PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκυος Γκαπίνα!!!!! εδώ και 2 μήνες


PascM
09-01-06, 15:13
Χαιρετώ τους πάντες και καλή χρονιά σε όλους με πολλά λίτρα!!!!!!

Έχω μια θηλυκιά γκάπυ εδώ και ένα μήνα και κάτι η οποία είναι "ελαφρώς":) έγκυος :p (φαίνονται μέχρι και τα μαύρα στίγματα) η οποία δεν λέει να γεννήσει. Κατα καιρούς πρέπει να πω ότι βλέπω πορτοκαλί περιτώματα χωρίς να έχει ξεπρηστεί!

Πρέπει να πω ότι την έχω όλο αυτό το διάστημα μόνη της σε ένα 25λιτρο που έχω για γεννήστρα και οι συνθήκες του νερού Αμωνία 0 - Νο3- 20 - Ph -7,2

Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?
:smt030 :smt030 :smt030 :smt030 :smt030 :smt030 :smt030 :smt030

Celda
09-01-06, 22:31
Μήπως δεν έχεις πολλά φυτά;

Πάντως εμένα βοηθάει η αλλαγή νερού...αμέσως μετά γεννά...αλλά όχι απο στρες. Πρέπει να είσαι προσεκτικός...:D
Καλή επιτυχία

PascM
10-01-06, 09:40
Δεν ξέρω τι να κάνω και αλλαγές κάνω κανονικά (κάθε 5 μέρες) και οι μετρήσεις του νερού μου είναι καλές τι να πω, το θέμα είναι ότι δεν την βλέπω να πρήζεται σε τέτοιο βαθμό που να δικαιολογεί γέννα δηλαδή το χαρακτηριστικό φούσκωμα είναι μεν έγκυος αυτό είναι σίγουρο όχι όμως τόσο φουσκωμένη όσο πρέπει για να γεννήσει.!!!!! Καμιά ιδέα κανείς?

Tolis
10-01-06, 13:26
Μηπως απλα τρωει πολυ? Ποσο ταιζεις?

PascM
10-01-06, 14:30
όχι δεν νομίζω οτι τρώει πολύ ρίχνω καθε μέρα το πρωί από ένα με δυο φυλαράκια Tetra Color Pro, σίγουρα είναι έγκυος διότι όπως έγραψα και στην αρχή φαίνονται στην κοιλιά της τα μαύρα στίγματα.

halvas69
10-01-06, 21:53
Πρέπει να είσαι ο δεύτερος ή τρίτος τον τελευταίο καιρό με τέτοια συμπτώματα.
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις υπομονή μήπως και γεννήσει.
Άντε και good luck. :)

soza
10-01-06, 23:00
μα τι παθανε ολες?? ανεμογκαστρι ??

PascM
10-01-06, 23:36
Έλα ντε!!! Τέλος πάντον το θέμα είναι το εξής, μήπως να την ξαναβάλω στο 100 μαζί με τις άλλες δυο που πήρα προχθές και τους δυο αρσενικούς? και ο Θεός βοηθός? στο ενδιάμεσο το 100 αρχίζει σιγά σιγά και γεμίζει φυτά που σημαίνει ότι αν γεννήσει ότι ζήσει έζησε μέσα στα φυτά όπως στη μητέρα φύση?
Πάντος δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα δεν θέλω να χάνω ούτε ένα ψαράκι με στεναχωρεί προτιμώ να τα χαρίζω παρά να τα χάνω.