PDA

Επιστροφή στο Forum : μονομαχινα γλυτώνει απο τα βασανα


deMetrIs
07-01-06, 20:10
Σημερα πηγα σε ενα pet shop το οποιο ειναι παντα ανοιχτο εκτως δευτέρα.... και παω και τι να δω???
βλεπω μια μονομαχινα να ειναι σε μια απο αυτες τις στρογγυλες γυαλλες μαζι με ενα αρσενικο! Ηταν πολυ μαδεμενη η ουρά της και την λυπηθηκα πολυ:( λοιπον νευριασα και ειπα καμποσα πράγματα στο ιδιοκτητη του πετ σιοπ και εκινος σημμασια δεν εδεινe ετσι απο την λυπηση μου αποφασησα να την πάρω απο εκει, τωρα μπλει πολυ ευτηχησμένη στο 30L ενυδρειο και τρωει και το σκουλικακι της (αποξηραμενο) και θερμοκρασια 26C αργοτερα θα την βαλω στο 15L.....επισης νομιζω οτι ειναι πανω απο 1 χρονου..Και τωρα η περιγραφή:
μαλλον ειναι red cambo αλλα δεν εχει τοσο καθαρο σωμα εχει και κατι λιγα μαυρακια λεπια... επισης οι ακτινες τις αν τις παρατηρησεις καλα εχουν μοβ-μπλε χρωμα τυπο ουράς δεν ξερω γιατι ειναι λιγο φαγωμενη
Α ξεχασα να πω οτι προσθεσα και λιγο ενυδριακο αλατι στο ενυδρειο

Mariel
08-01-06, 03:25
μπραβο Δημητρη!!!!εκανες πολυ καλα που την πηρες απο'κει,σιγουρα τωρα θα κολυμπαει ευτυχισμενη στο νεο της σπιτι ;) εχει προοσαρμοστει εκει η οχι ακομα?

deMetrIs
08-01-06, 10:06
εχει προσαρμωστει μια χαρα! και αναρρωνει πολυ γρηγορα!!! επισης η ουρά της αρχισε να ξαναγινετε οπως ηταν πριν μαλλον θα βγει ct τελικα:D

deMetrIs
01-03-06, 15:00
Να την

deMetrIs
01-03-06, 15:04
και συνεχιζω ....
σημερα πηγα σε ενα pet shop και πήρα το ματι μου ακομα μια θυληκια (?????) μονομαχινα και την αγοράζω παω να την βαλω στο ενυδρειο με την αλλη και .... της κανει flare !!!!!!!:smt118 και απλωνει τα πτερυγεια του και βλεπω οτι το κατω είναι αρκετα μεγαλο αλλα της ουρας μικρό !!!!!!!!!! ειναι αρσενικο ???????
εβγλα κατι εικονες αλλα δεν ειναι καλες αλπιζω να σας βοηθησουν να με βοηθησετε !!!!!!

filoxenos
01-03-06, 17:29
και συνεχιζω .... σημερα πηγα σε ενα pet shop και πήρα το ματι μου ακομα μια θυληκια (?????) μονομαχινα και την αγοράζω παω να την βαλω στο ενυδρειο με την αλλη και .... της κανει flare !!!!!!!:smt118 και απλωνει τα πτερυγεια του και βλεπω οτι το κατω είναι αρκετα μεγαλο αλλα της ουρας μικρό !!!!!!!!!! ειναι αρσενικο ??????? εβγλα κατι εικονες αλλα δεν ειναι καλες αλπιζω να σας βοηθησουν να με βοηθησετε !!!!!!
Το ίδιο έπαθα κι εγώ, με τη διαφορά ότι εμένα μου το πούλησαν για θηλυκό και μάλιστα με σφοδρή επιμονή στις αντιρρήσεις μου! Τελικά, η Κλάρα αποδείχθηκε... Κλάρος! Ετσι λοιπόν είχαμε ξανα βαφτίσια και τώρα ο... Κλαύδιος, απολαμβάνει την παρέα των δύο νέων θηλυκών που πήρα από την Μάριελ στο καινούριο 55άρι και ετοιμάζεται για... απογόνους! :cool:

Mariel
02-03-06, 01:02
πολλοι απο μαγαζια κανουν το λαθος και πουλανε πλακατ αρσενικους για θηλυκες....Δημητρη το εδρικο πτερυγιο φαινεται μακρυ,βεβαια δεν μπορω να δω τα κοιλιακα ουτε αν εχει ovipositor...

Ντινο,η δικια σου εχει ovipositor αλλα υπαρχουν και αρσενικοι που εχουν(θεωρειται βεβαια σαν "ελαττωματακι")

παντως πολλοι ωραιοι ειναι και οι δυο :D !!!

Υ.Γ.Ντινο περιμενουμε φωτο και απο τα καινουργια σου ψαρια ;)

filoxenos
02-03-06, 01:50
....Ντινο περιμενουμε φωτο και απο τα καινουργια σου ψαρια ;)
χε χε χε...;) Να μερικές, που πρόλαβα να βγάλω βιαστικά, πριν μου πάρει ο αδελφός μου τη μηχανή...

deMetrIs
02-03-06, 14:48
ειναι αρσενικος εκανε και φωλιτσα!:D

filoxenos
02-03-06, 22:55
...Ντινο,η δικια σου εχει ovipositor αλλα υπαρχουν και αρσενικοι που εχουν(θεωρειται βεβαια σαν "ελαττωματακι")...
Τι εννοείς (θεωρειται βεβαια σαν "ελαττωματακι") ?
Δεν πιστεύω να θες να μου βγάλεις τον Κλαύδιό μου... Λουλού του καναπέ ! :D ;) :smt043

Mariel
03-03-06, 00:56
ελαττωματακι εννοω με βαση τα στανταρντς των σοου ;)

παντως μια χαρα βλεπω προσαρμοστηκαν οι θηλυκες και βρηκαν τα χρωματα τους.κι εβγαλαν και καθετες γραμμες απ'ο,τι βλεπω :d :d :d

τον Κλαυδιο(πρωην Κλαρα,σαν εγχειρηση αλλαγης φυλου μου ακουγεται +-8 )τον εχεις μαζι με τις θηλυκες??

α!!!θελουμε φωτο και απο τον αρσενικο!!!!

filoxenos
03-03-06, 13:33
- ...παντως μια χαρα βλεπω προσαρμοστηκαν οι θηλυκες και βρηκαν τα χρωματα τους κι εβγαλαν και καθετες γραμμες απ'ο,τι βλεπω...
- ...τον Κλαυδιο τον εχεις μαζι με τις θηλυκες?...
- ...α!!!θελουμε φωτο και απο τον αρσενικο!!!!

- Πως να μην προσαρμοστούν αμέσως! Νέο ευρύχωρο φυτεμένο ενυδρείο, καθαρό νερό, στρωμένο φίλτρο, πολύ και καλό φαί, ΦΟΒΕΡΟΣ ιδιοκτήτης ( ..! :D ), καλή παρέα, κλασσική μουσική για λίγο κάθε μέρα... Και 'γω να ήμουν, ευτυχισμένος θα ένοιωθα! ;)
- Η διάταξη μετά από διάφορες δοκιμές, είναι: ο Κλαύδιος μόνος του στο 12άρι, οι 2 θηλυκές μαζί στο 15άρι και ο αρσενικός (ΠΟΛΥ επιθετικός!), μόνος του στο 55άρι, δίπλα στις θηλυκές (βλέπονται από μικρό άνοιγμα στο πλάι, όταν πάει σε αυτό το σημείο). Ολα έχουν φίλτρο, θερμοστάτη, φως και φυτά, κυρίως Cabomba.
- Οι φωτό Νο: 046, 042, 002 και 009, είναι ο αρσενικός. Τώρα δεν έχω την μηχανή. Σε λίγες μέρες πάλι... (ελπίζω από ζευγάρωμα και γέννα!) 8)

Υ.Σ.: Ποτέ μα ποτέ δεν πρόκειται να αφήσω τα ψάρια μου να πάνε σε... καλλιστεία!

deMetrIs
03-03-06, 15:44
O δικος μου εχει πολυ μεγαλο ανοιγμα ουρα τι λέτε ??

Mariel
04-03-06, 01:20
αααχ,πρεπει να ξανακοιταξω τη μυωπια.....:smt030 μια χαρα φαινεται παντως!!αντε,στις επομενες φωτο να ειναι ηδη μπαμπας :D

@Δημητρη,στη φωτο δεν ειναι σε full flare,οποτε δε φαινεται πληρως το ανοιγμα ;)

deMetrIs
04-03-06, 09:00
@Δημητρη,στη φωτο δεν ειναι σε full flare,οποτε δε φαινεται πληρως το ανοιγμα ;)

full flare

Mariel
04-03-06, 19:55
καλο ειναι το ανοιγμα Δημητρη,βεβαια ειναι μικροτερο απο 180 που ειναι το ιδανικο.αλλα παρ'ολα αυτα ειναι κουκλος ;) !!