟΚ... Ας ελπισουμε λοιπον οτι δεν κολλησα ετσι; θα το ξερω σε 6 εβδομαδες... Αν κολλησα θα το τηγανησω το ψαρι!!! (αστειευομαι)

Mariel
17-03-06, 01:39
Αυτο με το νερο που λες εξηγει τις αποριες διαφορων κατα καιρους.. :D:D
(Μα τι πινει και δεν μας δινει κλπ)


αυτο δεν παει για μενα,ε?:smt075


μπα,δε νομιζω να παθεις τιποτα...αν ηταν ετσι τωρα εγω δε θα'μουν εδω :smt095

notos
17-03-06, 11:18
:smt059μη βαρας καλε ειμαι αθωα!!! δεν ειπα τιποτε για σενα!

dim
17-03-06, 18:03
χαλαρώστε λιγάκι κορίτσια. καταρχήν και να κολλήσεις υπάρχει θεραπεία αλλα κρατάει κάτι μήνες. δεν είπε κανείς ότι πεθαίνεις. κατα δεύτερον αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας.
όποιος έχει σκυλάκι ή γατάκι δεν κυνδυνεύει να κολλήσει εχινόκοκκο , ή παπαγαλάκια δεν κυνδυνεύει να κολλήσει μια αρρώστεια σοβαρή στους πνεύμονες αν θυμάμαι καλά ή αν έχεις ιγκουάνα πάλι μπορείς να κολλήσεις κάτι σοβαρό και γενικώς με όλα τα ζωάκια υπάρχει κάποιος κίνδυνος ο οποίος ελαχιστοποιήτε αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής.
δεν ρουφάμε με το λάστιχο νερό για να αδειάσουμε τα ενυδρεία μας. γεμίζουμε το λάστιχο νερό, ταπώνουμε με το χέρι μας την μία μεριά, βάζουμε την άλλη μέσα στο ενυδρείο και την μεριά που έχουμε ταπωμένη την βάζουμε στον κουβά και αφήνουμε να τρέξει το νερό. είναι πολύ απλό. για να λειτουργήσει βέβαια αυτό θα πρέπει ο κουβάς να είναι πιό κάτω απο το νερό του ενυδρείου. απλό δεν είναι.???

notos
17-03-06, 18:15
εεε, dim αργησες να μου το πεις κι εκανα ηδη διαθηκες, παρηγγειλα φερετρα κλπ.... τωρα λιγο σοβαρα, αν το ψαρακι ειναι αρρωστο δεν θα πρεπει να χει αλλα συμπτωματα; αυτος ειναι μια χαρα! μου κανει και κολπα!

Mariel
17-03-06, 20:25
καλε δε βαραγα εσενα,αλλα το Σωτηρη :D

Δημητρη για τον εχινοκοκκο με τις γατες θα διαφωνησω,αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη ιστορια....

Υ.Γ.ναι,ειμαι περηφανη που απο χτες χρησιμοποιω και εγω αυτη τη μεθοδο και δεν κινδυνευω πλεον να καταπιω νερο :smt110

dim
17-03-06, 23:09
εεε, dim αργησες να μου το πεις κι εκανα ηδη διαθηκες, παρηγγειλα φερετρα κλπ.... τωρα λιγο σοβαρα, αν το ψαρακι ειναι αρρωστο δεν θα πρεπει να χει αλλα συμπτωματα; αυτος ειναι μια χαρα! μου κανει και κολπα!
εεε να. γι αυτό σου είπαμε και εμείς εδώ μέσα να βάλεις το αλατάκι σου και να περιμένεις.! πιάσαμε μια περίπτωση και εμείς την πιο σοβαρή απο όλες.! πως είναι ο κολπατζής σου.??! καλύτερα ή χειρότερα.?
Δημητρη για τον εχινοκοκκο με τις γατες θα διαφωνησω,αλλα αυτο ειναι μια μεγαλη ιστορια....
καλά διαφώνησε... εμένα δεν με πειράζει.! απλά ανέφερα ένα παράδειγμα.

Mariel
18-03-06, 00:49
τελικα κατι μαλλον κανω λαθος,γιατι σημερα δε μου πετυχαινε η μεθοδος....+-8 +-8 μηπως φταιει η παρατεταμενη χρηση ξανθιας βαφης:smt091 ???

notos
20-03-06, 18:10
ο ψαρης μια χαρα δειχνει, μετα το αλατακι σαν να εχει μικρυνει και λιγο το σπυρι του. Σημερα του πηρα και 2 ανουμπιες... ερωτηση. Πηρα κατι ταμπλετες για λιπασμα των φυτων. δεν μου τις εδωσε σε κουτι, αλλα σκετο το καρτελλακι με τις ταμπλετες κι ετσι δεν ξερω να σας πω τι μαρκα ειναι. μου ειπε να τις βαζω στις ριζες καθε 20 ημερες. Αρκει αυτη η φροντιδα; Επισης, καθε φορα σχεδον που αλλαζω το νερο, τα φυτα λογω και περιορισμενου χωρου φευγουν απο το χαλικακι κι επιπλεουν. Για να μην τα φυτευω καθε τρεις και λιγο, προτεινετε καμια πατεντα... Α επισης, ειναι ασφαλες να φτιαξω λιγο CO2 για τοσο μικρη γυαλα; τελικα σημερα που τη μετρησα ειναι στα 16 λιτρα.

filoxenos
21-03-06, 00:01
ο ψαρης μια χαρα δειχνει, μετα το αλατακι σαν να εχει μικρυνει και λιγο το σπυρι του. Σημερα του πηρα και 2 ανουμπιες... ερωτηση. Πηρα κατι ταμπλετες για λιπασμα των φυτων. δεν μου τις εδωσε σε κουτι, αλλα σκετο το καρτελλακι με τις ταμπλετες κι ετσι δεν ξερω να σας πω τι μαρκα ειναι. μου ειπε να τις βαζω στις ριζες καθε 20 ημερες. Αρκει αυτη η φροντιδα; Επισης, καθε φορα σχεδον που αλλαζω το νερο, τα φυτα λογω και περιορισμενου χωρου φευγουν απο το χαλικακι κι επιπλεουν. Για να μην τα φυτευω καθε τρεις και λιγο, προτεινετε καμια πατεντα... Α επισης, ειναι ασφαλες να φτιαξω λιγο CO2 για τοσο μικρη γυαλα; τελικα σημερα που τη μετρησα ειναι στα 16 λιτρα.
Εαν σε 16 λίτρα έχεις μόνο τις 2 ανούμπιες, σου συνιστώ να μην βάλεις τίποτα για λίπασμα, ούτε και DIY Co2. Δεν χρειάζεται και περισσότερο ζημιά θα κάνεις, παρά καλό. Απ' ότι κατάλαβα, έχεις λίγο χαλίκι (ρηχό). Συμπλήρωσε λίγο ακόμα και θα κρατιούνται οι ανούμπιες. Μπορείς να βάλεις και ένα μεγάλο χαλίκι πάνω στον οριζόντιο κορμό για να τις κρατάει (μην τον καλύψει όμως τελείως) ή να τις δέσεις σε ξύλο ή πέτρα (μπελάς...). Αυτά τα φυτά είναι αργής ανάπτυξης και δεν θέλουν πολύ φως, ούτε και πολλά λιπάσματα κλπ. Αστα μόνα τους. Φρόντισε μόνο να είναι έξω από το χαλίκι η οριζόντια ρίζα (κορμός, ουσιαστικά...) και μέσα οι άσπρες ρίζες. Αλλοιώς θα σου σαπίσει μακροπρόθεσμα (αν και τελικά είναι τόσο σκληρά φυτά, που δεν "μασάνε"...)

Mariel
21-03-06, 01:22
κι εγω θα'λεγα οτι δεν αξιζει τον κοπο να μπλεξεις με λιπασματα και διοξειδια για δυο μονο ανουμπιες,που θεωρουνται και ανθεκτικα φυτα.

οσο για το οτι ο μονομαχος φαινεται καλυτερα,αυτα ειναι καλα νεα ;)

notos
21-03-06, 11:16
εχω και κατι αλλα φυτα που δεν ξερω τι ειναι. Συνολο ειναι 2 ανουμπιες, 5-6 ριζες elodea και αλλες τρεις που δεν ξερω τι ειναι, μοιαζει με....γκαζον αλλα ψηλο... στη φωτο της γυαλας φαινεται. Τελος παντων, μηπως το παρακανα;

Mariel
22-03-06, 00:58
τα φυτα μονο καλο μπορουν να κανουν,απλα προσεξε μονο να μην κλεισουν τελειως το χωρο και δεν μπορει ο μονομαχος σου να κολυμπησει ;) το γκαζον μηπως ομως δεν ειναι πολυ ευκολο φυτο??(ειμαι ασχετη απο φυτα,αλλα γενικα εχω συνδυασει το γκαζον με υψηλες απαιτησεις)

Maverick
22-03-06, 11:13
Λέει όμως "γκαζόν, αλλά ψηλό", μήπως εννοεεί Vallisneria? ;-) Αν ναι, τότε είναι αρκετά εύκολο...Για δες εδώ: http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=055A Αυτό είναι?

notos
22-03-06, 12:45
ναι, μοιαζει με τη valisneria. θα μπορουσε να ειναι καλλιστα αυτο:)

PascM
22-03-06, 12:56
Τότε μην το αφήσεις να αναπτυχθεί πολύ γιατί στο τέλο ο ψαρής σου δεν θα έχει χώρο όπως είπε και η Μάριελ! Είναι φυτό που αναπτύσετε εύκολα και βγάζει από δίπλα συνεχώς καινούργια κομμάτια.

notos
22-03-06, 18:19
Γι αυτα τα φυτα, τι ειναι πιο ενδεδειγμενο, οι ταμπλετες η το υγρο λιπασμα;

Mariel
23-03-06, 02:00
εγω απο λιπασματα εχω χρησιμοποιησει μονο υγρα.μηπως ομως μωρε ειναι λιγο παιδεμα να μπλεξεις με λιπασματα σε τοσο μικρο ενυδρειο?

notos
23-03-06, 11:20
Οταν δοκιμασα να βαλω φυτα χωρις λιπασμα σε ενα μηνα ειχαν χαλάσει. Και δεν ειναι και φθηνα για να τα αντικαθιστω καθε τοσο... 5 ευρω το κομματι τα εχει ο Αμαζονιος... Εξαλλου του ετοιμαζω μετακομιση του ψάρη. Θα του φτιαξω ενα μικρο ενυδρειακι (Μ' εφαγες με το τετραγωνο Mariel!;)) Για να εξασκηθω κιολας για το μεγαλο που θελω να φτιαξω...

PascM
23-03-06, 12:54
Αφού του ετοιμάζεις ενυδρειάκι τότε βάλε υπόστρωμα όποιας μάρκας θέλεις εσύ και γλιτώνεις για πολύ καιρό τα λιπάσματα και τα σχετικά! Τα φυτά που σου χαλάγανε πιθανόν να έχει να κάνει και με το φωτισμό!

Mariel
23-03-06, 13:00
ειδες τι κανει η πολλη γκρινια ;) ?ποσο σκεφτεσαι να'ναι το ενυδρειακι του?
αν ειναι μεγσλουτσικο μπορεις να βαλεις στικς λιπασματος στο υποστρωμα και μετα απλα καθε μερα να προσθετεις μικρη ποσοτητα υγρου λιπασματος για να εισαι σιγουρη

notos
23-03-06, 14:02
50x35x35 νομιζω πως ειναι γυρω στα 60 λιτρα αν δεν κανω λαθος. Θα βαλω φυτα και neon tetra καμια 15αρια. Τι λετε;

notos
23-03-06, 14:04
50x35x35 νομιζω πως ειναι γυρω στα 60 λιτρα αν δεν κανω λαθος. Θα βαλω φυτα και neon tetra καμια 15αρια. Τι λετε; Τωρα οσον αφορα παχος τζαμιου κοντρες κλπ σε αλλο topic, ξερω, ξερω...:p

Mariel
24-03-06, 01:09
ειναι 61,25 λιτρα ;) .μηπως 15 νεον ειναι πολλα?εγω ισωςθα'βαζα 7-8.σκεφτεσαι να βαλεις και γατοψαρα?

notos
24-03-06, 10:51
για καποιον απροσδιοριστο λογο, δεν τα εχω εκτιμησει τα γατοψαρα. Ισως ομως να εβαζα 2-3 κλοουν αν ταιριαζουν...

Mariel
25-03-06, 01:16
τα κλοουν ειναι πολυ ντροπαλα και νομιζω οτι η συμπεριφορα τους θα φαινοταν καλυτερα σε μεγαλυτερο κοπαδακι.για μεγαλυτερο ομως νομιζω οτι χρειαζεται και μεγαλυτερο ενυδρειο.ισως τα γατοψαρα να ταιριζαν καλυτερα σε αυτα τα λιτρα.βεβαια αυτα ειναι μονο η γνωμη μου,χωρις να ειμαι ειδικη στα ψαρια βυθου.

Takis
25-03-06, 02:18
Τους κλοουν, λογω μεγεθους, καλυτερα να μην τους υπολογιζετε για αυτο το ενυδρειο.

notos
27-03-06, 16:38
ΟΚ. Το Σαββατο θα το ξεκινησω, θα σας ενημερωσω για το πως τα πηγα!!;)

Mariel
28-03-06, 00:21
θα περιμενουμε τις εξελιξεις ;) !!

johnpecn`
09-11-15, 15:44
Αρχηγε μου καλωσηρθες το θεμα είναι απο το 2006 δεκα χρόνων και στο Βιετνάμ σε λιμνη να ζουσε ο μονομαχος θα ειχε φύγει προ πολλού :) το πιστολι στο βγαζει γιατι γραφεις με αγγλικους χαρακτήρες εδω γράφουμε οπως και στα περισσότερα φορουμ μονο ελληνικά zw