PDA

Επιστροφή στο Forum : Lion head


PascM
02-01-06, 12:49
Καλή Χρονιά

Έχω ένα ενυδρείο εδώ και 6 μήνες 60 λίτρα - Καθαρά 54 με δυο lion head.
Πριν από 3 μήνες ξαφνικά το ένα από τα δυο Lion head (το οποίο ήταν μάλλον το αρσενικό) μας άφησε χρόνους χωρίς κανένα σημάδι αρώστειας.
Μετά από ένα μήνα περίπου αποφάσισα να πάρω ένα 2 ως παρέα. Είναι και τα δυο αρκετά νεαρά σε ηλικία και το μέγεθός τους δεν ξεπερνά 8 εκτατοστά.
Σήμερα ξαφνικά είδα πάλι το νέο (αρσενικό πιστεύω) lion head σε μια γωνιά με δυσκολία στην αναπνοή και πολύ φοβάμαι ότι όταν επιστρέψω στο σπίτι θα το βρω νεκρό.
Οι μετρήσεις του ενυδρείου - Ph 7,2 - Gh = 7 - No2 = 0 No3 =15
Μέσα έχω δυο ανούμπιες και σαν υπόστρωμα χαλαζιακή άμμο.
Το φίλτρο είναι το εργοστασιακό εσωτερικό juwel.
Το μόνο που έκανα σήμερα αφού είδα την κατάσταση του ψαριού ήταν να βάλω θερμοστάτη για να αυξήσω την θερμοκρασία και μια μικρή αλλαγή νερού με την προσθήκη αλατιού.
Καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

PascM
09-01-06, 14:24
Ρε παιδιά κανένας δεν έχει να πει κάτι για το lion? Τι έγινε δεν έχει κανείς αυτό το ψάρι?:confused: :confused: :confused: :confused:

SOCRATIS
09-01-06, 20:44
Με αυτά που αναφέρεις δεν είναι ξεκάθαρο τι συνέβει.
Μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει κανείς .
Οπως μάλλον θα γνωρίζεις τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.
Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται καλη οξυγόνωση. Μήπως στο δικό σου
ενυδρείο έχεις χαμηλή ανατάραξη της επιφανείας-κακή οξυγόνωση με αποτέλεσμα τα πιο αδύναμα ψάρια εμφάνισαν πρώτα βραγχιακες μολύνσεις ;
54 Λίτρα για 3 χρυσόψαρα δεν είναι και το καλύτερο .Εχεις ένα εύθραυστο οικοσύστημα που μικρές μεταβολές μπορεί να αποφέρουν μεγάλα προβλήματα
Kάθε πότε και σε τί ποσοστό κάνεις αλλαγές νερού;
Πόσα λίτρα/ώρα είναι το φίλτρο σου;
Tι υλικά φιλτραρίσματος χρησιμοποιείς;
Kάθε πότε κάνεις τέστ NH4-NO2 ;

PascM
10-01-06, 10:47
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και ζητώ συγνώμη για τις ελειπείς πληροφορίες,
Λοιπόν το φίλτρο μου είναι 280 λιτ/ώρα εσωτερικό της juwel ενσωματωμένο (το ενυδρείο είναι το juwel record 60)
Μέσα έχει μπλε σφουγάρι - πράσινο (Νο3) άνθρακα σε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα. Τεστ κάνω κάθε 4η μέρα περίπου και αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 20 λίτρα με αντιχλώριο κανονικά.
Αμωνία - 0
Ph - 7,2
No3 <20

SOCRATIS
10-01-06, 13:56
Οι μετρήσεις σου είναι περιέργως καλές .
Είδες καμία περίεργη συμπεριφορά (ξύσιμο στις πετρες/χαλικι- κόκκινα αγγεία στην ουρά-διαφανή περιττώματα-συνεχή εισπνοή οξυγόνου από την επιφάνεια )
Με τι τροφές ταΐζεις τα χρυσόψαρα-πόσες φορές την ημέρα-σε τι ποσότητα;

PascM
10-01-06, 14:25
Τα ταίζω με pelets μια φορά την ημέρα όχι διαφανή περιτώματα δεν είδα όμως έδώ και δυο μέρες βλέπω το ένα lion head που έχει μείνει να μένει κάτω στο βυθό ακίνητο για αρκετή ώρα χωρίς όμως να ξύνετε όταν ρίχνω την τροφή όμως ανεβαίνει κανονικά και τρώει. Τους ρίχνω κάθε πρωί από δυο μπιλάκια (το καθένα αν και δεν ισομοιράζετε πάντα η τροφή μπορεί το ένα να φάει παραπάνω από το άλλο δηλαδή)

SOCRATIS
10-01-06, 17:42
βλέπω το ένα lion head που έχει μείνει να μένει κάτω στο βυθό ακίνητο για αρκετή ώρα χωρίς όμως να ξύνετε όταν ρίχνω την τροφή όμως ανεβαίνει κανονικά και τρώει.

Συνέχισε να παρατηρείς γιατι κάτι συμβαίνει, αλλα τι, δεν ειναι εμφανές

Ταιζε που και που και λίγο αρακά βρασμενο και ξεφλουδισμενο γιατι η ξερη
τροφη φέρνει δυσκιλιοτητα.Μια φορά την εβδομάδα νηστεία.
Τι θερμοκρασια έχεις στο ενυδρείου σου;

PascM
10-01-06, 19:35
Σήμερα τους έκανα νηστεία και αύριο θα ταίσω αρακά, η θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο είναι 23 βαθμοί.
Λέω να κάνω και ποιο συχνές αλαγές νερού πιστεύεις ότι θα βοηθήσουν? Αν δηλαδή αύριο μετά το τάισμα κάνω μια αλαγή 10 λιτρα και μετά από δυο μέρες το ίδιο?

SOCRATIS
10-01-06, 20:11
Πιστεύω πως θα βοηθήσει, όμως , παράλληλα με σκούπα βυθού.

PascM
11-01-06, 02:20
Το βυθό τον διατηρώ πεντακάθαρο είναι η αλήθεια είμαι πολύ σχολαστικός με αυτό επίσης δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει η χαλαζιακή άμμος δεν είναι σαν το χαλίκι δηλαδή δεν επιτρέπει υπολοίματα τροφών να μπαίνουν ανάμεσα στα πετραδάκια και να σαπίζουν με αποτέλεσμα την αύξηση της αμωνίας, ότι μένει μένει επάνω και είναι πολύ εύκολο να καθαρίσεις και να διατηρείς το βυθό καθαρό.
Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά και το ένα lion head θα τα καταφέρει (το άλλο ξέχασα να αναφέρω ότι έχει πάει πλέον στον άλλο κόσμο) μέχρι τουλάχιστον να του βρω παρέα αν και μάλλον θα το μετακομίσω στο 100 και εγώ για να είμαι ποιο σίγουρος.

PascM
11-01-06, 09:22
Δυστυχώς σήμερα το πρωί είδα το lion να στέκετε με το κεφάλι κάτω και να αναπνέει με πολύ δυσκολία αυτό μου θυμίζει την ασθένεια της νυκτικής κύστης!

PascM
15-01-06, 22:18
Lion head τέλος! το γιατί αναπάντητο!

Obelix(Reifen)
16-01-06, 00:40
Τα lion head μπορεί να είναι κρύου νερού αλλά είναι καλύτερα να τα υπολογίζεις σε δροσερό .
Μπορεί να μην μπορούσαν να αφομοιώσουν την τροφή σε αυτήν την θερμοκρασία ίδιος κάποια με πολλές πρωτεΐνες …
Μπορεί να έκανες αλλαγή νερού με νερό πολύ πιο κρύο ,μια διάφορα 10 C ίσως και λιγότερη είναι αρκετή να τα σκοτώσει παρουσιάζοντας τα συμπτώματα που περιγραφείς .

PascM
17-01-06, 10:12
Η αλήθεια είναι πως και εγώ δεν τα θεωρώ κρύου νερού και πιστεύω ότι θέλουν παρόμοια περιποίηση με τα τροπικά, όχι τέτοια διαφορά θερμοκρασίας δεν είχα σε αλλαγή νερού και αυτό το λέω με αρκετή σιγουριά.
Παρεπιπτόντως τι θερμοκρασία προτείνεις για αυτά τα ψάρια δεδομένου ότι θέλω να πάρω δυο νέα?

SOCRATIS
17-01-06, 13:41
Τα χρυσόψαρα είναι όλα κρύου νερού.
Όμως τα lionhead όπως και άλλα εξωτικα ειδη χρυσοψάρων δεν αντέχουν στις χαμηλές θερμοκράσιες (10C-14C) όπως τα κοινά χρυσόψαρα.
Μεταξύ 16C έως 26C είναι καλά.
Επίσης αυτά τα είδη είναι πιο ευαίσθητα στις μεταβολές θερμοκρασίας και χημείας
νερού.
Συμπέρασμα είναι λάθος να τα θεωρούμε << τροπικά >>.

Obelix(Reifen)
18-01-06, 09:30
Βαλε ένα και όχι 2 δεν θέλει παρέα .
Βαλε θερμοστάτη στους 25 C περίπου και για μερικές εβδομάδες ταΐσε τον κανονικά με ότι καλύτερο μπορείς να του δώσεις να πάρει τα πάνω του μετά τον θερμοστάτη μόνιμα σε μια θερμοκρασία πχ 18-20 C ώστε να μην μπορεί να πάει παρακάτω .
Μην το ταΐζεις όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή και τον βλέπεις στον πάτο του ενυδρείου δεν χρειάζεται να τρώει κάθε μέρα.
Π.χ. χρυσόψαρο σε κρύο δωμάτιο ταϊζόταν μια φορά την εβδομάδα αυτά που έχω έξω τώρα όποτε ο καιρός το επιτρέπει .
Πάρε καλές τροφές από καλές εταιρείες ,υπάρχουν ειδικές για lionhead και μάλιστα ειδικές για τον χειμώνα αν δεν βρίσκεις πάρε μια με πρασινάδα και χαμηλές πρωτεΐνες 36% και λιπαρά δεν χρειάζεται να είναι για χρυσόψαρα η γλυκού νερού.

PascM
26-01-06, 11:05
Έγινε αλλαγή συνθηκών! Ενυδρείο 100 λίτρα με δυο ανούμπιες - Elodea Dersa και φίλτρο εσωτερικό (Σφουγγάρι - Μακαρόνι - Υαλοβάμβακας 400 λίτρα/ώρα) και δεύτερο εσωτερικό Fluval 3 με σφουγγάρι.

Μετρήσεις
Ph - 7,2
Amonia - 0
No3 - 10

Ψάρια
2 νεαρά lion head
1 Ruicin
1 Black Moor
Θερμοκρασία 24 βαθμοί με θερμοστάτη
Φωτισμός 10 ώρες
υπόστρωμα Χαλαζιακή άμμος

SOCRATIS
26-01-06, 17:57
Βέβαια 4 χρυσόψαρα είναι πολλά σε 100 λτ
Θέλουν προσοχή.

Σου ευχομαι τα καλυτερα

PascM
27-01-06, 14:27
Είναι όντως πολλά ετοιμάζω σύντομα 200 λίτρα γι'αυτά τα ψάρια και εκεί πιστεύω ότι θα είναι το κατάλληλο σπίτι γι'αυτά. (Το ετοιμάζω σύντομα έχει να κάνει με την επικείμενη μετακόμισή μου σε μεγαλύτερο σπίτι)
Δεοδμένου ότι το Fluval λεει 750 l/h πιστεύεις οτι είναι αρκετή η φίλτρανση ή να αλάξω τον κυκλοφοριτή με λίγο μεγαλύτερο? π.χ. 1000 l/h στο εσωτερικό που έχω τα υλικά?

SOCRATIS
30-01-06, 14:19
Αν μιλάς για τα 100λιτρα
Ενα φίλτρο με ονομαστικη τιμή 750λ/ώρα δίνει πραγματικα 300-400λιτρα την ώρα περίπου (3-4 φορες).Αρα είσαι οριακά όσον αφορα τα 4 χρυσόψαρα
Πρέπει να έχεις υπόψην σου ότι τα χρυσόψαρα δεν αγαπούν μεγάλη ροή νερού
αρα ένα εξωτερικό φίλτρο με κάδο με μεγάλη χωριτικότητα υλικών φιλτραρισματος ειναι το πιο κατάλληλο.

PascM
31-01-06, 11:50
Επομένως με 300λ/ώρα με το εσωτερικό (fluval) συν το δεύτερο εσωτερικό που έχει το ίδιο το ενυδρείο (με κάδο και υλικά) το οποίο έχει κυκλοφοριτή 400 λ/ώρα που να υποθέσω ότι βγάζει περίπου 200 !! έχουμε περίπου 500 λίτρα /ώρα δηλαδή 5 φορές το νερό άρα κάπως καλά! και χωρίς ροή πολύ (έχω βάλει το fluval να χτυπάζει στο τζάμι)
η αλήθεια είναι ότι το παρακολουθώ συχνά και δεν βλέπω να ανεβαίνει η αμωνία ή κάποιο άλλο πρόβλημα!
Επίσης τα ψαράκια δείχνουν (λόγω του μεγέθους τους) αρκετά ικανοποιημένα προς το παρόν, κολυμπάνε συνεχώς και ψάχνουν για τροφή παίζουν!
Πριν προλάβουν να μεγαλώσουν ενοείτε θα έχουν καλύτερο σπίτι και στα 100 λίτρα θα μπουν άλλα είδη!
(Να δω πόσα ενυδρεία θα έχω στο τέλος)