PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγγουράκι ε?


parrot
09-01-06, 21:44
Έχω διαβάσει διάφορα ποστ για το ότι μπορούμε να ταϊζουμε τους πλέκο μας με αγγουράκι... το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι περισσεύουν και πολλά υπολείμματα τροφής από τα υπόλοιπα ψάρια.

Οκ λοιπόν θα το δέσω και θα το τοποθετήσω το βράδυ για να φάει. Μπορώ να το αφήσω μέχρι το πρωί χωρίς φόβο? Δεν θα έχει κάποια επίδραση στο νερό?

dalex
09-01-06, 22:07
Μπορείς να το αφήσεις και περισσότερο, μέχρι και δυο μέρες σίγουρα.
Αν και το πρωί θα το βρεις σχεδόν όλο φαγωμένο. Στο νερό δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα εκτός αν το αφήσεις και σαπίσει μέσα.

Takis
09-01-06, 23:32
Μπορείς να το αφήσεις και περισσότερο, μέχρι και δυο μέρες σίγουρα.
Αν και το πρωί θα το βρεις σχεδόν όλο φαγωμένο. Στο νερό δεν θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα εκτός αν το αφήσεις και σαπίσει μέσα.

Αργει πολυ να σαπισει.
Εγω που βαζω για τις αφρικανες το αφηνω 5-6 μερες χωρις προβλημα.

DJK
10-01-06, 00:50
Το κόβεις σε λεπτές φέτες και το καθαρίζεις εξωτερικά σχεδόν μέχρι το σημείο που αρχίζει το πολύ μαλακό μέρος του. Μετά το βράζεις λίγο σε ένα μπρίκι και το ρίχνεις όπως είναι χωρίς κάποιο βάρος, έτσι πάει εύκολα στον πάτο. Για καλό και για κακό βράσε περισσότερες από 1 φέτες. Όταν το έριξα εγώ έγινε άμεσα στόχος των YOYO (botia lohachata) τα οποία επειδή είναι 3 έγιναν επιθετικά για το ποιό θα φάει πρώτο. Τελικά για να αποφύγω τα χειρότερα έριξα άλλες 2 φέτες, και φυσικά δεν έμεινε τίποτα για να βγάλω :cool: .Το κόλπο με το βράσημο μου το είπε (αν δεν κάνω λάθος) η Pani

dalex
10-01-06, 02:33
Εγώ κόβω ένα μεγάλο κομμάτι στη μέση και το στερεώνω με ένα λαστιχάκι σε κάποιο σταθερό σημείο στο ενυδρείο. Οπότε τρώνε όλο το μαλακό από μέσα και μένει μόνο το εξωτερικό που είναι πιο σκληρό και το οποίο το βγάζω. Νομίζω ότι για τους pleco είναι καλύτερα έτσι.
Τάκη και εγώ συνήθως το αφήνω 3-4 μέρες αλλά για πιο σίγουρα είπα 2.
Συνήθως δεν μένει και τίποτα μετά τις 2 μέρες.

Akis
10-01-06, 08:45
Eπίσης μπορείς να βάλεις σπανάκι, πατάτα και καρότο... έτσι για ποικιλία !

yannis
10-01-06, 16:49
Εγω τους δινω Χωριατικη....

Takis
10-01-06, 17:03
Τάκη και εγώ συνήθως το αφήνω 3-4 μέρες αλλά για πιο σίγουρα είπα 2.
Συνήθως δεν μένει και τίποτα μετά τις 2 μέρες.
Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο, αλλά εγώ το είπα μόνο για να τονίσω ότι το αγγούρι δεν είναι από τα είδη που σαπίζουν τόσο εύκολα.

Kostas G.
10-01-06, 18:59
Το αγγουρι και γενικα οποιοδηποτε λαχανικα ή φρουτα βαζουμε στο ενυδρειο καλο ειναι να τα καθαριζουμε πρωτα καθως συχνα ειναι ραντισμενα με βλαβερες ουσιες που δεν φευγουν με ενα απλο πλυσιμο.
Αλλα λαχανικα και φρουτα που μπορουν να ταιστουν στους pleco,εκτος απο αυτα που ηδη αναφερθηκαν ειναι η ντοματα,τα μανγκο,το πεπονι,το ενδοσπερμιο της καρυδας καθως και η γλυκοπατατα.

parrot
10-01-06, 22:02
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη συμμετοχή. Αυτό το φόρουμ μ'εχει βοηθήσει όσο δεν φαντάζεστε...

Να'στε καλά και καλή χρονιά να'χουμε!

Akis
11-01-06, 15:21
Πάρε και μια φωτό... με τάϊσμα σπανάκι, το μανταλάκι που βεντουζάρει στο τζάμι το βρίσκεις σε όλα τα ενυδρειομάγαζα.