PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για φίλτρο


Ελενα
09-04-19, 21:11
Γεια κ χαρά σε ολους!
Είμαι νέο ψαράκι στην ομάδα κ θέλω να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες κ συμβουλές που μας δίνετε!απέκτησα λοιπόν κ εγώ πριν λίγο καιρό [χωρίς να γνωρίζω] 2 χρυσόψαρα σε γυάλα[comet-shubunkin].Βρήκα ομως μια γυάλα ενυδρείου 100λτ κ είπα να φτιαξω ενα κανονικό ενυδρείο.Μπορείτε να βοηθήσετε ?
Χρειάζομαι εξωτερικό φίλτρο με κυκλοφορια μεγαλύτερη αλλά ποση?Διάβασα 300λτ την ώρα ισχύει?
Αγοραζω φίλτρο με αρκετή χωριτικότητα υλικών φιλτρανσης ή είναι κατι που το φτιάχνω μετά?
Το βιολογικό υλικό ειναι μέσα στο φιλτρο?χρειάζεται από την αρχή?
Ποια εταιρεία να προτιμήσω?
Συγνώμη αν κούρασα αλλά εχω μπερδευτεί λιγο με αυτά που έχω διαβάσει.ευχαριστώ!

Elizatilsi
09-04-19, 21:36
Καλησπερα , δεν ξερω αν το εχεις διαβασει αλλα ριξε μια ματια στο λινκ παρακάτω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000 καλη τυχη με το ενυδρειο και εχε υπομονη

Ελενα
09-04-19, 22:09
Το έχω διαβάσει,απλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο σε μαρκα με βάση την εμπειρία σας γιατί δε ξέρω από που να αρχίσω.

sarpijk
09-04-19, 23:41
Καλησπέρα, είναι θεμα ποσα χρήματα θα διαθεσεις. Για χρυσοψαρα θα χρειαστεί ενα δυνατό φίλτρο που θα σου επιτρέπει να το καθαρίζεις συχνα. 300 λ/ω ειναι λιγα για 100 λιτρα. Εγω θα κοιταγα κατι κοντα στα 800 με μεγάλο καδο. Κοίτα για eheim, fluval, jbl, aquael, aquanova. Καλες μάρκες ολες, τα περισσότερα εχουν μεσα ηδη βιολογικό υλικό αλλα και να μην εχει δεν ειναι κατι ακριβό.

Ελενα
10-04-19, 08:13
Καλημέρα κ σ’ευχαριστω!
Θα ξεκινήσω να ψάχνω. Μπορώ να χρησιμοποιήσω νερό από πηγάδι; Αν φυσικά οι μετρήσεις είναι σωστές.

tsala
10-04-19, 10:06
καλως ηρθες !
δεν νομιζω οι μετρησεις του πηγαδιου να ειναι σωστες... πιστευω θα εχει πολλα νιτρικα , αλλα μονο με μετρηση θα το δεις αυτο..
και φυσικα αν δεν ειναι ποσιμο, δεν κανει και για τα ψαρια.

εγω θα σε στεναχωρισω, αλλα τα 100λιτρα ειναι πολυ λιγα για comet ,common και subunkin χρυσοψαρα, καθως μεγαλωνουν αρκετα.
καλυτερη επιλογη , θα ηταν τα fancy χρυσοψαρα.

οσο για το φιλτρο θελεις κατι με μεγαλο καδο , καποια εχουν βιολογικα υλικα, καποια οχι.. εννοειται ομως πως χρειαζονται απο την αρχη , οπως επισης χρειαζεται και ενα μπολι στο φιλτρο.

Ελενα
10-04-19, 21:53
Για το μπόλι έχω βρει κάποιον από την περιοχή μου που μου ειπε οτι θα μου δώσει.μου είπε κάτι άσπρα σαν μακαρόνια που έχει στο φιλτρο του.Έτσι πρέπει να είναι?Έχει κ αυτός χρυσόψαρα.Αν το πάρω το τοποθετώ πάνω στο δικό μου φίλτρο?

SweepingFish
10-04-19, 22:08
Καλησπερα και απο εμενα! Καλη αρχη σου ευχομαι.

Σωστα, τα βαζεις στο φίλτρο σου. Siporax λεγονται.

Ελενα
11-04-19, 22:08
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες -όταν βγάλω άκρη με τα φίλτρα θα ενημερώσω να μου πείτε τη γνώμη σας
-------------------------
Γεια σας κ πάλι!
Κοιταξα για φίλτρα κ βρήκα τα εξής΅-

aquael A SAP 800 με 800λτ κυκλοφορία κ 72ευρω
aquael MULTI KANI με 800λτ κυκλοφορια κ 76 ευρω
fluval 206 με 780λτ κυκλοφορία κ 82 ευρω
fluval 306 με 1150λτ κυκλοφορία κ 105 ευρω
Aquanova NCF-1000 με 1000λτ κυκλοφορία κ 92 ευρω αλλά κατασκευασμένο Κίνα.αξίζει?

Ποιο να προτιμήσω?Σαφως τα ακριβά είναι καλύτερα.Εχω ελπιδες με τα πιο φθηνά?Από όσα καταλαβα τα 2 πρώτα εχουν μέσα κ υλικό.Στα άλλα θα πρέπει να πάρω εξτρα.
Όσο για το μέγεθος των ψαριών περίμενα ότι θα το ακούσω.Μάλλον θα αλλαχτουν σε fancy.
Υπαρχει κάποιο σετ σε υγρά τεστ νερού?
ευχαριστωωωω

sarpijk
11-04-19, 22:12
Aquanova εχουν αρκετοι και ειναι αξιοπιστα ενω βρίσκεις και ανταλλακτικά. Τα Fluval τα ξερω ειναι καλα κατασκευαστικα μπορει να σε παιδεψει λιγο η φλαντζα αλλα αυτο λυνεται με πολυ μικρο κοστος. Το βιολογικό υλικο δεν ειναι ακριβο , μπορεις να παρεις και απλη ελαφρόπετρα απο τα Praktiker για αυτη τη δουλειά.

Ελενα
11-04-19, 23:16
Ωραια οπότε ποιες θα πρέπει να είναι οι στρώσεις του βιολογικού με τη σειρά?σφουγγαρια μακαρονια[καλά λέω?] τι αλλο?το μπόλι σε ποια στρώση το βάζω?
-------------------------
Πάντως θα πρέπει να ειναι δύσκολο για σας να κάθεστε κάθε λίγο να εξηγειτε σε μας τους άσχετους!ευτυχώς για εμάς βεβαιως βεβαιως!

sarpijk
11-04-19, 23:24
Καθε φιλτρο εχει αλλη διαταξη υλικων. Οταν με το καλο παρεις θα το δούμε. Το μπολι δεν εχει σημασια που θα μπει μεσα στον καδο.

tsala
12-04-19, 07:53
μια χαρα ειναι και τα κινεζικα... αλλα εσυ αποφασιζεις..

υπαρχουν και πιο οικονομικα

jebao (https://www.bluefishaquariums.gr/filtra-eksoterika/%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-jebao-402d.html) , astro (https://www.petsupermarket.gr/dophin-exoteriko-filtro-2208-700l-t-eos-200l?sort=p.price&order=ASC)

το jebao εχει πιο δυνατη ροη και λογικα θα χρειαστει να την μειωσεις απ τα βανακια... παντως θα ειναι επαρκες και σε μεγαλυτερο ενυδρειο (αν στο μελλον αλλαξεις και πας σε περισσοτερα λιτρα)

isidor
12-04-19, 07:54
Καλημέρα.
Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το θέμα του θορύβου.
Εκτός και αν το ενυδρείο είναι σε χώρο που δεν σε απασχολεί ο θόρυβος.
Κάποια φίλτρα είναι φασαριόζικα και σε περίπτωση που σε ενοχλεί θα χρειαστεί να το αντικαταστήσεις. Όποτε μην κοιτάς μόνο τα λίτρα και την τιμή.
Γνώμη μου πάντα γιατί την έχω πατήσει.

Ελενα
12-04-19, 10:22
Καλημέρα
με ενδιαφέρει ο θόρυβος γιατί εκεί που θα το βαλω στο σαλόνι ,εκεί κ κοιμάμαι.ευχαριστω για την παρατήρηση .θα το κοιτάξω παλι .εχουν καποιο χαρακτηρηστικό που αναγραφεται για το θορυβο?
-------------------------
Φυσικά θα κοιτάξω κ τα πιο φθηνά. Ευχαριστω. !

Ελενα
14-04-19, 20:40
Γεια σας!Μπορείτε να βοηθήσετε? βρήκα μεταχειρισμένο flural 305 με 1000λτ κυκλοφορία,ρυθμιζόμενη ροή,15 w, 6.6λτ καδο,spray bar σε καλη τιμή.Δε γνωρίζω τη χρήση του πριν.τι κάνω?

sarpijk
14-04-19, 20:45
Τι ακριβώς θες να μαθεις? Μεταχειρισμένο εχει ενα ρισκο, απο τη στιγμή που δεν εχεις και την εμπειρία να κρινεις ισως καλύτερα να πας σε καινούριο εαν εχεις αμφιβολίες.

Ελενα
14-04-19, 21:28
Αυτο ήθελα να μάθω.Επειδη δεν έχω εμπειρία τι είναι προτιμότερο να κάνω.ευχαριστω

Konstantin
15-04-19, 19:35
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τα ASTRO ως τίμια λύση για εξωτερικό φίλτρο.
Αθόρυβο, καλά πλαστικά, εγώ έχω 3 εξ' αυτων, το ένα εδώ και 4 χρόνια ... καμία απολύτως σχέση με Sun-Sun στα Clips ( ήρθε στα χέρια μου ένα και μου φάνηκε εξαιρετικά ευαίσθητο )

Γεμίζεις τα δύο δισκάκια ελαφρόπετρα & στο ένα δισκάκι βάζεις τα σφουγγάρια που θέλεις και είσαι κομπλέ.

https://www.youtube.com/watch?v=U5CaJyd9L6M



https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2477-dophin-astro-2210-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C F%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-6938104012091.html

Ελενα
16-04-19, 20:42
Η προταση αυτη είναι πολύ δελεαστική κ το βασικότερο ότι είναι δοκιμασμένο.το είχα δει σαν φίλτρο απλά δεν ήξερα αν είναι αξιόπιστα.Τα βανακια που γράφει είναι για τη ροή?Οι σωλήνες σπιράλ να υποθέσω οτι είναι για να περνάει το νερό.Πως επιλέγω σφουγγαρια?

rottbea
16-04-19, 20:52
Τα βανακια ελεγχουν τη ροη οπως ειπες.Σφουγγαρια περιεχει το συγκεκριμενο αρα βγαινεις απο κοπο.Τα σπιραλ ειναι για να περναει το νερο.

Ελενα
16-04-19, 21:01
Ωραία!οπότε μάλλον σε αυτό θα καταλήξω γιατί συνδιάζει πολλά κ αυτή την περίοδο δεν είμαι για πολλά.Αντε μπας κ μπούνε αυτά τα ψαράκια στο ενυδρείο!

Ελενα
24-04-19, 11:46
Καλημέρα!
Μόλις παρέλαβα το καινούριο μου φίλτρο! Τελικά πηρα το Astro 2210. Βέβαια μου φαίνονται κινεζικά όλα αυτά που γράφει για τη συναρμολόγηση, αλλά πιστεύω να βγάλω άκρη. Το μπόλι θα το έχω την Τρίτη. Ποτε πρέπει να βάλω το φίλτρο να δουλεύει στο ενυδρείο; Λίγες μέρες πριν ή μαζί με το μπόλι; Θα κοιτάξω ακριβώς κ τι υλικά έχω μήπως χρειάζεται συμπλήρωμα.

SweepingFish
24-04-19, 12:13
Καλημέρα!

Μπορεις να το βάλεις και οταν το συναρμολογησεις, δεν υπάρχει θεμα.

Ελενα
24-04-19, 13:53
Ωραία, λοιπόν το άνοιξα κ έχει μέσα ένα μαύρο σφουγγάρι κ μαζί από πάνω ένα άσπρο σαν σφουγγάρι. Τι άλλο πρέπει να βάλω μέσα; Το κουτί από έξω γράφει με τη σειρά από κάτω προς τα πάνω:bio ring, activated carbon, zeolite, bio ball, black sponge, filter wool.

rottbea
24-04-19, 13:58
Το μαυρο σφουγγαρι ειναι ανθρακας και θα κρατησεις για τις πρωτες μερες λειτουργιας του ενυδρειου.Μετα το αφαιρεις.Το φτηνοτερο υλικο ειναι η ελαφροπετρα.Γεμισε το καλαθι με ελαφροπετρα+σφουγγαρι+αυτο τοτο ασπρο:D και εισαι οκ.

Alexzou
24-04-19, 16:11
Το μαύρο σφουγγάρι πιστεύω είναι απλά μαύρο σφουγγάρι κ το λευκό βαμβάκι. Δεν υπάρχει κάτι ενεργό πάνω του.

tkalamat
24-04-19, 16:42
Το μαυρο σφουγγαρι ειναι ανθρακας και θα κρατησεις για τις πρωτες μερες λειτουργιας του ενυδρειου.Μετα το αφαιρεις.Το φτηνοτερο υλικο ειναι η ελαφροπετρα.Γεμισε το καλαθι με ελαφροπετρα+σφουγγαρι+αυτο τοτο ασπρο:D και εισαι οκ.

Δεν είναι όλα τα μαύρα σφουγγάρια άνθρακας.

rottbea
24-04-19, 17:03
Αν δεν ειναι ανθρακας απλα δεν το πετας:D

Ελενα
24-04-19, 21:33
Πως θα καταλάβω αν είναι ανθρακας?μπορώ να βάλω μονο αυτό κ ελαφροπετρα κ είμαι εντάξει?Ολα τα υπόλοιπα που αναγράφονται στο κουτί?

rottbea
24-04-19, 21:59
Υπαρχουν οδηγιες στο κουτι?
Μια φωτο απο τα υλικα και το φιλτρο θα βοηθαγε ωστε να παρεις απαντησεις.

Ελενα
24-04-19, 22:07
Oι οδηγιες είναι για τη συναρμολόγηση.εξω απο το κουτί γράφει ενδεικτικά τα υλικά που ανέφερα πιο πάνω.όσο για τη φωτο,πολύ ευχαρίστως αλλά δεν εχω ιδέα πως να το κάνω

tsala
25-04-19, 07:21
βαλε τα υλικα που εχει το φιλτρο(βαμβακι σφουγγαρι) να δεχονται πρωτα την βρωμια.... να περναει το νερο πρωτα απο αυτα δλδ
Τον ανθρακα σε κοκκους (αν εχει) δεν τον βαζεις.
Πηγαινε πρακτικερ , να παρεις ελαφροπετρα , αυτην (https://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290).
συμπληρωνεις τα καλαθια με ελαφροπετρα αφου την ξεπλενεις πολλα χερια, να φυγει η σκονη.

Το σφουγγαρι ανθρακα,αν ειναι ανθρακα καποια στιγμη θα παψει να κανει την λειτουργια του ανθρακα και θα δουλευει ως απλο σφουγγαρι..αρα δεν το πετας.

Ελενα
25-04-19, 08:34
Καλημέρα
Δεν έχει κόκκους άνθρακα. Άρα βάζω από πάνω προς τα κάτω πρώτα τα άσπρο το filter wool, μετά το μαύρο σφουγγάρι και μετά ελαφροπετρα;ρωτάω για να μην κάνω λάθος. Ευχαριστω!

Konstantin
25-04-19, 15:34
Δεν θυμάμαι να είχε άνθρακα στο κουτί μέσα το φίλτρο αυτό.
Αν θες ανέβασε φωτογραφία.
Βάλε τα σφουγγάρια στο κάτω δισκάκι οπως είπες και στα 2 πάνω ελαφρόπετρα και είσαι κομπλέ.

Αν θες να είσαι πιο ασφαλής στο πάνω πάνω δισκάκι την ελαφρόπετρα βάλε την μέσα σε διχτάκι για να μην φύγει κάνα χαλίκι και πάει στο μοτέρ του φίλτρου.

tsala
25-04-19, 16:23
Αν θες να είσαι πιο ασφαλής στο πάνω πάνω δισκάκι την ελαφρόπετρα βάλε την μέσα σε διχτάκι για να μην φύγει κάνα χαλίκι και πάει στο μοτέρ του φίλτρου.

Σωστά.
Ή μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι ενυδρειακο βαμβάκι από πάνω τους για να μην σηκώνονται

Ελενα
25-04-19, 22:27
Ευχαριστω για τις πληροφορίες! Θα το επιχειρήσω- έχω πάρει κ χαλίκι κ υγρά τεστ κ ο Θεός βοηθός!
Ευχομαι καλη Ανάσταση σε όλους με αγάπη στις οικογένειες μας!

Ελενα
30-04-19, 12:01
Χριστός Ανέστη!
Το απόγευμα θα έχω το μπόλι. Ποτε βάζω μέσα τα ψάρια; Αμέσως; Πως ξέρω ότι έπιασε το μπόλι;

Γιώργος Κ
30-04-19, 15:05
Χρονια πολλα!!! Οι μετρησεις σου θα στο δειξουν ...
Οταν μετρας αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα πανω απο μηδεν - τοτε εχει πιασει το μπολι ...

Δηλαδη:
NH3/4 = 0
NO2 = 0
και
ΝΟ3 > 0

Ελενα
30-04-19, 16:12
Προσπαθώ να συναρμολόγηση το φίλτρο. Μου περισσεύουν ένας σωλήνας γύρω στα 40 εκ , ένα μικρό γύρω στα 5 εκ , μια γωνία κ κάτι σαν χωνί. Είναι εφεδρικα ή κάτι έχω κάνει λαθος;

tsala
30-04-19, 16:50
Βάλε φωτό να δούμε ποια είναι τα κομμάτια.

Προφανώς είναι για την έξοδο του νερού στο ενυδρείο.. αν κρίνω από το χωνί που λες

Ελενα
30-04-19, 18:03
Αχ αυτές οι φωτογραφίες! Ελπιζω κάποια στιγμή να καταφέρω να ανεβάσω καποια.
Νομίζω πάντως πως τα κατάφερα! Το φίλτρο λειτουργεί εδώ κ λίγη ώρα χωρίς απρόοπτα. Τελικά δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου! Η έξοδος του νερού είναι εντελώς έξω από το νερό του ενυδρείου. Να τη βάλω πιο κάτω; Αναμένω το μπόλι.

tsala
30-04-19, 18:40
Ναι, δεν χρειάζεται να είναι έξω, βαλτην λίγο πιο κάτω από την στάθμη και να κοιτάει προς τα πάνω ,για να έχει ροή η επιφάνεια.

Ελενα
01-05-19, 09:29
Καλημέρα
Μόλις έβαλα το μπόλι. Ποτε θα κάνω τις πρώτες μετρήσεις; Πως θα καταλάβω αν η Ροη του νερού είναι δυνατή ή όχι;

tsala
01-05-19, 10:30
ψαρια εβαλες?
θα πρεπει να "ταιστει" το μπολι για να δεις εαν εχει πιασει...
Αν δεν μπηκαν ψαρια, βαζεις λιγη τροφη σε τουλι και την αφηνεις μεσα στο νερο...οχι σε αποχη, γιατι θα λερωσει.
κανε μια μετρηση το βραδακι.
αλλαξε την τροφη με φρεσκια την επομενη μερα.
μεχρι να μπουν ψαρια αλλαζεις την τροφη καθε μερα.
κανεις τεστ νερου 2 φορες την ημερα... περιπου ανα 8ωρο.

Αν ολες οι μετρησεις ειναι οκ, μπορεις να βαλεις τα ψαρια.

Οσο για την ροη , σωστη ροη ειναι οταν δεν ενοχλει τα ψαρια στην κολυμβηση, αλλα και να μην εχεις νεκρες περιοχες , καθως και να μην πιανει πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια.
Μια νορμαλ ροη δηλαδη, ουτε πλυντηριο ,ουτε βαλτος.

Ελενα
01-05-19, 20:11
Δεν έχω ψάρια. Θα τα ξεκινήσω όλα αυτά τώρα κ το συνεχίζω όπως είπες. Θα γίνουν κ οι μετρήσεις κ βλέπουμε. Πηρα μαζί με το μπόλι κ κάποιο φυτό κανονικό κ από κάτι κομματάκια που ξέφυγαν , έδειχναν να κυκλοφορούν σε όλη τη γυάλα. Θα δω πως θα πάει. Ξέρω : φωτογραφίες ! Καλό μηνα

Ελενα
02-05-19, 23:10
Επιτέλους έγιναν κ οι μετρήσεις:
ΝΟ2 =0
ΝΗ4-ΝΗ3=0
ΝΟ3=0
Είναι εντάξει; Βάζω αυτά τα έρημα τα ψάρια μέσα ή περιμένω κ για άλλη μέτρηση;
-------------------------
Μόνο που από την τροφή που άφησα μέσα εχθές έχει μείνει μια μυρωδιά Το αφήνω ή κάνω κάτι;

SweepingFish
02-05-19, 23:31
Καλησπερα!

Δοκίμασε να βαζεις περισσότερη τροφη. Το φιλτρο σου ειναι άστρωτο... Για την ακριβεια δεν νομίζω να εχει ξεκινήσει ο κυκλος του αζωτου... Πρεπει να εχεις 0 αμμωνια κ νιτρωδη και μετρήσιμα νιτρικα.

EDIT: Τωρα είδα οτι εβαλες μπολι... Δεν εχει πιασει. Δοκιμασε να ξαναβαλεις μεγαλύτερη ποσότητα αυτή την φορα

Ελενα
03-05-19, 09:13
Τι μπορεί να φταίει κ να μην έπιασε το μπόλι; Στο φίλτρο μου τα σφουγγάρια είναι στο κάτω μέρος κ η ελαφροπετρα πάνω. Είναι λαθος; Από το γνωστό που πηρα το μπόλι μπορώ να του συμπληρώσω αυτά τα « μακαρόνια» που μου έδωσε γιατί ο ίδιος έχει μικρό φίλτρο. Αν του πάρω κ άλλο θα του δημιουργηθεί πρόβλημα;
-------------------------
Αν βάλω τα ψαράκια τώρα μέσα δε θα είναι καλύτερα από τη γυάλα;

tsala
03-05-19, 09:28
μην βιαζομαστε, δεν ξερουμε αν επιασε το μπολι.
εννοειτε αν εχεις ψαρια σε γυαλα, οτι τα βαζεις αμεσως... δεν περιμενεις καν το μπολι.

ποσο μπολι εβαλες και ποση τροφη εβαλες στο τουλι?

τα τεστ κουνησε τα καλα πριν την μετρηση.

tsala
03-05-19, 12:05
ριξε μια ματια κι εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102532)...
να δεις πως θα ανεβασεις φωτο

Ελενα
03-05-19, 19:25
Μπόλι έβαλα γύρω στα 10-12 μακαρόνια κ νερό από το φίλτρο του. Τροφή έβαλα μισό κουταλάκι του γλυκού περίπου. Θα ξανακάνω μέτρηση το βράδυ. Να τα βάλω δηλ τα ψάρια;

tsala
03-05-19, 20:46
Αν είναι σε γυάλα χωρίς φίλτρο, εννοείται ότι τα βάζεις άμεσα!

Ελενα
03-05-19, 21:25
Τα ψαράκια είναι επιτέλους στο ενυδρείο! Οι μετρήσεις που εκανα πριν τα βάλω ήταν πάλι όλες μηδενικές. Πως προχωράω από εδώ κ πέρα; Τα ψαράκια κολυμπάνε σε όλο το ενυδρείο. Τι όμορφα που είναι!
Καλέ μου άνθρωπε να’σαι καλα που ανέβασες αυτό το βίντεο με τις οδηγίες για τις φωτογραφίες μπας κ κάνουμε δουλειά!

tsala
03-05-19, 21:56
Τώρα συνεχίζεις και μετράς 2 φορές την ημέρα με όλα τα τεστ.
Ταιζεις ελάχιστα 1 φορά την ημέρα...
Όσο δεν βλέπεις αμμωνία και νιτρώδη, είμαστε οκ..
Αν εμφανιστούν , κάνεις άμεσα αλλαγή νερού..

Έχε το νου σου γενικά
συχνά τεστ - λίγο τάισμα

ΔημήτρηςΤ
03-05-19, 22:30
Μπόλι έβαλα γύρω στα 10-12 μακαρόνια κ νερό από το φίλτρο του. Τροφή έβαλα μισό κουταλάκι του γλυκού περίπου. Θα ξανακάνω μέτρηση το βράδυ. Να τα βάλω δηλ τα ψάρια;βρε κοπελια καταρχην καλη αρχη,μηπως θες να σ δωσω μπολι κανα λιτρο να κανεις δουλεια????

Ελενα
03-05-19, 22:46
Δεν ήξερα πόσο να πάρω. Μου είπε ότι τόσο που μου έδωσε φτάνει. Πολύ ευχαρίστως αν εσυ μπορείς !
-------------------------
Ευχαριστω για όλες τις συμβουλές κ συνεχίζω....

ΔημήτρηςΤ
03-05-19, 22:57
Μενω ζωγραφου οποτε θες μου λες.

tsala
03-05-19, 23:08
Ότι δεν φτάνει, δεν φτάνει... Αλλά από το τίποτα,θα κάνει δουλειά σιγά σιγά.
Αν μπορεί ο Δημήτρης να σου δώσει ,πάρε.

Ελενα
03-05-19, 23:08
Εντάξει λοιπόν θα κανονίσουμε ευχαριστω

Ελενα
12-05-19, 21:11
Καλησπέρα!
Όλα βαίνουν καλώς! Πηρα μπολι από τον Δημήτρη ( τον ευχαριστω πολύ) , εκανα κ αλλαγή νερού κ οι μετρήσεις είναι: ΝΗ4=0 , ΝΟ2=0 , ΝΟ3=5 ( περίπου).
Τα ψαράκια ανεβαίνουν στην επιφάνεια κ κυνηγάνε κ τις μπουρμπουλήθρες που δημιουργούνται από την έξοδο του νερού.κανω κάτι με αυτό;
Με τα κακά τους που μένουν πάνω στο πολύ λεπτό χαλίκι που έχω τι κάνω ;

Ελενα
12-05-19, 21:44
http://www.aquatek.gr/vb/images/editor/attach.gif

Αυτό λοιπόν είναι το ενυδρείο μου. Κανονικά δεν έχει σκούρο φόντο αλλά η άλλη φωτό που προσπαθώ να ανεβάσω κ φαίνεται κανονικά δεν ανεβαίνει. Τα κοχύλια κ το τούβλο τα έβγαλα . Θελω να προσθέσω ίσως κάποια φυτά ακόμα.

tsala
13-05-19, 08:57
τα κακα τους θα τα υποστεις..τωρα ειναι και μικρα... αργοτερα να δεις..
καπου καπου θα τα σιφωναρεις με μια σκουπα βυθου...
οι μετρησεις οκ, ταιζε λιγο ... ακομα ειναι ευθραυστη η βιολογια.
το οτι περνουν οξυγονο απο την επιφανεια , ειναι φυσιολογικο, αρκει να μην βγαζουν την μιση μερα εκει πανω.
οι ριζες ηταν ξερες να υποθεσω...

δες και φυτα.. κυριως anubias gigantea που ειναι ευκολο, μεγαλο φυτο και δεν θα το πειραξουν.

Ελενα
13-05-19, 09:25
Τα ξύλα είναι από αμπέλι ξερό. Τα έχω βράσει κ δεν έβγαζαν χρωμα. Θα κοιτάξω τα φυτά. Ευχαριστω

Ελενα
17-06-19, 23:14
Καλησπέρα!
Έχω το Astro 2210 σε λειτουργία περίπου 2 μήνες. Στην αρχή είναι έντονη η ροη κ μετά μειώνεται. Πριν 8 μέρες καθάρισα το φίλτρο. Πάλι στην αρχή ήταν καλη η ροη. Δικαιολογείται μετά από 8 μέρες να μειώνεται παρά πολύ;αρχικά είχα μαύρο σφουγγάρι κάτω , μετά filter wool κ ελαφροπετρα κ πετρες λαβα( από το μπολι). Τώρα έβαλα ελαφροπετρα κάτω, πέτρες λάβα πάνω , μαύρο σφουγγάρι κ το filter wool πάνω πάνω. Κάνω κάτι λαθος; Καταλαβαίνω μια μικρή μείωση αλλά εδώ είναι αισθητή.

Konstantin
18-06-19, 10:36
Βγάλε το Filter wool αν θες να δείς διαφορά ...

Κάνε copy paste αυτό : Nylon Pipe Double Ended Hose Air Tube Aquarium Stainless Steel Cleaning Brush
Στο e-bay να καθαρίζεις αργότερα τα λάστιχα εκ των έσω.

Για την σειρά σφουγγάρια - βιολογικό δες το κάτωθι.

( Κάτω κάτω σφουγγάρια και ακολούθως βιολογικό υλικό )

https://www.youtube.com/watch?v=szrUlHTW5Zo

Ελενα
18-06-19, 14:05
Έχω δει το βιντεο.απλα είπα να αλλάξω τη σειρά μήπως δω διαφορά. Ωραία θα το κάνω όπως στην αρχή κάτω τα σφουγγάρια κ θα βγάλω κ το άσπρο. Ευχαριστω!

Ελενα
22-06-19, 15:29
Καλησπέρα!
Λοιπόν έβγαλα το filter wool κ είδα τρομερή διαφορά! Τώρα από σφουγγάρι έχω το δικό του ένα μαύρο. Χρειάζεται να βάλω κ άλλο ή αρκεί αυτό; Ευχαριστω!
-------------------------
Άλλο είδος σφουγγαριου εννοώ.

Konstantin
27-06-19, 15:58
4cm 50x50cm Biological Cotton Filter Foam Pond Aquarium Fish Tank Sponge

Copy - Paste στο e bay αν θες να βάλεις έξτρα σφουγγάρι ή ζήτα από κατάστημα με ενυδρειακά για να γεμίσεις το δισκάκι του φίλτρου ( εγώ έτσι έκανα ), αν και γνησίως δεν νομίζω ότι χρειάζεται είσαι οκ.

Ελενα
28-06-19, 00:21
Πληροφοριακά να πω πως παρόλο που έβγαλα το filter wool η Ροη του νερού ενώ στην αρχή ήταν καλη, μετά ήταν πολύ λίγη. Έτσι αντέστρεψα πάλι τη σειρά κ έβαλα πάνω το σφουγγάρι. Έτσι δείχνει κ το κουτί. Τόσες μέρες τώρα δεν έχει μειωθεί καθόλου.
Όσο για το σφουγγάρι ίσως το προσθέσω κάποια στιγμή. Ευχαριστω για την απαντηση!

KostasGR
28-06-19, 21:41
Καθάρισε τις σωλήνες σου

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Ελενα
28-06-19, 22:06
Το εκανα κ αυτό κ η αλήθεια είναι ότι έβγαλε πολύ πράγμα. Εξακολουθούσε όμως η ροη να είναι πολύ λίγη. Τώρα μέχρι στιγμής δεν έχει μειωθεί. Δε ξέρω βέβαια αν καθαρίζει το ίδιο. Θα το παρακολουθώ.

Ελενα
01-07-19, 21:48
Παρακαλώ τη βοήθεια σας: βάζω το σφουγγάρι κάτω ,η ροη είναι ελάχιστη , το νερό καθαρό. Βάζω το σφουγγάρι πάνω ,η ροη είναι πολύ δυνατή αλλά δεν καθαρίζει το ίδιο. Οι σωλήνες έχουν κιόλας βρωμισει κ το νερό δεν είναι καθαρό μέσα όπως πριν. Τι μπορώ να διορθώσω;

gusteg
02-07-19, 09:41
Τις σωλήνες εσωτερικά τις καθάρισες με το ειδικό βουρτσάκι; Είναι πεντακάθαρες; Αν μείνουν μέσα υπολλειματα βουλώνουν πολύ γρήγορα πάλι.

Την πτερωτη την εβγαλες για να την καθαρίσεις;
Εσωτερικά την υπολοιπη κεφαλή;


Όλα αυτά καλύτερα καθαρίζονται με νερό βρύσης. Εννοείται ποτέ νερό βρύσης στο βιολογικό.

Το σφουγγαρι πάει κάτω και από πάνω το βιολογικο χωρίς να είναι παραγεμισμένα τα καλαθάκια. Αυτό δεν πρέπει να αλλάζει καθώς θα σου βρωμίσει γρήγορα το βιολογικό.
Την λάβα πρέπει να την αντικαθιστάς σιγά σιγα με καινούρια ελαφρόπετρα/βιολογικό


Τα Αστρο γενικά έχουν σχετικά αδύναμες αντλίες για το μέγεθός τους οπότε θέλουν λίγο πιο συχνά καθάρισμα καθώς πέφτει η ροή γρήγορα (αυτό βέβαια σημαίνει και χαμηλή κατανάλωση ρεύματος).

Ελενα
02-07-19, 22:27
Καθάρισα από την αρχή το φίλτρο.
Τους σωλήνες τους καθάρισα με βουρτσακι(αν κ κουζίνας βουρτσακι με μετατροπες ) καθάρισαν πολύ καλα. Δεν ήξερα για τη φτερωτή. Το εκανα. Για την κεφαλή πρέπει να ξεβιδωσω όλο το κομμάτι ; Αυτό δεν το καθάρισα τώρα γιατί δεν ήμουν σίγουρη το πώς. Η αλήθεια είναι ότι είχε μαζέψει πολύ βρώμα μέσα το φίλτρο. Βρήκα κ μικρά κομματάκια από το filter wool. Αφαίρεσα λίγες από τις πέτρες γιατί τα είχα πολύ γεμάτα τα καλαθάκια. Έβαλα κάτω το σφουγγάρι κ τώρα δουλεύει δυνατά. Ελπιζω να κρατήσει!

gusteg
03-07-19, 09:34
Μπράβο! Λογικά θα κρατήσει λίγο λιγότερο από όσο την προηγούμενη φορά.
Πάρε αυτό το βουρτσάκι που σου εγραψαν παραπάνω, βοηθά πολύ.

Ελενα
03-07-19, 13:03
Για την κεφαλή πρέπει να ξεβιδωσω τις βίδες; Μην κάνω καμία ζημιά. Ευχαριστω!

gusteg
04-07-19, 15:25
όχι δεν χρειάζεται να βγάλεις βίδες. Μόλις αφαιρέσεις την πτερωτή καθαρίζεις όλα τα βρεχόμενα μερη.

Ελενα
31-03-20, 22:02
Έχουν περάσει γύρω στους 11 μήνες από τότε που έβαλα το μπολι στο ενυδρειο κ ξέρω ότι πρέπει να αλλάξω το υλικό μου. Έχουμε κ λέμε λοιπόν: έχω ένα καλαθάκι με ελαφροπετρα κ ένα καλαθάκι με πέτρες λάβας από το μπολι που πηρα. Ποιο πρέπει να αλλάξω από τα 2; Χρειάζεται να αλλάξω κ το μαύρο σφουγγάρι που έχω; Το φιλτρο το καθαρίζω κάθε εβδομάδα.

tsala
31-03-20, 23:06
Ποιος είπε ότι πρέπει να αλλάξεις το βιολογικό υλικό;
Ελπίζω να μην πλένεις κάθε βδομάδα το βιολογικό υλικό και να πλένεις μόνο το/α σφουγγάρι/α.

Ελενα
01-04-20, 08:00
Έχω διαβάσει ( δε ξέρω να βάλω παράθεση) ότι στους 6-12 μήνες πρέπει να αντικαθιστώ το υλικό με καινούριο. Δεν ισχύει;
Αδειάζω το βρώμικη νερό και Το υλικό μου το ξεπλένω με νερό από το ενυδρειο. Όχι; Κάνω κ το σφουγγάρι. Το νερό έχει πολύ μπίχλα. Πρέπει μόνο να αδειάζω το νερό;

dearangelo
01-04-20, 09:05
πάρε ενα EHEIM... αξίζει να χρήματα του... και οσον αφορα το θόρυβο και όλα οσα ψάχνεις... εχω /ειχα τεσσερα μέχρι στιγμής, το βιολογικό υλικό τους, συμπεριλαμβάνεται

Ελενα
01-04-20, 11:01
Η βρωμια όμως πάλι θα πρέπει να καθαρίζεται. Εκει που θα έχει διαφορά; Γενικα δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό που έχω.

tsala
01-04-20, 13:23
Δεν αλλαζεις ποτε το βιολογικο υλικο , απλα αν θες καθε χρονο μπορεις να ανανεωνεις μια μικρη ποσοτητα .. δεν ειναι απαραιτητο.
Δεν πλενεις το βιολογικο υλικο καθε βδομαδα σε νερο ενυδρειου.. πετας αρκετη βιολογια ετσι.. πολυ αραια , μερικες φορες μεσα στο χρονο.
Πλενεις μονο τα σφουγγαρια , τα οποια βουλωνουν και ριχνουν την ροη , καθαριζεις σωληνες κλπ .. αυτα αν θελεις τα κανεις και καθε μερα, χωρις να "ενοχλεις" το βιολογικο υλικο.

πάρε ενα EHEIM... αξίζει να χρήματα του... και οσον αφορα το θόρυβο και όλα οσα ψάχνεις... εχω /ειχα τεσσερα μέχρι στιγμής, το βιολογικό υλικό τους, συμπεριλαμβάνεται

τι σχεση εχει η εταιρια?
τα eheim δεν βρωμιζουν?

Ελενα
01-04-20, 16:20
Ούπς!! Δηλαδή όπως βγάζω το καλαθάκι από το φιλτρο απλα το αφήνω, αδειάζω το βρώμικο νερό κ καθαρίζω το σφουγγάρι μόνο ;
Αντικαθιστω λοιπόν ποιο από τα δυο υλικά μου; Την ελαφροπετρα που έβαλα εγώ ή τη λάβα που πηρα με το μπολι; Ποσο θα αφαιρέσω από το καλαθάκι;ή όλο το καλαθάκι από το ένα είδος; Τα έχω σχεδόν γεμάτα κ τα δυο.
Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια σου.!

tsala
01-04-20, 17:04
Μην κάνεις τίποτα, δεν χρειάζεται..
Εγώ έχω 3-4 χρόνια να ανανεώσω την ελαφρόπετρα..
Δεν χρειάζεται να πετάξεις νερό από τον κάδο..
Βγάλε το σφουγγάρι, το πλένεις στη βρύση και το ξαναβαζεις.
Αν χρησιμοποιείς filter wool , το αντικαθιστας με νέο.
Δεν θέλει τίποτε άλλο.
Αν στο 6μηνο δεις τα βιολογικά ότι έχουν πιάσει πολύ βρωμιά , όπως είναι στο καλάθι ,τα βουτάς και τα ανακατεύεις σε νερό ενυδρείου,να φύγουν τα πολλά πολλά.
Από κει και πέρα καθαρίζεις τα λάστιχα του φίλτρου , οπότε έχει πέσει αισθητά η ροή, με μια τέτοια (https://www.skroutz.gr/c/1173/diafora-axesouar-enudreiou.html?keyphrase=%CE%B2%CE%BF%CF%85%CF%81% CF%84%CF%83%CE%B1+%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%B7%CE%BD%C F%89%CE%BD&order_by=pricevat&order_dir=asc) βούρτσα

dearangelo
01-04-20, 17:08
το βγάζεις, το βαπτιζεις και ξεπλένεις σε μια ποσότητα νερου απο το ενυδρείο, η ακόμα και απο όσμωση, δηλαδή οχι απο το δίκτυο, και αφου πετάξεις το κατω βρώμικο νερό του κουβά, το ξαναβάζεις μέσα και το γεμίζεις ξανα, με νερό, επίσης απο το ενυδρείο η όσμωσης... να μην σκοτώσεις την βιολογία του...
Αλλά, εδώ, θα πρέπει να έχεις ενα χοντρό και ενα μέτριο σφουγγάρι η ακρυλικό βαμβάκι, στο κάτω καλάθι, πάνω απο το χοντρό μακαρόνι που είναι για να διαλύει μηχανικά τα ινώδη που μπαίνουν στο φίλτρο, καλό θα είναι, αν και όχι ευκολο, να φιλτράρεις μηχανικά το νερό που μπαίνει με σφουγγάρια πρίν φτάσει στα πιο λεπτά υλικά, μπαλίτσες σιποραξ η οτι άλλο.. υπάρχουν πολλά βιντεο για το πως κανεις τη διαστρωμάτωση στα υλικα του φίλτρου σου... πρόσεξε ωστε να μην κόψεις τη ροή εντελώς με υπερβολές σφουγγαριών πριν τα υλικά... ενας παραπάνω λόγο για να παίρνουμε δυνατό φίλτρο, ίσως μεγαλύτερο απο το προτεινόμενο...
Μην ψήνεσαι γαι υπερβολικά ακριβά βιολογικά υλικά φιλτραρίσματος... υπάρχουν αλλα η διαφορές δεν δικαιολογουν τα πολύ παραπάνω χρήματα, αν και ειναι όμορφα!!!!!