PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως εφτιαξα το DIY CO2


andreasp
02-01-06, 13:44
Σημερα ασχοληθηκα με CO2. Μετα τα κλαδεματα που μου εδωσε ο Νικος Καρβουνης, νομιζω οτι χρειαζοταν. Εχει πηξει στο φυτο το ενυδρειο! :)
Μπουκαλι κοκα κολας 2 λίτρων.
Ενα ταπερ βαθυ.
Αδειασα μεσα στο ταπερ 3 ποτηρια (ουισκι) ζαχαρη.
Εριξα καυτο νερο και την διελυσα.
Αδειασα το ζαχαρονερο με χωνι μεσα στο μπουκαλι.
Συμπληρωσα παγωμενο νερο μεχρι το σημειο που αρχιζει να στενευει το μπουκαλι.
Σε ενα ποτηρι με λιγο χλιαρο νερο , διελυσα μια κοφτη κουταλια του γλυκου μαγια, και εριξα και αυτο το μειγμα μεσα στο μπουκαλι.
Εκλεισα το μπουκαλι με το πωμα πολυ σφιχτα με ολη μου την δυναμη.
Στο πωμα του μπουκαλιου ειχα κανει μια τρυπα με τρυπανι (6αρι νομιζω), λιγο μικροτερο σε διατομη απο το σωληνακι της αεραντλιας.
Εκοψα το σωληνακι φαλτσα, και περασα την μυτη μεσα. Με ενα πενσακι τραβηξα απο την αλλη μερια περιπου 1 πόντο.
Σε μιση ωρα αρχισε η παραγωγη CO2.
Ξηλωσα απο το ενυδρειο την αεραντλια, και στην θεση της εβαλα το μπουκαλι με το μειγμα.
Εχω περιπου 26 φυσαλιδες το λεπτο.
Η διαχυση γινεται οπως ειπα με την αεροπετρα, προς το παρον.

filoxenos
02-01-06, 14:17
Μερικές ερωτήσεις αρχάριου...

...Αδειασα μεσα στο ταπερ 3 ποτηρια (ουισκι) ζαχαρη...

-Μαζί με το ουίσκι??? :D :D :D

...Εριξα καυτο νερο και την διελυσα. Αδειασα το ζαχαρονερο με χωνι μεσα στο μπουκαλι. Συμπληρωσα παγωμενο νερο μεχρι το σημειο που αρχιζει να στενευει το μπουκαλι. Σε ενα ποτηρι με λιγο χλιαρο νερο , διελυσα μια κοφτη κουταλια του γλυκου μαγια, και εριξα και αυτο το μειγμα μεσα στο μπουκαλι...

Δηλαδή, το τελικό μίγμα, πόση θερμοκρασία είχε και τι γίνεται όταν μετά από μερικές ώρες πέσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (χειμώνας γαρ=> εγώ έχω 15-19) ??? :confused: Λένε ότι πρέπει να είναι ζεστό/χλιαρό. Αυτό πρέπει για συνέχεια? Η δεν πειράζει? (κάπου διάβασα - σε κάποιο ποστ νομίζω εδώ - για 35 βσαθμούς...!)

...Εκοψα το σωληνακι της αεραντλιας φαλτσα, και περασα την μυτη μεσα. Με ενα πενσακι τραβηξα απο την αλλη μερια περιπου 1 πόντο.
Σε μιση ωρα αρχισε η παραγωγη CO2. Ξηλωσα απο το ενυδρειο την αεραντλια, και στην θεση της εβαλα το μπουκαλι με το μειγμα...

Εχω διαβάσει ότι δεν κάνει αυτό το σωληνάκι (το διαφανές δεν εννοείς?). Αυτό δεν είναι πρόβλημα? Η εγώ έχω καταλάβει λάθος?

Ρωτάω, γιατί θέλω να ξεκινήσω κι εγώ και επειδή δεν έχω κάποιον που να ξέρει για να με βοηθήσει, περιμένω σωστές οδηγίες από εδώ, για να μην κάνω καμιά πατάτα... :(

andreasp
02-01-06, 14:34
Μερικές ερωτήσεις αρχάριου...



-Μαζί με το ουίσκι??? :D :D :D

Χαχαχαχαχα! Δοκιμασε το! Θα αρχισουν να τραγουδαν ρεμπετικα τα ψαρια! :)


Δηλαδή, το τελικό μίγμα, πόση θερμοκρασία είχε και τι γίνεται όταν μετά από μερικές ώρες πέσει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (χειμώνας γαρ=> εγώ έχω 15-19) ??? :confused: Λένε ότι πρέπει να είναι ζεστό/χλιαρό. Αυτό πρέπει για συνέχεια? Η δεν πειράζει? (κάπου διάβασα - σε κάποιο ποστ νομίζω εδώ - για 35 βσαθμούς...!)

Ετσι λένε... εγω εχω βαλει το μπουκαλι διπλα στο καλοριφερ, ελπιζοντας οτι θα το κραταει σε θερμοκρασια τετοια ωστε να λειτουργει η αντιδραση.


Εχω διαβάσει ότι δεν κάνει αυτό το σωληνάκι (το διαφανές δεν εννοείς?). Αυτό δεν είναι πρόβλημα? Η εγώ έχω καταλάβει λάθος?

Ναι... το σιλικονης! Γιατι να μην κάνει?



Ρωτάω, γιατί θέλω να ξεκινήσω κι εγώ και επειδή δεν έχω κάποιον που να ξέρει για να με βοηθήσει, περιμένω σωστές οδηγίες από εδώ, για να μην κάνω καμιά πατάτα... :(

Κοίτα... δεν ειναι και κατι τρομερο. Εξαλλου ο καθενας το εχει κανει με τον τροπο και με αρκετες διαφοροποιησεις.

Η αποψη μου ειναι οτι κάνει πιο πολυ για πειραμα, παρα για μονιμη κατασταση.
Εγω θελω να δω αν θα υπαρχει διαφορα στα φυτα μου, και αν πραγματι κανει δουλεια, εχω σκοπο να δωσω κανενα 100ευρω και να παρω μια μπουκαλα για CO2, να εχω το κεφαλι μου ησυχο και να μπορω να το ρυθμιζω κιολας.

Αν κανει κανενα "μπραφ" και φουσκωσει το μειγμα, θα κλαις τα παντα μεσα στο ενυδρειο. Το φοβαμαι λιγακι μην γινει καμια βλακεια...

filoxenos
02-01-06, 22:32
...Ετσι λένε... εγω εχω βαλει το μπουκαλι διπλα στο καλοριφερ, ελπιζοντας οτι θα το κραταει σε θερμοκρασια τετοια ωστε να λειτουργει η αντιδραση.

-Στη δικιά μου περίπτωση σίγουρα δεν κάνει, γιατί το βράδυ πέφτει στους ~10-13 βαθμούς (ανοιχτή πόρτα γαρ, λόγω τσιγάρου...)

Αν κανει κανενα "μπραφ" και φουσκωσει το μειγμα, θα κλαις τα παντα μεσα στο ενυδρειο. Το φοβαμαι λιγακι μην γινει καμια βλακεια...

-Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Και πότε? Και τι μπορεί να γίνει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο? Βγαίνει το υγρό στο ενυδρείο ή πολύ αέριο? Επίσης, πως μπορούμε να "ελέγξουμε" τη ροή, αν έχουμε πολύ παραγωγή φυσαλίδας?
(θα κατάλαβες βέβαια ότι "ζήλεψα" και το δοκίμασα κι εγώ. Μόνο που μου βγάζει περίπου στις 110-120 φυσαλίδες, μικρές βέβαια. Αν όλα πάνε καλά, θα γράψω κι εγώ τι ακριβώς έκανα, μήπως και χρησιμεύσει σε κάποιον....)

andreasp
02-01-06, 23:09
-Στη δικιά μου περίπτωση σίγουρα δεν κάνει, γιατί το βράδυ πέφτει στους ~10-13 βαθμούς (ανοιχτή πόρτα γαρ, λόγω τσιγάρου...)


Στο μπαλκονι μένεις?



-Υπάρχει τέτοια περίπτωση? Και πότε? Και τι μπορεί να γίνει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο? Βγαίνει το υγρό στο ενυδρείο ή πολύ αέριο? Επίσης, πως μπορούμε να "ελέγξουμε" τη ροή, αν έχουμε πολύ παραγωγή φυσαλίδας?
(θα κατάλαβες βέβαια ότι "ζήλεψα" και το δοκίμασα κι εγώ. Μόνο που μου βγάζει περίπου στις 110-120 φυσαλίδες, μικρές βέβαια. Αν όλα πάνε καλά, θα γράψω κι εγώ τι ακριβώς έκανα, μήπως και χρησιμεύσει σε κάποιον....)
Αν κάνεις ενα search θα βρεις διαφορα ατυχηματα!
Παίξε με τις αναλογίες για να βγάλεις μία ακρη.
Κάποιος πιο εμπειρος στο θεμα, νομιζω μπορει να σε κατατοπισει καλύτερα.

filoxenos
02-01-06, 23:56
Αυτή τη στιγμή το θερμόμετρο μέσα λέει 18 και έπεται συνέχεια... Εχω μόνιμα την πόρτα ανοιχτή, χειμώνα-καλοκαίρι, λόγω τσιγάρου (δεν μου φταίνε σε τίποτα οι άλλοι και κυρίως τα ψάρια στα ενυδρεία μου!)

Λοιπόν, να σας πω τι έφτιαξα κι εγώ σήμερα το μεσημέρι...
1. Πήρα ένα άδειο 5λιτρο μπιτονάκι με απιονισμένο νερό από Σούπερ-Μάρκετ. 2. Του έκανα τρύπα στο καπάκι και προσάρμοσα πολύ σφιχτά (και αεραστεγώς) 1,5 μέτρο σωληνάκι διαφανές (από αεραντλία), που μόλις βγαίνει εσωτερικά του μπουκαλιού (για να μην αγγίζει το μίγμα).
3. Πρόσθεσα 4 μεγάλα ποτήρια του κρασιού λειωμένη σε ζεστό νερό ζάχαρη.
4. Εβαλα 3 κοφτές κουταλιές του γλυκού σκόνη μαγιάς (από Σούπερ-Μάρκετ), καλά λειωμένη.
5. Πρόσθεσα νερό (συνολικά, γέμισα μέχρι τα 4 λίτρα από τα 5 που χωράει το μπιτονάκι, 30C).
6. Εκλεισα αεροστεγώς το καπάκι στο μπουκάλι, χρησιμοποιώντας τεφλόν από μέσα (πάνω στις στροφές) και πολύ μονωτική ταινία απ' έξω.
7. Εβαλα μικρή αερόπετρα στην άλλη άκρη και την έβαλα μέσα στο ενυδρείο, κάτω από λίγο χαλίκι, στον πυθμένα.
8. Εφτιαξα φραπέ (γλυκό με γάλα), πήρα τασάκι, τσιγάρα, αναπτήρα, πολυθρόνα και ρολόι με δευτερόλεπτα και την άραξα μπροστά στο ενυδρείο...

- Μία ώρα και 40 λεπτά αργότερα, η πρώτη μπουρμπουλίθρα, τιγκαρισμένη από Διοξείδιο του Ανθρακα, εμφανίστηκε στον πάτο του ενυδρείου..! Παραμερίζοντας τα μικρά χαλίκια, ανέβηκε νωχελικά λικνιζόμενη προς τα επάνω... Αγέρωχη και ξέροντας ότι τα μάτια μου είναι καρφωμένα πάνω της, έκανε μια μικρή στροφή φτάνοντας και έσκασε με ένα εκωφαντικό ΠΛΑΑΑΑΦ, σπάζοντας το μονότονο αργόσυρτο μουρμουρητό του φίλτρου και σηματοδοτώντας ένα καινούριο κεφάλαιο στο Κοινωνικό 50άρι Φυτεμένο μου Ενυδρείο... (συνεχίζεται...) :D :D :D

filoxenos
03-01-06, 11:18
Σήμερα το πρωί πάντος, παρατήρησα ότι είχε σταθεροποιηθεί στις 70 περίπου μπουρμπουλίθρες το λεπτό (σε μέγεθος μικρής ρόγας σταφυλιού).
Ξέρει κάποιος να μου πει αν είναι λίγο, πολύ ή κανονικό?

andreasp
03-01-06, 11:56
Για να σου απαντησει καποιος, θα πρεπει να πεις ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου, τι φυτα και ποσα εχεις μεσα, τι ψαρια και ποσα εχεις μεσα, τι φιλτρα εχεις μεσα.
Ολα ειναι σχετικα.

filoxenos
03-01-06, 12:59
Το ενυδρείο είναι 70Χ25Χ35 ύψος, δουλεύει 7 μήνες και έχει 50 λίτρα καθαρό νερό. Βάζω φωτό1 (πριν 3 μήνες) και φωτό2 (σήμερα). Σύντομα θα ξαναμπούν και οι πέτρες. Φωτισμός δεν υπήρχε, μέχρι πριν από 10 περίπου ημέρες, που έφτιαξα το υποτυπώδες καπάκι με 1 λάμπα. Ετσι αποφάσισα να βάλω και co2 (στη θέση της αεραντλίας, δεξιά, που καταργήθηκε).
Μετρήσεις μόλις έκανα και έχω:
27C
GH=8
KH=4
NO2=0
NO3=20
ph=6.8-7.0 (!... Μέχρι χθες, πριν το co2, ήταν στο 7.8 )
Φωτισμός: 18W GROLUX Sylvania (4700K), 11 ώρες την ημέρα.
Λίπασμα βάζω πολύ αραιά (κάθε 15 ημέρες) και τσιγκούνικα (1 ταμπλέτα) τις ταμπλέτες βυθού της ΤΕΤΡΑ.
Ψάρια: 3 γκάππυς ενήλικα, 9 γκάππυς διμηνίτικα μωρά, 2 πλάτυς, 2 κόρυς, 1 CAE.
Ερώτηση: Η μεγάλη πτώση του ph, μπορεί να κάνει κακό μακροπρόθεσμα? Πάντως δείχνουν εντάξει, αλλά δεν ξέρω.... δεν θα ήθελα να έχω τα ψάρια σε αυτό το ενυδρείο σε τόσο χαμηλό ph...

andreasp
03-01-06, 13:18
ph=6.8-7.0 (!... Μέχρι χθες, πριν το co2, ήταν στο 7.8 )

Αν δεις σε αλλο thread, θα δεις οτι και εγω ειχα μια μεγαλη μειωση του ph.
Περιμένω να μου απαντήσουν οι πιο εμπειροι.

klaz
03-01-06, 13:31
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι...τις προηγουμενες μερες τι KH ειχατε...????γιατι ως γνωστο ,η ανθρακικη σκληροτητα ειναι ο συντελεστης του πεχα,και με νουμερο κατω του 5 υπαρχει ασταθεια στο πεχα.....με δυσαρεστα αποτελεσματα........

andreasp
03-01-06, 15:17
Το Ph μου πλησιάζει το 6.4 !!! σύμφωνα με το υγρο τεστ.
Εχω 3 κουβάδες με νερό, ετοιμους για να κάνω αλλαγή νερού.

edit: Την εκανα την αλλαγη νερου και έκανα και μετρήσεις.
To GH ειναι >7
Το KH αν μπορω να καταλαβω σωστα, ειναι αναμεσα στο 3 και 6.
Το τεστ γινεται με τα aquavital multistick.
PH δίνει 7.2

Το υγρο τεστ δίνει ph ακριβως 6.6 (ελαφρως πιο σκουρο δηλαδη απο πριν την αλλαγη)

Βασικα τα παραπανω sticks δεν τα πολυεμπιστευομαι. Και παλια εδειχναν μπουρδες, παροτι δεν ειναι ληγμενα.

filoxenos
03-01-06, 15:29
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι...τις προηγουμενες μερες τι KH ειχατε...????γιατι ως γνωστο ,η ανθρακικη σκληροτητα ειναι ο συντελεστης του πεχα,και με νουμερο κατω του 5 υπαρχει ασταθεια στο πεχα.....με δυσαρεστα αποτελεσματα........
Λοιπόν, κατ' αρχάς τις μετρήσεις τις κάνω με το στικ της ESHA, και των ΝΟ2 & pH και με υγρά.
Ποτέ στην μέτρηση του ΚΗ δεν ήμουν σίγουρος, λόγω του ότι το πράσινο χρώμα που μου έβγαζε, ήταν λιγο διαφορετικό και με μπέρδευε πάντα. Ετσι προσπαθούσα να το υπολογίσω από την τονική διαφορά, στο περίπου. Μου έβγαινε πάντα μεταξύ 3 και 4.
Οι μετρήσεις που αναφέρω παραπάνω, ήταν πάντα οι ίδιες μετά το στρώσιμο του ενυδρείου, με μικρή διαφοροποίηση κατά καιρούς στο ΝΟ3 που κυμαινόταν από 10 μέχρι 50, ανάλογα τις αλλαγές νερού.
Επί τη ευκαιρία, να σε ρωτήσω: Από τι ανεβοκατεβαίνει η τιμή του ΚΗ? Δεν θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερη τιμή (όπως και GH), καθ' ότι έχω αρκετές ασβεστολιθικές πέτρες μέσα? Φίλτρο έχω απλό 400άρι με σφουγγάρι και λίγο μακαρόνι. ΡΗ είχα πάντα στο 7.8 έως 7.6, άνθρακα δουλεύω σπανίως και τύρφη καθόλου. Χαλίκι έχω μαύρο ψιλό και λίγη άμμο θάλασσας.
(Μόλις έκανα καινούρια μέτρηση και μου έδειξε ΡΗ=7, οι δε φυσαλίδες είναι στο περίπου 1 το δευτερόλεπτο, με θερμοκρασία δοχείου στους 20 βαθμούς.)

klaz
03-01-06, 15:30
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι...τις προηγουμενες μερες τι KH ειχατε...????γιατι ως γνωστο ,η ανθρακικη σκληροτητα ειναι ο συντελεστης του πεχα,και με νουμερο κατω του 5 υπαρχει ασταθεια στο πεχα.....με δυσαρεστα αποτελεσματα........

η ανθρακικη σκληροτητα,πρεπει να προσεχτει ιδιαιτερα....ισως καποια μετρηση με υγρα,στο νερο της βρυσης να σας δειξει μεταβολη-αλλαγη στο νερο.......(εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι στικς για τη μετρηση του KH).......

mikenuke
04-01-06, 10:56
Εγω βλεπω οτι αν σε αυτη τη φωτο http://greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=1188&stc=1&thumb=1&d=1136241482 δειχνεις τις μπουρμπουληθρες του CO2 δεν εχεις σωστη διαχυση και θα πρεπει να κανεις κατι.

filoxenos
04-01-06, 23:01
Εγω βλεπω οτι αν σε αυτη τη φωτο http://greekaquarist.com/vb/attachment.php?attachmentid=1188&stc=1&thumb=1&d=1136241482 δειχνεις τις μπουρμπουληθρες του CO2 δεν εχεις σωστη διαχυση και θα πρεπει να κανεις κατι.
Το περίμενα ότι κάποιος θα το παρατηρούσε..!
Η συγκεκριμένη φωτό δεν είναι από το CO2, αλλά παλιά, από την αεραντλία... Μπήκε μόνο και μόνο σαν συνοδευτική του κόκκινου κειμένου... (δεν μου πήγαινε να μην την βάλω) ;) :D

mikenuke
05-01-06, 01:04
παραπληροφοριση... δηλαδη ... φιλοξενε!
Ομως συμφωνα με το κειμενο, και την ποιητικη αδεια επιτρεπεται... συμφωνω.

filoxenos
05-01-06, 14:51
παραπληροφοριση... δηλαδη ... φιλοξενε!
Ομως συμφωνα με το κειμενο, και την ποιητικη αδεια επιτρεπεται... συμφωνω.
:) ;) :D

Ιορδάνης
05-01-06, 19:50
Καλησπέρα Φιλόξενε!Με τι κάνεις την διάχυση και έχεις τόσο μεγάλες (σαν ρόγες σταφυλιού) φυσαλίδες;
Φιλικά Ιορδάνης.

mikenuke
06-01-06, 12:07
Το περίμενα ότι κάποιος θα το παρατηρούσε..!
Η συγκεκριμένη φωτό δεν είναι από το CO2, αλλά παλιά, από την αεραντλία... Μπήκε μόνο και μόνο σαν συνοδευτική του κόκκινου κειμένου... (δεν μου πήγαινε να μην την βάλω) ;) :D...

filoxenos
06-01-06, 22:06
Καλησπέρα Φιλόξενε!Με τι κάνεις την διάχυση και έχεις τόσο μεγάλες (σαν ρόγες σταφυλιού) φυσαλίδες;
Φιλικά Ιορδάνης.
Προφανώς, δεν αναφέρεσαι στη φωτογραφία, αλλά στην περιγραφή μου ("...σε μέγεθος μικρής ρόγας σταφυλιού").
Προσπάθησα λοιπόν να προσδιορίσω ακριβώς το μέγεθος της φυσαλίδας: είναι μεταξύ 3 και 4 χιλιοστών περίπου. Εχω βάλει μικρή αερόπετρα, αλλά την έχω θάψει κάτω από το χαλίκι (γιατί δεν μπορώ να την βλέπω :mad: ), έτσι, απ' ότι φαίνεται μαζεύει αέριο και μετά το βγάζει επάνω (γι' αυτό μάλλον δεν βγάζει πολλές μικρές).

Ιορδάνης
11-01-06, 21:04
Καλησπέρα σου!
Είναι λογικό κάποια ποσότητα να παραμένει κάτω από το χαλίκι σου και μετά απελευθερώνεται σε μεγάλη φυσαλίδα.Έχεις σκεφτεί μήπως καμιά άλλη λυση προς διάχυση του μείγματος π.χ. στην έξοδο του φίλτρου ή την σκάλα;Έκανες κάτι από τότε;

filoxenos
12-01-06, 00:32
Προς το παρόν το έβγαλα το co2, λόγω του ότι εμφανίστηκε ΒΒΑ...! Μόλις αντιμετωπίσω αυτή την άλγη, θα ξαναδοκιμάσω... 8)

lasal
12-01-06, 01:09
Κακώς εβγαλες το co2.
Ισα ισα που πρέπει να ανεβάσεις το co2 στα όρια που ειναι τα 30 ppm
Κάνε ενα search στο forum για την ΒΒΑ
Εχουν γραφτεί τόσα.

filoxenos
12-01-06, 01:38
Κακώς εβγαλες το co2. Ισα ισα που πρέπει να ανεβάσεις το co2 στα όρια που ειναι τα 30 ppm. Κάνε ενα search στο forum για την ΒΒΑ
Εχουν γραφτεί τόσα.
Αφιέρωσα πραγματικά πολύ χρόνο, διάβασα ότι σχετικό υπάρχει εδώ αλλά και αλλού (ελληνικά) και πρόσεξα τις απαντήσεις και τις θέσεις σου (όπως και άλλων) στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Δεν σου κρύβω ότι προβληματίστηκα πάρα πολύ για το τι να κάνω. Υπερίσχυσε τελικά το εξής (και θα ήθελα τη γνώμη σου):
Επειδή αφιερώνω πολλές ώρες στα ενυδρεία και στα ψάρια μου, είμαι 100% σίγουρος ότι η ΒΒΑ εμφανίστηκε ΜΕΤΑ την χρήση co2 και συγκεκριμένα μετά από 5 ή 6 ημέρες. Αλλη αλλαγή στους κρίσιμους/σχετικούς παράγοντες του ενυδρείου δεν έγινε (πλην της εισαγωγής του διοξειδίου).
Εφτασα λοιπόν στο συμπέρασμα, ότι μάλλον είναι πολύ για το ενυδρείο μου το co2 που έβαλα, σε σχέση πάντα με την ιχθυοφόρτωση, το τάισμα, τα φυτά, τις ώρες φωτισμού, τη φωτεινότητα του δωματίου, την χημεία του νερού μου και το λίπασμα που χρησιμοποιώ. Σημειωτέον ότι είναι ιδιοκατασκευή και δεν μπορώ να ρυθμίσω τον όγκο αερίου που εισέρχεται. Και όλα αυτά σε συνδιασμό με την παρατήρηση, ότι από τη στιγμή που το έβαλα, μετά την πρώτη νύχτα, τα ψάρια δείχνουν δυσφορία και δυσκολία στην αναπνοή... Και μου έρριξε και το ph μέχρι 1,2 μονάδες...! (τελικά, σταθεροποιήθηκε γύρω στο 7 από 7,8 που είχα).
Ολα αυτά, με τη λογική μου και τη σίγουρα λίγη γνώση των πραγμάτων που έχω, με οδήγησαν στο να προσπαθήσω να "γυρίσω πίσω" το ενυδρείο και να ξαναδοκιμάσω αργότερα...
Δεν ξέρω αν έκανα καλά, σου είπα, προβληματίστηκα όταν διάβασα τα παλιά σου ποστ, για αύξηση του co2 σαν πρώτη κίνηση σε αντίστοιχο πρόβλημα με ΒΒΑ...
Θέλω όμως να το δω στην πράξη (αυτό που σκέφτηκα) και εάν σπάσω τα μούτρα μου, θα μάθω να ακούω "τυφλά" τους εμπειρότερους και να μην κάνω τον έξυπνο...
Οπως και να έχει δηλαδή, κερδισμένος θα βγω... ;) :cool: (μάθημα ζωής δηλαδή, ελπίζω όχι σε βάρος των ανυπεράσπιστων ψαριών που φιλοξενώ, αλλά ούτε και των φυτών μου...)

Mitsos
12-01-06, 12:32
Φιλε filoxene δεν ξερω αν εκανες καλα ή ασχημα που εβγαλες το CO2, αλλα αν τελικα το ξαναβαλεις θα σου πω πως αντιμετωπισα εγω αυτα τα προβληματα (με DYI CO2 5λιτ.)
Προσπαθησα να ελενξω την ποσοτητα του CO2 βαζοντας ποιο ψηλα ή ποιο χαμηλα την εξοδο του με μια αεροπετρα και παραλλήλα μετρώντας συνεχώς τις τιμες κατεληξα να την τοποθετησω σε σημειο τετοιο ώστε ή διαχυση που εχω να ειναι τοση οση θελω για να πετυχω τις τιμες που θελω....
μην φανταστεις τρελες διαφορες αλλα καταλαβαινεις πως δεν εχεις την ιδια διαχυση αν εχεις την εξοδο ψηλα ή στον πατο του ενυδρειου σου (εγω βρήκα ισοροπια στα 3/4 περιπου βαθος) Παρράλληλα οταν ξεκινησα κατέβαινα ανα 2 ήμερες κατα 1/4 σε βαθος ωστε ή ολη διαδικασια να ειναι οσο το δυνατον ομαλη... ;)

Ιορδάνης
12-01-06, 20:10
Καλησπέρα θα συμφωνήσω με τον Lasal ότι κακώς έβγαλες το co2 τώρα που έχεις ΒΒΑ.Το co2 δεν θα στην εξαλείψει αλλά θα σταματήσει την ανάπτυξή της, εν συνεχεία θα αφαιρέσεις με το χέρι την ΒΒΑ ή μπορείς να πας στην λύση του 5ml/lt οξυζενέ για πιο δραστικά μέτρα.Υπάρχει και σχετικό ποστ στην κατηγορία με τα φυτά.Τελικά έκανες κάτι;Θα κάνεις;
Φιλικά Ιορδάνης.

filoxenos
12-01-06, 23:12
Καλησπέρα θα συμφωνήσω με τον Lasal ότι κακώς έβγαλες το co2 τώρα που έχεις ΒΒΑ.Το co2 δεν θα στην εξαλείψει αλλά θα σταματήσει την ανάπτυξή της...
Η απορία μου είναι η εξής:
Αφού βάση της παρατήρησης του ενυδρείου (όπως γράφω παραπάνω), έχω την εκτίμηση ότι το DYI-Co2 φταίει για την εμφάνιση της ΒΒΑ, και ΑΝ τελικά αυτό είναι σωστό, πως θα σταματήσει την ανάπτυξη σε κάτι που έχει δημιουργήσει? Δηλαδή, πρώτα δημιουργεί ΒΒΑ και μετά της σταματάει την ανάπτυξη? Λίγο "κουφό" μου ακούγεται αυτό...
...εν συνεχεία θα αφαιρέσεις με το χέρι την ΒΒΑ ή μπορείς να πας στην λύση του 5ml/lt οξυζενέ για πιο δραστικά μέτρα.Υπάρχει και σχετικό ποστ στην κατηγορία με τα φυτά.Τελικά έκανες κάτι;Θα κάνεις;...
Μεταφέρω από το άλλο σχετικό ποστ, την απάντηση που μόλις έγραψα εκεί, για το ίδιο θέμα:
"(filoxenos) ...Τελικά, κατόπιν ωρίμου σκέψεως, είπα να αποφύγω προς το παρόν το οξυζενέ (εξάλλου έχω λίγη ΒΒΑ και στην αρχή της) και επέλεξα τη λύση της χλωρίνης, με ταυτόχρονο γενικό καθαρισμό του ενυδρείου (φοβήθηκα την ενδεχόμενη καταστροφή φυτών). Το ξήλωσα λοιπόν ΟΛΟ, το άδειασα τελείως, καθάρισα το χαλίκι (θεέ μου τι έβγαλε!!! ) και ξέπλυνα σχολαστικά όλα τα φυτά με 1:19 χλωρίνη, τα κλάδεψα (επί τη ευκαιρία), πέρασα από αλάτόνερο 3% όλα τα ψάρια, ΔΕΝ καθάρισα το φίλτρο και το ξανάστησα, ίσως και λίγο καλύτερα...
Αποτέλεσμα? ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ τα ίχνη της ΒΒΑ από παντού! (ελπίζω μόνιμα...).
Εβαλα και τα δύο SAE μέσα να φάνε τα τυχόν κατάλοιπα (τα άτιμα! Μόλις μπήκαν, ξαναβρήκαν αμέσως το χρώμα τους και πέσανε με τα μούτρα στη δουλειά, γυαλίζοντας τους βράχους!). Ο κινέζος βέβαια (CAE) ξενίστηκε λίγο, κοίταξε περίεργα στην αρχή, έδειξε λίγο τα "δόντια" του, πέσανε μερικά σπρωξίματα, αλλά μέχρι το βράδυ όλα καλά!
Τελικά ήταν εύκολο! Γιατί ομολογώ, με όλα αυτά που διάβασα για την ΒΒΑ, είχα τρομάξει λίγο. Ελπίζω να μην με ξαναεπισκευθεί, αλλά ούτε κι εσάς... "

netblues
13-01-06, 08:42
To co2 δεν μπορει να δημιουργήσει ΒΒΑ απο μονο του. Η ΒΒΑ ειναι φυτικός πολυκυτταρικος οργανισμός (κανονικο φυτό δλδ) το οποιο μεταφερεται παρασιτικα με τα φυτά. Αναπτύσσεται οταν υπαρχει ελλειψη διοξειδιου και υπάρχει έστω και σε πολυ μικρες ποσοτητες σχεδόν σε ΟΛΑ τα ενυδρεία.
Η σωστη ανάπτυξη των άλλων φυτών λογω Co2 είναι κυριως αυτο που δεν της επιτρεπει να αναπτυχθει. Τα φυτα εχουν μηχανισμους άμυνας ώστε να μην γεμιζουν παράσιτα, οι οποιοι και λειτουργουν καλα οταν το φυτο μεγαλωνει σωστά.
Διαβασε περι αλληλοπαθειας. Θα συνιστουσα το βιβλιο της Diana Walstad Ecology of the planted aquarium, αλλα τα μπιλιαρδα βλεπεις...

Σε κάθε περίπτωση, στο φυσικό περιβάλλον υπάρχει πολυ περισσότερο διοξείδιο διαλυμενο στο νερό από ότι μπορεί να δημιουργηθεί απο μονο του στον περιορισμένο χώρο του ενυδρείου, γιαυτό και η προσθήκη co2 ειναι συνήθως μονόδρομος οταν υπάρχουν αρκετά φυτά.
Βεβαια η Walstad περιγραφει ενυδρείο με φυτα ΧΩΡΙΣ διοξειδιο (και χωρις φίλτρο) αλλά πρεπει να διαβασει κανεις το βιβλίο...

υγ. Διαβαζοντας πολυ προηγουμενα ποστς σε αυτο το θεμα αναφερθηκατε στο σωληνακι. Αν και στην αρχή δεν υπαρχει πρόβλημα, επειδη το co2 ειναι οξυ μετα απο λιγο καιρό μπορεί να κάψει/ξεράνει το σωληνακι το οποιο αν ανοιξει χαμηλοτερα απο το ενυδρειο μπορει να προκαλεσει πλυμηρα. Γιαυτό καλό ειναι να το επιθεωρούμε συχνά. Το σωληνακι 5mm που βάζουν στα ποτιστικά κήπων έχει αποδειχθει πολύ πιο ανθεκτικό απο το απλο αεραντλιας (ειναι ομως αρκετα σκληρό και δυσκολευει στη χρηση...) Το σιλικονης ειναι καλυτερο απο το απλό αεραντλιας.

lasal
13-01-06, 12:02
T
Βεβαια η Walstad περιγραφει ενυδρείο με φυτα ΧΩΡΙΣ διοξειδιο
Αν δεν κάνω λάθος εχει και το ρεκορ χωρίς διοξειδιο

andreasp
13-01-06, 19:17
Για να αυγατισω το CO2 μου και να αρχισει να ξαναβγαζει , οταν θα πεσει η ροη του, τι πρέπει να κάνω? Ξανά απο την αρχή ? ή μπορω να βγάλω ενα μέρος απο το υλικο και να προσθεσω ζαχαρονερο, ετσι ωστε να βρει τροφη ο μυκητας και να συνεχισει?

filoxenos
13-01-06, 23:02
Για να αυγατισω το CO2 μου και να αρχισει να ξαναβγαζει , οταν θα πεσει η ροη του, τι πρέπει να κάνω? Ξανά απο την αρχή ? ή μπορω να βγάλω ενα μέρος απο το υλικο και να προσθεσω ζαχαρονερο, ετσι ωστε να βρει τροφη ο μυκητας και να συνεχισει?
Ρώτησα τον αδελφό μου σχετικά (χημικός στο Γ.Χ.Κ.Ρ.) και μου είπε ότι η σκέψη σου είναι σωστή και θα δουλέψει, αλλά καλύτερα να κάνεις καινούριο μίγμα, αφού πλύνεις καλά την φιάλη.

halvas69
14-01-06, 01:27
Ρώτησα τον αδελφό μου σχετικά (χημικός στο Γ.Χ.Κ.Ρ.) και μου είπε ότι η σκέψη σου είναι σωστή και θα δουλέψει, αλλά καλύτερα να κάνεις καινούριο μίγμα, αφού πλύνεις καλά την φιάλη.
Nαι όντως θα δουλέψει και αν το κάνεις πριν τελειώσει εντελώς η παραγωγή CO2 θα πάρει πολύ γρήγορα μπροστά.
Έτσι κάνω και στο δικό μου, αλλά μία φορά τον χρόνο το ξαναφτιάχνω από το μηδέν.(Δεν ξέρω γιατί μην με ρωτήσεις έτσι μου έρχεται)
Απλά θα πρέπει να αφαιρέσεις προσεκτικά μόνο το υγρό και να κρατήσεις το ίζημα που υπάρχει.
Αν μείνει και λίγο νεράκι (Αλκοόλη καλύτερα) από το παλιό δεν πειράζει.
Το να το φτιάξεις από την αρχή συνεπάγεται να περιμένεις το ανάλογο χρονικό διάστημα μέχρι να ξαναπάρει μπροστά το μίγμα.