PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι έγκυες ??? (φωτογραφίες)


Dina
30-12-05, 18:35
Εδώ και 3 μήνες περίπου έχω θηληκά και αρσενικά guppy στο ίδιο ενυδρείο, τον τελευταίο 1,5 μήνα 3 θυληκιές έχουν την κοιλιά τούμπανο αλλά μωρά δεν βλέπω. Γιατί συμβαίνει αυτό ? Δείτε τις φωτογραφίες και πείτε μου αν είναι έγκυες.

1110 1111 1112

1113 1114
1115
1115 1116
1117 1118
1119 1120 1121

deMetrIs
30-12-05, 18:52
Είναι εγγυες αυτο καταλαβεννεται απο το μεγαλο τους φουσκωμα και οτι στο τελος υπαρχει μια μαυρη κυλιδα αυτο διχνει οτι θα γεννησουν συντομα για να σοθουν τα μικρα πρεπει στο ενυδρειο σου να εχεις πολλα φυτα για να γλυτωσουν τα μωρακια ενα καλο φυτο ειναι η java moss και η riccia βεβαια καποια θα φαγοθουν αλλα καποια άλλα θα ζησουν αν δεν εχεις φυτα και σου γεννησουν μεσα στο ενυδρειο μπορει να μην προλεβεις να δεις τα μωρακια γιατι μολις γεννησει θα τα φαει αυτη και τα αλλα σου ψαρακια βεβαια μπορεις να την βαλεις σε γαννηστρα αλλα μονο οταν εισαι σιγουρη οτι ηρθε η ωρα να γεννησει και μετα την βγαζεις αλλα αυτος δεν ειναι ο καλυτερος τροπος επισης μπορεις να εχεις ενα πιο μικρο ενυδρειο να το χρισημοποιησεις σαν μευτηρειο για τα μικρα

halvas69
30-12-05, 21:55
Όντως είναι έτοιμες να γεννήσουν.
Πόσο καιρό είναι τόσο φουσκωμένες ?

Dina
31-12-05, 11:54
Οι δύο από αυτές είναι 2 μήνες φουσκομένες, τις είχα βάλει σε γυάλα και περίμενα 1 μήνα να γεννήσουν και αφού δεν γέννησαν τις έβαλα ξανά στο ενυδρείο, τώρα είναι 1 μήνα μέσα με τέτοιες κοιλιές και δεν γεννάνε... :( :( :(

halvas69
31-12-05, 18:08
Δεν γέννησαν ?
Ουπς....το μόνο που μπορώ να υποθέσω τότε είναι κάποια ασθένεια πχ Dropsy, αλλά καλύτερα να μας πει ο Netblues που είναι ο ψαρογιατρός μας :)
Σωτηράκηηηηηηηηηη

deMetrIs
31-12-05, 18:23
Ε τοτε γιατι εχουν την μαυρι κιλιδα ???

Dina
31-12-05, 21:28
Δεν ξέρω, τι να πω. :smt017 Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω. :roll:
Δεν νομίζω να έχουν καμιά ασθένεια, :smt018 είναι ζωηρές και τρώνε με όρεξη.:o

Αν γεννήσουν θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :wink:

Υ.Γ : Αυτή την αρρώστια που ανέφερες halvas69 τι συμπτώματα εμφανίζει ? :?: Φουσκωμα της κοιλιάς ? :confused:

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους !!! 1146

patergr
01-01-06, 20:03
ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΓΚΑΠΙ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟ / ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΛΑΞΕΙΣ ΜΠΟΡΕΣΑ ΚΑΙ ΕΣΩΣΑ 5 ΝΕΟΓΝΑ. ΙΣΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣΕΞΕ?:rolleyes:

deMetrIs
01-01-06, 20:06
ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΓΚΑΠΙ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΤΡΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΗΤΑΝ ΝΕΚΡΟ / ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΛΑΞΕΙΣ ΜΠΟΡΕΣΑ ΚΑΙ ΕΣΩΣΑ 5 ΝΕΟΓΝΑ. ΙΣΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣΕΞΕ?:rolleyes:
Mπραβο!!! εμεινα επλικτως!

Dina
02-01-06, 15:52
Μπράβο patergr ! Έκανες το καλύτερο που μπορούσες ! :smt038

Εγώ πως να επιχειρήσω να κάνω μαλλαξεις σε ζωντανά ψάρια ? Φοβάμαι μην τις κάνω κακό.. :(

Θα περιμένω ακόμα λίγες μέρες και μετά ίσως χρειαστούν τη βοήθειά μου...

Dina
03-01-06, 17:08
Παιδιά, γέννησε η μία φουσκωμένη γκαπίνα !!!

Έκανε καμιά 25 μωρά !!!

:o :o :o

Fonamstel
04-01-06, 00:06
Ε, είδες? μη βιάζεσαι... όλες θα γεννήσουν;)

Fonamstel
04-01-06, 02:40
...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΛΑΞΕΙΣ ΜΠΟΡΕΣΑ ΚΑΙ ΕΣΩΣΑ 5 ΝΕΟΓΝΑ...
1η ερώτηση: πως κάνεις μαλάξεις στα γκαπάκια?

2η ερώτηση: στα νεογνά τις έκανες τις μαλάξεις?

:confused:

namesis
05-01-06, 18:27
Μπερδεύτηκα.
Εγώ αγόρασα μία guppy η οποία είναι μάλλον έγκυος (έχει λίγο φουσκωμένη κοιλιά και μία μαύρη κηλίδα ) η κηλίδα σημαίνει πάντα εγκυμοσύνη?
Πόσες μέρες διαρκή?
Πως θα καταλάβω σίγουρα ότι ήρθε η ώρα για να προσέξω?

filoxenos
06-01-06, 01:08
Μπερδεύτηκα.
Εγώ αγόρασα μία guppy η οποία είναι μάλλον έγκυος (έχει λίγο φουσκωμένη κοιλιά και μία μαύρη κηλίδα ) η κηλίδα σημαίνει πάντα εγκυμοσύνη?
Πόσες μέρες διαρκή?
Πως θα καταλάβω σίγουρα ότι ήρθε η ώρα για να προσέξω?
Κατ' αρχάς να ξέρεις ότι φουσκωμένη γκαππίνα, δεν σημαίνει και σίγουρα εγκυμοσύνη. Μου έχει συμβεί στο περελθόν που αγόραζα γκάππυς (τώρα έχω δική μου εκτροφή :D ), να πάρω δήθεν ετοιμόγενη, που τελικά απεβίωσε μετά από λίγες ημέρες γιατί ήταν dropsy και όχι εγκυμοσύνη. Δεν φαινότανε όμως όταν την πήρα (τα λέπια άνοιξαν μετά και φυσικά δεν γέννησε ποτέ).
Τώρα, από την εμπειρία που έχω από τις δικές μου, οι ημέρες ανάμεσα στις γέννες ποικίλουν (από 16 έως 29).
Το ψάρι είναι έτοιμο να γεννήσει, όταν "τετραγωνίσει" η φουσκωμένη κοιλιά του και διακρίνονται εμφανώς τα ματάκια των μικρών, που είναι στριμωγμένα στην κοιλιά της (ημιδιαφανής). Επίσης, αρχίζει να ανασαίνει γρήγορα και μάλλον βαριά θα έλεγα, απομονώνεται αρκετές στιγμές και ψάχνει ήσυχα σημεία στο ενυδρείο (και συνήθως κοντά ή μέσα στα φυτά). Κάποιοι λένε και για "κύκλους" που κάνει λίγο πριν ξεκινήσει την γέννα, αλλά εγώ δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ σε καμία από τις δικές μου.
Αυτά που γράφονται για "μαύρο σημάδι", δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοούν, μάλλον εννοούν τα μικρά που έχουν αρχίσει να φαίνονται στην κοιλιά της, καθώς "σπρώχνονται σιγά-σιγά προς τα έξω.
Οσο για το φούσκωμα, είναι ανάλογο των πόσων μικρών κυοφορεί η μάνα. Οι δικές μου γέννες έχουν κυμανθεί από 6 ψαράκια έως 73, με τις περισσότερες (70% περίπου) γύρω στα 50. Αποτέλεσμα αυτού ήταν οι κοιλιές τους να είναι τις περισσότερες φορές "τούμπανο" στην κυριολεξία! Τα ψάρια έδειχναν την παραμονή της γέννας, σχεδόν παραμορφωμένα.
Σήμερα το πρωί είχα την τελευταία, με ~40 μικρά, και λέω περίπου γιατί κράτησα μόνο τα πρώτα 20 στη γεννήστρα και μετά την άφησα ελεύθερη. Τα υπόλοιπα δυστυχώς, φαγώθηκαν από τους άπονους συγκατοίκους της...
Στις φωτό παρακάτω, μπορείς να δεις την κουκλάρα μου την "Πριγκίπισσα", την ώρα που γεννάει (!), καθώς και ένα γενικό μέσα στη γεννήστρα. Βλέπεις καμιά μαύρη κηλίδα? Σε αυτή τη γέννα (της φωτογραφίας) έκανε 54 μικρά!

halvas69
06-01-06, 10:54
μάλλον εννοούν τα μικρά που έχουν αρχίσει να φαίνονται στην κοιλιά της
Oh yes σωστά το κατάλαβες ;)