PDA

Επιστροφή στο Forum : Απιστευτο!!!!!


Pritanis
03-01-06, 21:14
Ειμαι ακομα εκστασιασμενος........ Μολις γυρισα σπιτι και το ζευγαρι που εφερα την Παρασκευη απο το Βερολινο γεννησε...... Θα με τρελανουν αυτα τα ψαρια.... Ποτε προλαβαν να προσαρμοσθουν απο την ταλαιπωρια του ταξιδιου, να συνηθισουν το καινουριο περιβαλλον, να εγκληματιστουν και να γεννησουν και αυγα ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...... Φωτογραφιες δεν βγαζω μεχρι να πανε ολα καλα, γιατι κυκλοφορει ο Mi(kepuke)tsotakis......

Fonamstel
03-01-06, 21:49
...κυκλοφορει ο Mi(kepuke)tsotakis...
puke ? ... puke ?(= εμετός)... Μιχάλη, να τους χαίρεσαι τους "φίλους" σου :D:D:D

...Ρε συ Pritanis, που τους βάζεις όλους αυτούς τους δίσκους? :confused:

ΥΓ1: Είδες η... γερμανική τεχνολογία? ε? ... εγγύηση! :D
ΥΓ2: Το θέμα είναι να βγει κανα δισκάκι... από αυγά... πήξαμε! :smt096
ΥΓ3: Καλορίζικο το ζεύγος... πόσο πήγε το μαλλί?

EDIT: Υποθέτω τους έφερες με αερόπλανο... σε τι "συσκευασία"?... για γράψε ένα μπρίφινγκ να μαθαίνουμε...

Tolis
03-01-06, 22:02
Καποιος γουρλης θα περασε απο το σπιτι σου.... ;)

γαυρος
03-01-06, 22:59
χμμμ...
εγω θα δωσω αλλη διασταση,
μια παροιμια που λεει για καποιους που... ειναι τυχεροι (αναφερομαι στον ιδιοκτητη φυσικα) ??? +-8+-8+-8
τωρα λεπτομερειες δε λεμε...

mikenuke
05-01-06, 01:09
Αυτο ειναι το ευχαριστω του Kopritani για την συμπαρασταση που του δινω τοσο καιρο!!
Δεν προσθετω τιποτα αλλο.

klaz
05-01-06, 12:57
αντε παλι...ω :) φαρδε..............

anasios
05-01-06, 16:03
Λαχείο καθέ πότε παίρνεις , να πάρεις και σε μένα ένα;

ΠΕΤΡΟΣ
05-01-06, 16:18
γεννησαν κιολασ.
....................αυτα ειναι.......................
μιλαμε για μεγαλη ....φαρδια.

η θυλικια τον:smt060 τον :smt117
και ο αρσενικοσ την ειδε :smt047 :smt047 .

συνεχεια με:smt008 .

και το αποτελεσμα:smt052 .

παντα τετοια...

Pritanis
10-01-06, 00:39
Λοιπον λογω προβληματος με το adsl καθυστερησα να σας δωσω νεα.... Τριτη γεννησαμε , Τεταρτη τα φαγαμε τα αυγα.... Εχθες ξαναγεννησαμε (και εχω απιθανες φωτο να σας δωσω κατα τη διαρκεια της γεννας περιπου 1 ωρα) και σημερα τα ξαναφαγαμε..... Ειναι λιγο περιεργο για τοσο ενηλικα ψαρια να φερονται ετσι, πιστευω οτι φταιει το αγχος του νεου ενυδρειου.... Παντως γεννανε σαν τρελα και πιστευω οτι συντομα θα εχουμε αποτελεσματα......

anasios
11-01-06, 00:52
Είναι σίγουρα ζευγάρι;

klaz
11-01-06, 16:00
για να το λεει ο πρυτανης...ο μετρ της .......τυχης να το πω...???γκαστονε......ακους...?????:p

Pritanis
12-01-06, 14:22
Ανασιε με προσβαλεις χοντρα...... Αφου σου λεω τα ειδα κατα την διαρκεια.... Χωρια που τα ψαρια ειναι τοσο μεγαλα που το φυλλο ειναι πεντακαθαρο.... ΑΑΑΑΑ και οι γερμανοι το πουλουσαν ως ζευγαρι με εγγυηση.....Δες και μια προγευση των φωτο που θα ακολουθησουν με πικαντικες λεπτομερειες

soza
12-01-06, 14:24
καταπληκτικο.....

dim
12-01-06, 17:52
ωραία ψάρια.!
πόσο σου το χρεώσανε το ζευγάρι οι γερμανοί.?

Pritanis
12-01-06, 19:01
Αμα σου πω δεν θα ξαναγορασεις ψαρια απο Ελλαδα...... Ο Κωστας λιποθυμησε με την τιμη ...... και σκεψου οτι ηταν ζευγαρι με εγγυηση......

george
12-01-06, 22:12
Αμα σου πω δεν θα ξαναγορασεις ψαρια απο Ελλαδα...... Ο Κωστας λιποθυμησε με την τιμη ...... και σκεψου οτι ηταν ζευγαρι με εγγυηση......

Ε πεστο !

Pritanis
12-01-06, 22:26
170€ το ζευγος......

anasios
12-01-06, 23:22
Ανασιε με προσβαλεις χοντρα...... Αφου σου λεω τα ειδα κατα την διαρκεια.... Χωρια που τα ψαρια ειναι τοσο μεγαλα που το φυλλο ειναι πεντακαθαρο.... ΑΑΑΑΑ και οι γερμανοι το πουλουσαν ως ζευγαρι με εγγυηση.....Δες και μια προγευση των φωτο που θα ακολουθησουν με πικαντικες λεπτομερειες
Σόρυ , φίλε, μα με αυτά που ακούω για τους δίσκους ....
Και να το βλέπεις και να μην πιστεύεις.....
Πάντως είναι εντυπωσιακό.Με το καλό.

anasios
15-01-06, 23:56
Τι γίνεται;;;;Από ψαράκια τίποτα ;;;;

Pritanis
16-01-06, 21:50
Ακομα τιποτα...... Εχθες αρχισαν και κατι συζυγικα καυγαδακια!!!!Επαιρνε ματι ο αρσενικος τις θηλυκες στο απεναντι ενυδρειο και τον πηρε χαμπαρι η δικια του και εγινε χαμος!!!!!!!!!!!

soza
17-01-06, 00:22
επεσε παντοφλα... :smt043 :smt043

anasios
18-01-06, 00:32
Γι αυτό πολλές αρσενικές κιχλίδες θέλουν 3-4 θηλυκές;

george
18-01-06, 00:44
Γι αυτό πολλές αρσενικές κιχλίδες θέλουν 3-4 θηλυκές;
Για να μην κυνηγαει ο αρσενικος μονο την ιδια και μοναδικη θηλυκια και την ξεπατωσει !

accnt
18-01-06, 09:18
Γενικότερα στις κιχλίδες ναι. Στους δίσκους όμως, δεν είναι έτσι. Μόλις σχηματιστεί ζευγάρι, μένουν μαζί. Σπάνια αλλάζουν συντρόφους αλλά μόλις γίνει αυτό παραμένουν πάλι μαζί.

χοχλακας φωτης
18-01-06, 15:24
ΜΠΡΑΒΟ Νικο!!!!!!αντε με το καλο να βγαλεις μικρα!τωρα διαβασα και για το προβλημα που αντιμετωπισες με τους δισκους που πεθαναν χωρις προφανη λογο!λυπαμαι...αλλα τωρα με τις γεννες ποιος σε πιανει!!!παντα τετοια(γεννες)

anasios
22-01-06, 23:57
Κανένα νέο;;

Pritanis
23-01-06, 21:38
ΜΕχρι στιγμης τιποτα...... Εχουν αρχισει και να μαλωνουν μεταξυ τους.......

dim
23-01-06, 22:57
εμένα μετά την γέννα ο αρσενικός της έριξε πολύ κυνηγητό, πάρα πολύ κυνηγητό και τσίμπιμα, δεν ξέρω γιατί αλλα την είχε στριμώξει για μια εβδομάδα σε μια γωνιά και δεν την άφηνε να ξεμυτήσει.

basillis
24-01-06, 04:03
εμένα μετά την γέννα ο αρσενικός της έριξε πολύ κυνηγητό, πάρα πολύ κυνηγητό και τσίμπιμα, δεν ξέρω γιατί αλλα την είχε στριμώξει για μια εβδομάδα σε μια γωνιά και δεν την άφηνε να ξεμυτήσει.

Θα έχει αμφιβολίες φαίνεται, για...τα παιδιά, αν είναι δικά του...

Pritanis
24-01-06, 12:18
Λοιπον ειστε γουρληδες..... Εχθες ξαναγεννησαμε..... Τα αυγα ειναι περισσοτερα απο καθε αλλη φορα και ελπιζω.... Εβαλα μια μαυρη σακκουλα στην οθονη για να μην τα ενοχλει τιποτα και περιμενω να δω...... Ειναι λιγο περιεργο ζευγαρι και προσπαθω να βγαλω ακρη..... Ενω καθονται και τα δυο και αεριζουν τα αυγα τους πιανει μια εξαψη και ριχνουν και κανα καυγα .... Μηπως πρεπει να τα χωρισω;;;, Απο την αλλη φοβαμαι να κανω οτιδηποτε στο ενυδρειο για να μην τα στρεσαρω....

Theokyr
24-01-06, 15:07
Ως γνωστόν το καλύτερο σεξ είναι μετά από ένα γερό καυγά οπότε μην ανησυχείς :D

Θ.

soza
24-01-06, 17:02
τωρα αυτο το τελευταιο ποστ, δεν το σχολιαζω....
ΟΕΟ! ελεος pleazzzzzzz

Theokyr
25-01-06, 10:11
Μόλις το σχολίασες. Έλεος ούτε ένα αστείο (έστω και ατυχές) δεν μπορούμε να κάνουμε...

Θ.

Pritanis
25-01-06, 16:19
λοιπον εχουμε εξελιξεις..... Δευτερη μερα σημερα και ολα βαινουν περιπου καλως... Ελαχιστα αυγα εχουν ασπρισει..... Το περιεργο ειναι οτι ο αρσενικος ανελαβε την φυλαξη των αυγων.... Τη θηλυκια την διωχνει μακρια και καθεται αυτος να τα αερισει...... Χαλασαν οι αντρες ρε παιδι μου!!!!!!!

Fonamstel
25-01-06, 20:42
Χαλασαν οι αντρες ρε παιδι μου!!!!!!!
Σημεία των καιρών... :D:D:D

===> Πέρα απ' τη πλάκα, πάντα έτσι δε γίνεται? Οι γονείς εναλλάσσονται στη φύλαξη των αυγών :rolleyes:

Pritanis
26-01-06, 16:27
Λοιπον θελω τη βοηθεια των ειδικων.....(Johny, Accnt, Fonamstel) ευπροσδεκτοι φυσικα και οσοι μπορουν να βοηθησουν. Εχθες εχασα και την τριτη γεννα. Σας παραθετω τα στοιχεια που εχω για να ειμαι ετοιμος στην επομενη.
Πρωτη γεννα: τα αυγα φαγωθηκαν αγνωστο απο ποιον σε λιγοτερο απο μια μερα. Το ζευγαρι προσεχε τα αυγα εναλλαξ
Δευτερη γεννα: τα ιδια.
Τριτη γεννα: το ζευγαρι ηταν σε μια διαρκη ενταση με ψιλοτσιμπηματα.... Οταν γεννησαν ο αρσενικος πηρε πρωτοβουλια και εδιωξε την θηλυκια....Κρατησε τα αυγα αυτος και τα αεριζε οχι πολυ επιμελως..... Πρωτη μερα μετα τη γεννα τα αυγα ηταν ολα εκει και σε τελεια κατασταση. Δευτερη μερα τα 70% ειχε ασπρισει. Αργα το βραδυ ειδα τη θηλυκια να κανει επιδρομες οταν δεν προσεχε ο αρσενικος και ετρωγε αυγα.... Συντομα αρκετα αυγα ειχαν χαθει (καλα και χαλασμενα) και μετα απο καποια ωρα αρχισε και ο αρσενικος να τρωει ωσπου δεν εμεινε τιποτα.

Μετρησα συνθηκες νερου για να εχουμε μπουσουλα.....
Ενυδρειο 150 λιτρα, γυμνο με φιλτρο 2213, τυρφη και θερμοκρασια 30. Ψαρια μονο το ζευγαρι..... GH=4, KH=3, ph=6,8, NH3=0. Αλλαγη νερου 30-40% μια φορα την εβδομαδα απο ΑΟ με προσθηκη ΚΕΝΤ discus.
Τι προτεινετε να κανω;;;;

Theokyr
26-01-06, 16:33
Πρόκειται για το ζευγάρι εκ Γερμανίας? Μήπως για αυτό να ήταν πιο φθηνό?

Εμένα την τελευταία φορά, γινόντουσαν ιστορικές μάχες μεταξύ αρσενικού και θηλυκού (στόμα με στόμα, αλλαγή χρωμάτων, κλπ.). Πάντως δεν φάνηκε να επηρεάζει τη γέννα καθώς και τα αυγά εκκολάγθηκαν και οι γονείς μεταφέραν τα ψαράκια σε άλλο μέρος.

Θ.

johnny98130
26-01-06, 20:10
Νικο τα πραγματα με τις γέννες δεν ειναι παντα πολύ απλα. Εγώ έχω ενα ζευγαρι αγριων δίσκων που προσπαθώ μηνες τωρα να τα ζευγαρώσω αλλα κατι στο τελος μου χαλαει την συνταγή. ΜΠορει να ειναι έλλειψη εμπειριας του ζευγαριου, μπορεί να μην ειναι το ΄"σωστό ζευγάρι" άναπαραγωγής και πολλά αλλα. Δοκίμασε να παιξεις με τις σύνθήκες όπως να κατεβάσεις το PH η/και την σκληρότητα σου.

Ελπίζω να καταφέρω να ειμαι την Κυριακή το μεσιμέρι στην κοπή της πίτας και να έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε. Καλή τύχη ΝΙΚ.

Fonamstel
27-01-06, 00:11
Από που κι ως που ωρε Νίκο έγινα εγώ "ειδικός" στους Δίσκους?:smt064

Λοιπόν, είναι μόλις η 3η γέννα, άρα έχεις άλλες 2-3 (ας πούμε) ακόμα πριν αρχίσεις να ανησυχείς :rolleyes:

Το pH σου είναι αρκετά "ψηλά" νομίζω .... γύρω στο 6 δεν θα 'ταν καλύτερα :confused:

Και λιιιιιιιγο πιο χαμηλά οι σκληρότητες (σε δεύτερη φάση) :rolleyes:

what is "KENT discus" :confused::confused::confused:

--->Το να τρώγονται τα αυγά δεν είναι τίποτα... Να σου "σκάνε" 10-15 δισκάκια και να τα χάνεις να δεις τι πίκρα είναι...:( :( :( :( :(

accnt
27-01-06, 09:46
Πιστεύω ότι γέννες (και κράτημα μικρών), έχουν γίνει με αυτά τα χαρακτηριστικά νερού αλλά και με «χειρότερα». Το σωστό βέβαια είναι να χαμηλώσεις λίγο ακόμα το Ph σου.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι η απειρία των γονιών.
Κατ΄ αρχάς ο αρσενικός που δεν μπορεί να γονιμοποιήσει τα αυγά. Γιατί το 30% είναι αποτυχία. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να μην μπορεί το σπέρμα του να τρυπήσει τα αυγά λόγω σκληρότητας. Αλλά όπως προείπα, έχουν παρατηρηθεί κανονικές γέννες, με σκληρότερα νερά. Εγώ πιστεύω ότι μάλλον δεν βρίσκει τον…..στόχο.
Από ότι φαίνεται η θηλυκιά, είναι εντελώς άπειρη και τρώει τα αυγά της. Μπορείς να την αφήσεις πολλές φορές ακόμα, μέχρι να μάθει κάποια στιγμή, ή μπορείς μετά τη γέννα να την απομονώσεις έτσι ώστε να αναλάβει ο αρσενικός, ο οποίος βέβαια θα υποστεί αρκετή ταλαιπωρία. Αυτό έχει παρατηρηθεί πολλές φορές και υπάρχει και η περίπτωση η θηλυκιά να μην μάθει ποτέ να μην τρώει τα αυγά της.
Στη θέση σου, στην επόμενη γέννα, θα απομόνωνα τη θηλυκιά μετά τη γέννα για να παρατηρήσω και τον αρσενικό καλύτερα.

Pritanis
27-01-06, 13:57
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας....
Η σκληροτητα ειναι το πιο σημαντικο για την γονιμοποιηση των αυγων.Το νερο μου ομως δεν ειναι σκληρο με ΚΗ=3 , αλλωστε πιο κατω ειναι επικινδυνο για αποτομες μεταβολες στο ph. Το PH συμφωνα με πολλα αρθρα που διαβασα απο εχθες δεν παιζει ρολο στη γονιμοποιηση των αυγων. Συν τοις αλλοις οι συγκεκριμενοι δισκοι μεγαλωσα με ph >7 και δεν θελω να τους αλλαξω συνθηκες στα γεραματα.... Αυτο που θα δοκιμασω σε πρωτη φαση ειναι να ελαχιστοποιησω τη ροη νερου που περνα απο τον κωνο και να ετοιμασω χωρισμα για τη θυληκια.... Μηπως να χρησιμοποιησω και κατι για το φουνγκους κατα το διαστημα που θα εχω αυγα???? Στο νετ και σε εξειδικευμενα site για δισκους κυκλοφορουν μεθοδοι τεχνητης εκκολαψης των αυγων με απομακρυνση του κωνου αναπαραγωγης αμεσως μετα τη γονιμοποιηση..... Το εχει δοκιμασει κανεις???

Theokyr
27-01-06, 14:19
Είχα διαβάσει ότι κάποιοι αναπαραγωγείς αντί κώνου χρησιμοποιούσαν ασημένιες ράβδους λόγω των αντιμικροβιακών (ή κάπως έτσι) ιδιοτήτων που έχει το συγκεκριμένο μέταλλο. Για να είμαι ειλικρινής είχα φτιάξει μία τέτοια αλλά δεν αξιώθηκα να την χρησιμοποιήσω ποτέ.

Οι Ρωμαίοι πέταγαν ασημένιες μπίλιες μέσα στις στέρνες με νερό προκειμένου να το κάνουν πόσιμο.

Θεόφιλος

accnt
27-01-06, 16:18
Μηπως να χρησιμοποιησω και κατι για το φουνγκους κατα το διαστημα που θα εχω αυγα????

Δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα αυτό, άλλωστε οι γονείς τρώνε τα χαλασμένα αυγά, πριν μολύνουν τα υγιή.


Στο νετ και σε εξειδικευμενα site για δισκους κυκλοφορουν μεθοδοι τεχνητης εκκολαψης των αυγων με απομακρυνση του κωνου αναπαραγωγης αμεσως μετα τη γονιμοποιηση..... Το εχει δοκιμασει κανεις???

Είναι και αυτή μια λύση, αν και νομίζω αρκετά δύσκολη για να πραγματοποιηθεί. Αν το αποφασίσεις πάντως, χαρά στο κουράγιο σου. Θα είσαι και ο πρώτος στην Ελλάδα, έχω την εντύπωση…..

Pritanis
27-01-06, 16:49
Εχω ακουσει οτι αρκετοι χρησιμοποιουν μπλε του μεθυλενιου στα αυγα για να αποφυγουν τη μουχλα.....

mikenuke
27-01-06, 18:17
Αμα χρησιμοποιησει ασημενιους κωνους, απο φτηνους θα τους πληρωσει χρυσαφι τους δισκους! Ξερεις ποσο κοστιζει ενα ασημενιος δισκος με τα ασημενια μαχαιροπηρουνα?:D :rolleyes:

Fonamstel
27-01-06, 23:20
Αμα χρησιμοποιησει ασημενιους κωνους, απο φτηνους θα τους πληρωσει χρυσαφι τους δισκους! Ξερεις ποσο κοστιζει ενα ασημενιος δισκος με τα ασημενια μαχαιροπηρουνα?:D :rolleyes:
:smt041Καλό :D:D:D

Νίκο, γιατί δεν αφήνεις το ζεύγος να προσαρμοστεί καλά στο σχετικά νέο σπιτικό του... να κάνει 3-4 γέννες ακόμα... να έχουν τις ευκαιρίες και το χρόνο μάθουν τα ψάρια από μόνα τους χωρίς "έξωθεν βοήθεια" πως να γίνουν καλοί γονείς... και μετά, αν συνεχίζεται το "πρόβλημα" να "επέμβεις" ?

Σου ζήτησαν βοήθεια; :p μάλλον όχι :D. Ε, μη τα ζαλίζεις τα καημένα με το να παίρνεις "πρωτοβουλίες" :p

->Ασε τα ψάρια στην ησυχία τους για κανα μήνα. Ξανα-ασχολήσου με... αυγά και ομελέτες (:smt110) τέλη Φλεβάρη.

Οταν λέω "Ασε τα ψάρια στην ησυχία τους", δεν εννοώ να μην κάνεις ούτε W/C ok? :D:D:D

Μπαϊ δε γουέη, τι έγιναν οι κοντρόλλερς? (pm)

mikenuke
28-01-06, 00:22
Συμφωνω απολυτα αστα λιγο ακομα, σωνει και καλα να βγαλεις μωρα με την μια...

netblues
28-01-06, 10:41
Εχω ακουσει οτι αρκετοι χρησιμοποιουν μπλε του μεθυλενιου στα αυγα για να αποφυγουν τη μουχλα.....

Ναι αλλα μονο οταν δεν υπαρχουν γονεις μεσα στο τανκ με τα αυγά.