PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκίνημα Paludarium 25lt


G_AQUA
17-01-19, 23:41
Μετά από τρία-τέσσερα χρόνια που κάθε φορά λέω να ξεκινήσω ένα paludarium αλλά όλο το αναβάλω, προ δεκαημέρου επιτέλους το έβαλα μπροστά!

Είναι μια γυάλα 25 λίτρων, κανονικό ενυδρείο, με καπάκι. Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι περισσεύματα από το φυτεμένο μου, το υπόστρωμα είναι Μanado, πέτρες λάβα και από φυτά eleocharis parvula, anubias petite, βουκεφαλάντρες, repens, riccardia, tripartita, κανά δυο moss και το μόνο που αγόρασα ήταν η pinnatifida.

Για "καταρράκτη" χρησιμοποίησα την αντλία από ένα μικρό φιλτράκι το οποίο με μια διακλάδωση στέλνει το νερό να τρέχει σε δυο σημεία. Η λάμπα είναι μια κοινή οικονομίας 14βατ, cool white στα 6000Κ. Υπάρχει διάφανο wrap για να μην φεύγει η υγρασία ενώ ψέκασμα κάνω δυο φορές την ημέρα με νερό από το ενυδρείο.

Είναι νωρίς, ουσιαστικά το γέμισμά του ολοκληρώθηκε πριν μια βδομάδα, προς το παρόν πηγαίνει καλά αν και τα φυτά ακόμα είναι στην φάση του "σοκ" από το νερό στον....αέρα. Περιμένω να δω ποια θα αντέξουν, ήδη σε 1-2 από αυτά κάποια παλιά φύλλα αρχίζουν να την ακούνε :D (κι αν δεν ανακάμψουν σύντομα θα τα κόψω) αλλά το νέο φύλλωμα αναπτύσσεται υγιέστατο...
Το νερό προς το παρόν το έχω σε ύψος μόνο ένα δάκτυλο, ίσια για να έχει να τραβάει η αντλία, αργότερα θα το σηκώσω παραπάνω...

Εχω κόψει μικρά λεπτά ξυλαράκια σε διάφορα σχήματα από θάμνους στο δάσος, είναι στην διαδικασία του....ξεράματος, στην συνέχεια θα τα βερνικώσω για να μην σαπίσουν από την υγρασία και θα τα βάλω. Το σκηνικό είναι....draft, θα κάνω κάποιες αλλαγές και προσθήκες, ακόμα δεν ξέρω όμως τι :D

Σε δεύτερη φάση, αφού οριστικοποιηθεί το στήσιμο και δω τι πρόοδο θα έχω με τα υδρόβια, θα ψάξω τι άλλα υδρόφιλα πλέον φυτά μπορώ να προσθέσω. Όποιος έχει κάποια πρόταση (μιλάω για φυτά που μένουν σε μικρό μέγεθος) ευχαρίστως την ακούω...

Οι φωτό είναι από κινητό, τις επόμενες ημέρες θα το πάρω με φωτογραφική και θα ανεβάσω και βιντεάκι….

stanisalus18
18-01-19, 07:45
Ωραιο ειναι φιλε Γιωργο ;)

Με το καλο να σου παει το συγκεκριμενο και μπραβο που πηρες μπρος επιτελους :D

Αναμενουμε οποτε μπορεσεις τις νεες φωτογραφιες και το βιντεακι :smt041

Γιώργος Κ
18-01-19, 11:22
Πολυ ωραιο!!! Αναμονη τωρα να παρουν μπρος τα φυτα!! :p:p

Themis_aqua
18-01-19, 20:43
Γιωργο ηδη δειχνει πολυ ωραιο και μεγαλυτερο απ οτι ειναι..η riccardia ειναι ειναι αυτη πανω στις πετρες μπροστα;
Αντε κανε κι ενα photo update το φυτεμενο να παρουμε ματι;)

G_AQUA
18-01-19, 20:59
Θέμη thanks και ναι, η riccardia είναι πάνω στους βράχους.

Όσο για το φυτεμένο, πλέον έχει αλλάξει εντελώς σετάπ οπότε κάποια στιγμή, σε 2-3 εβδομάδες θα το παρουσιάσω εξ αρχής αφού ουσιαστικά μιλάμε για νέο ενυδρείο. Πάντως αυτό το paludarium και το φυτεμένο έχουν πάρα πολλά κοινά στοιχεία ;)

rottbea
18-01-19, 21:12
Πολυ ομορφο.Καλη αρχη ευχομαι και υπομονη.Μαλακο νερακι να φανταστω ετσι?
Βαλε μοντε καρλο θα σου παει σφαιρα!

G_AQUA
18-01-19, 21:25
Ευχαριστώ.
Το νερό δεν είναι ακριβώς μαλακό, ΚΗ6 είναι, το ίδιο με το φυτεμένο.
Μόντε κάρλο έχω βάλει πιο ψηλά σε βράχο (δεν φαίνεται στις φωτό) και σκοπεύω να βάλω κι άλλη μόλις κλαδέψω το ενυδρείο. Ήδη πάντως δείχνει μια χαρά, ανταποκρίθηκε στην αλλαγή πιο καλά από κάθε άλλο φυτό....