PDA

Επιστροφή στο Forum : Cladophora algae.


kwstas arta
19-05-19, 12:48
Καλημερα στην ομορφη παρεα.θα ξεστησω ενα ενυδρειο γιατι γεμισα δυστυχως Cladophora algae,θελω να ρωτησω τα εξης,το χαλικι αν το βρασω μπορω να το χρησιμοποιησω ξανα?τα φυτα εαν τα κλαδεψω πολυ χαμηλα και τα καθαρισω απο την αλγη μπορω να τα ξαναβαλω?ευχαριστω.

kwstas arta
22-05-19, 16:34
Μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος έμπειρος μποστανας;

Γιώργος Κ
22-05-19, 16:44
Ειναι η πιο δυσκολη απο τις αλγες καθως οι "σωστες" συνθηκες για τα ψαρια την ωφελούν. Αν ειναι απελπιστικη η κατασταση μαλλον θα πας για ξεστήσιμο και ξαναστήσιμο ... Ειναι σιγουρα κλαδοφορα? Βαλε μερικες φωτογραφιες μην ειναι κατι αλλο ...

kwstas arta
22-05-19, 17:40
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου.το ξέρω ότι είναι η πιο δύσκολη άλγη και το έχω πάρει απόφαση ότι θα ξεστηθει.απο κλαδωφορα έχω ροταλα,πολυσπερμα,σεσιφλορα,σταρ γκρας, και λουντβιτσια.στεναχωριεμε όμως για της κρυπτοκορινες και βουκεφαλαντες.το βράδυ που θα πάω σπίτι θα βάλω φωτογραφίες

tsala
22-05-19, 18:50
Κώστα έχω ξεστησει κι εγώ στο παρελθόν ενυδρείο ,για τον ίδιο λόγο..
Εγώ την είχα πατήσει από μπάλες κλαδοφορας που είχα βάλει.

Τα μεγάλα φυτά , προσπάθησε να τα σώσεις (αν γίνεται) , αφαιρώντας την άλγη ,βγάζοντας τα έξω από το νερό.
Το χαλίκι μπορείς να το ξαναχρησιμοποιησεις , καλό πλύσιμο ,πολλά χέρια με καυτό νερό

kwstas arta
22-05-19, 19:36
για το χαλίκι πίστευα ότι σίγουρα δεν θα έχω θέμα.για τα φυτά και συγκεκριμένα κρυπτοκορινες και βουκεφαλανδρες αν κόψω όλα τα φύλλα με την άλγη και αφήσω 3-4φυλλαρακια χωρίς άλγη θα απαλαχθω ή θα έχω πάλι το ίδιο αποτέλεσμα;

sarpijk
22-05-19, 21:29
Φωτογραφία?

kwstas arta
22-05-19, 22:37
Ειναι παντου στα φυτα στο χαλικι στα ξυλα και να φανταστειτε οτι την βγαζω με τσιμπιδα καθε εβδομαδα.

sarpijk
22-05-19, 22:41
Δεν φαίνεται τοσο μεγαλο προβλημα ωστε να ξεστησεις. Μηπως εχεις πολυ φως που ισως να πηγαζει απο εκει το προβλημα?

kwstas arta
22-05-19, 23:00
Δεν νομιζω,το φωτιστικο ειναι λεντ 20βατ,σε ενυδρειο 0,80/0,35/0,40το υψος,και φωτοπεριοδο 7ωρες και με ελαχιστο λιπασμα.

sarpijk
22-05-19, 23:07
Μηπως το χτυπαει και ο ήλιος?

kwstas arta
22-05-19, 23:26
οχι,με οτι φυτα εχω παρει απο αλλους χομπιστες εδω παντα κατι θα μου εμφανιζοταν,απο υδρες μεχρι τωρα με αυτην την αλγη.εχω και αλλο φωτιστικο πιο λιγα βατ,λες να το βαλω και να δω πως θα παει?επειδη εχω μεσα 5ειδη κρυπτοκορινες δεν θελω να το χαλασω.αναλογως τον φωτισμο οι κρυπτοκορινες βγαζουν διαφορετικα χρωματα;)

sarpijk
22-05-19, 23:28
Οχι γιατί να χαλάσουν οι κρυπτοκορινες? Ισα ισα δε θελουν και πολυ φως? co2 έχεις? Ποια ειναι τα 5 διαφορετικά ειδη που εχεις?

kwstas arta
22-05-19, 23:43
οχι δεν εχω co2.απο κρυπτοκορινες>affinis,spiralis,purpurea,mi oya,parva.συνολικα εχω 15ειδη και στα 3ενυδρεια ειναι απο τα αγαπημενα μου φυτα.

sarpijk
22-05-19, 23:46
Εαν εχεις κυριως κρυπτοκορινες που ειναι αργης ανάπτυξης τοτε δεν θες πολυ φως ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχεις co2.

Και εμενα μου αρέσουν οι κρυπτοκορινες!

kwstas arta
22-05-19, 23:54
γενικα εχω ευκολα φυτα,κουραστικα απο τα προηγουμενα χρονια με οσμωση,λιπασματα,κλαδεματα,co2.εαν ειναι θα σου στειλω το καλοκαιρι,εχω πολλους συναδελφους απο βορεια ελλαδα.