PDA

Επιστροφή στο Forum : Κτιστό ενυδρείο?


filoxenos
29-12-05, 16:33
Μεταφέρω από το άλλο θέμα που άνοιξα ( http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=10152 ): "Εχω ξεκινήσει ήδη τα σχέδια για την κατασκευή ενός μεγάλου (για τα "μέτρα" μου...) ενυδρείου, της τάξεως των 350-400 λίτρων, για το σαλόνι (θα χρειαστεί βέβαια να το μετακομίσω όλο, αλλά αφού πήρα το ok, το μόνο που μένει είναι να βρω το χρήμα...!)"

Σκέφτηκα λοιπόν, ότι αν το κάνω κτιστό (το σπίτι είναι δικό μας και γίνεται...), θα έχει κάποια πλεονεκτήματα:
-περισσότερη χωρητικότητα (600 λίτρα περίπου) γιατί θα "κλέψω" χώρο ;)
-περισσότερη ασφάλεια σε σεισμό :lol:
-δεν θα μπορεί να το ρίξει ο ανηψιός μου (του αρέσει να κρεμιέται...) :(
-αποκλείεται να το κλέψουν αλβανοί... :eek:
-λιγότερα τζάμια για σπάσιμο σε πιθανό καυγά :D
Ομως, δεν ξέρω την τύφλα μου από κάτι τέτοια και ζητώ τη γνώμη σας:
1. Γίνεται? (εννοώ σε σπίτι - 3ος όροφος)
2. Είναι πιο ασφαλές?
3. Το κόστος είναι τεράστιο?
4. Τι χρειάζεται να προσέξει κάποιος σε μια τέτοια κίνηση?
5. Πιθανά προβλήματα?
Αντε, πάμε σιγά-σιγά... :lol:

jojo
29-12-05, 16:58
Ομως, δεν ξέρω την τύφλα μου από κάτι τέτοια και ζητώ τη γνώμη σας:
1. Γίνεται? (εννοώ σε σπίτι - 3ος όροφος)
2. Είναι πιο ασφαλές?
3. Το κόστος είναι τεράστιο?
4. Τι χρειάζεται να προσέξει κάποιος σε μια τέτοια κίνηση?
5. Πιθανά προβλήματα?
Αντε, πάμε σιγά-σιγά... :lol:[/QUOTE]
1. ναι 2. οχι 3.οχι 4.ενα καρο πραγματα. 5.βλεπε 4

filoxenos
29-12-05, 17:22
1.ναι
2.οχι
3.οχι
4.ενα καρο πραγματα.
5.βλεπε 4

Αναλυτικότατος ήσουν βρε jojo μου!!! :smt120

accnt
30-12-05, 09:37
Δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο να κάνεις τέτοιου είδους ενυδρείο σε τόσα λίγα λίτρα….

Γίνεται λοιπόν….
Όλοι οι τρόποι κατασκευής ενυδρείου είναι ασφαλείς, αν γίνονται από έμπειρα χέρια…. Θεωρώ όμως ότι για χτιστό ενυδρείο λίγοι ξέρουν ή το έχουν κάνει ποτέ….(εξαιρείται ο Pritanis)
Ίσως είναι και μεγαλύτερο από ένα συμβατικό γυάλινο ή ξύλινο ενυδρείο.
Με τι υλικά θα το κατασκευάσεις, έτσι ώστε να μην έχουν άμεση επίπτωση στο νερό. Επίσης υπάρχουν πολλές λοιπές κατασκευαστικές λεπτομέρειες που παρουσιάζονται εκεί που δεν το περιμένεις…..Τα ίδια που μπορεί να προξενηθούν και στα υπόλοιπα ενυδρεία.

Pritanis
30-12-05, 18:03
το χτιστο ενυδρειο ενω ειναι παρεξηγημενο μπορει να αποδειχθει μια ευκολη και γρηγορη λυση για πολλα λιτρα.....καλο ειναι να γινει με τοιχεια μπετον με χρηση σταγανωτικου μαζης..... Μετα περνας τρια χερια τσιμεντοειδη ρητινη (aquamat, idrosillex pronto κλπ) συμφωνα με τις οδηγιες και με μεγαλη προσοχη στις εννωσεις των τοιχν και του δαπεδου. τελος καλο βαψιμο με πολυεστερικη βαφη πισινας και εισαι ετοιμος.... Αν το παρεις αποφαση μπορω να σε βοηθησω σε πολλες κατασκευαστικες λεπτομερειες και εφαρμογες.... Καλο ειναι να δει καποιος μηχανικος τα στατικα αν αντεχει η πλακα πανω στην οποια σκεφτεσαι να το κανεις.......Αν ομως το σπιτι ειναι ηδη χτισμενο και κατοικηται απλα ξεχασε το ειναι τρομερη η μανουρα και χρειαζεται πολυ χρονο να εχεις ενα μινι εργοταξιο στο σπιτι σου......

filoxenos
30-12-05, 22:50
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και για την απάντηση και για την προθυμία βοήθειας!
Θα ρωτήσω και το άλλο που σκέφτηκα...
Εάν βρώ μια πολυεστερική - ή κάτι παρόμοιο - δεξαμενή, την μεταφέρω μέσα στο σαλόνι, την κόψω για τοποθέτηση τζαμιού πρόσοψης, την κολλήσω-στερεώσω στο πάτωμα και μετά την "κτίσω" διακοσμητικά με πέτρα εξωτερικά, μπορώ να έχω το ενυδρείο που μου έχει κολλήσει από χθες το βράδυ, πιο γρήγορα και εύκολα (και πιο ανθεκτικά!)??? :) :confused:

accnt
31-12-05, 09:53
....πιο γρήγορα και εύκολα (και πιο ανθεκτικά!)??? :) :confused:

Πιο γρήγορα ΝΑΙ!
Πιο εύκολα ΟΧΙ!
Πιο ανθεκτικά ΑΔΥΝΑΤΟΝ!!!!

Έχεις "φάει" κόλλημα μου φαίνεται….. Προχώρα σε ένα γυάλινο ή ξύλινο να βρεις την υγειά σου….;)

ΠΕΤΡΟΣ
31-12-05, 18:56
για 400-500 λιτρα που θεσ μην καθεσε και κουραζεσε με τετοιεσ τρελεσ ιδεεσ(χτιστο,πολυεστερικο)κ.τ.λ.
γιατι να μην το κανεισ γυαλινο να τελειωνεισ.

(ο πριτανησ εκανε χτιστο για 7500λ,οχι για 500.)

george
14-01-06, 23:25
http://www.thecichlidgallery.com/article_cornertank.htm

Lsourtzo
18-01-06, 10:45
Ρε παιδιά μήπως ξεχάσαμε το ποιο σημαντικό !!!!
Μιλάμε για τον 3ο όροφο !!!!

Φίλε μου έχεις σκεφτεί που θα βάλεις το θηρίο …
Μηχανικό έχεις ρωτήσει να δεις ότι μπορεί να το αντέξεις !! μιλάμε για πολλά κιλά !
600 λίτρα το κτιστό … μαζί με υλικά … και τον διάκοσμο … θα το φτάσεις χαλαρά τον τόνο !!!!

ξέρεις τι είναι ένας τόνος !!!!
εκτός από 1000 κιλά !!!
και μάλιστα μαζεμένος όλος σε ένα μόνο σημείο !!
καλό που σκέφτεσαι την αντισεισμικότητα του ενυδρείου σου , αλλά σκέψου λίγο και την αντισεισμικότητα του σπιτιού ε !??

καλό το κτιστό το ενυδρείο … καλά τα 600 και παραπάνω λίτρα …
αλλά πρέπει να είμαστε σίγουρη ότι θα αντέξει και το σπίτι …

τέτοια ενυδρεία για μένα μπορούν να γίνουν μόνο σε ισόγεια ή υπόγεια !! όπως φαίνεται να είναι και του τύπου στο site του προηγούμενου post !

και εγώ ήθελα 400 lt ενυδρείο … αλλά επειδή είμαι στον 3ο και σε παλιό κτήριο … ( αν και δικό μας που είμαι σίγουρος για την κατασκευή ) δεν πήγα πάνω από τα 250 .

παρόλα αυτά άμα θές να είσαι σίγουρος μπορείς να ρωτήσεις έναν μηχανικό .. αλλά νομίζω ότι και αυτός τα ίδια θα σου πει !!

jojo
18-01-06, 12:51
Ψυχραιμια,ηρεμησε....τι ειναι αυτα που λες του ανθρωπου.....εχω 3800 λιτρα χτιστο σε τριτο οροφο,συνολικο βαρος πανω απο 5 τονους, μην φερνεις την καταστροφη,για 600 λιτρα μιλαει ο filoxenos .
.

smoof
18-01-06, 13:04
Νομιζω πως ειστε και οι δυο λιγο υπερβολικοι..:D
Απ'τη μια 400 κιλα δεν ειναι καθολου επικινδυνα,με απλο παραδειγμα οτι σε ενα τραπεζι
αν κατσουν 7-8 ατομα ειναι 500-600 κιλα..και δεν ειναι σταθεροι,σηκονονται-καθονται..απ'την αλλη 5 τονοι σε 3ο οροφο??δεν νομιζω οτι μπορει να γινει σε οποιοδηποτε σπιτι..

jojo
18-01-06, 13:54
δηλαδη πρεπει να γινει στατικη μελετη για να βαλεις ενα στρωμα νερου στη κρεβατοκαμαρα?[με δυο ατομα + το κρεβατι ειναι 2500 κιλα] μην τρελαθουμε.

Akis
18-01-06, 15:36
Mε δύο άτομα στην καλύτερη περίπτωση... γιατί αν είσαι κοινωνικός....θα φτάσεις τους 5 τόνους. :-)

Pritanis
18-01-06, 19:29
Πλακα πλακα στην Αμερικη οταν βγηκε η μοδα με τα στρωματα νερου (εκει τα σπιτια ειναι ξυλινα) τα εβαζαν οι χαζοαμερικανοι στην κρεββατοκαμαρα και τα γεμιζαν νερο οταν εφτανε το νερο περιπου στη μεση , το στρωμα ξεκινουσε το ταξιδι του για το υπογειο της κατοικιας:p:p:p. Ηταν τοσο εντονο το προβλημα που επιβληθηκε με νομοθεσια να αναγραφεται πανω σε καθε στρωμα οτι υπαρχει αυτος ο κινδυνος και να συμβουλευθουν μηχανικο πριν το γεμισουν νερο......

George-A
18-01-06, 21:55
Δεν γνωρίζω για νομοθεσία, βλέπω όμως ότι όλα τα ενοικιοστάσια το γράφουν ρητά ότι απαγορεύεται.... μόνο με άδεια του ιδιοκτήτη/property-manager επιτρέπεται!

Takis
18-01-06, 21:59
Μα με τετοιο βαρος δεν ειναι καθολου περιεργο.....

Pritanis
18-01-06, 22:00
Αν αγορασεις στρωμα νερου ( που σου το ευχομαι για τρελλα γουστα......) θα δεις οτι εχει warning sign που ενημερωνει για αυτον τον κινδυνο......... Τωρα που η συζητηση παρεκτραπηκε για τα καλα, πως και οι αμερικανοι δεν εβγαλαν ενυδρειο - στρωμα νερου;;;;; Ή μηπως εβγαλαν;;;;;

filoxenos
18-01-06, 23:05
.... (χε χε χε χε...) :D :D :D :D :D :smt081 :smt081 :D :D :D :D :D

jojo
19-01-06, 09:08
[QUOTE=Pritanis]Αν αγορασεις στρωμα νερου ( που σου το ευχομαι για τρελλα γουστα......) θα δεις οτι εχει warning sign που ενημερωνει για αυτον τον κινδυνο....................Εχω στρωμα νερου αλλα το warning sign μιλα μονο για ξυλινα πατωματα,οχι για τη πλακα .

Lsourtzo
19-01-06, 10:45
600 λίτρα το κτιστό … μαζί με υλικά … και τον διάκοσμο … θα το φτάσεις χαλαρά τον τόνο !!!!
εχω 3800 λιτρα χτιστο σε τριτο οροφο,συνολικο βαρος πανω απο 5 τονους, μην φερνεις την καταστροφη,για 600 λιτρα μιλαει ο filoxenos
1on: 5 tn !!!!!! καλά εσύ το παράκανες !!! δεν θα ήθελα να μένω στον από κάτω όροφο .. αυτό είναι σίγουρο !!
2on: δεν μίλησα για τα 600 κιλά ….Μίλησα για τον 1 τόνο !!

Απ'τη μια 400 κιλα δεν ειναι καθολου επικινδυνα,με απλο παραδειγμα οτι σε ενα τραπεζι
αν κατσουν 7-8 ατομα ειναι 500-600 κιλα..και δεν ειναι σταθεροι,σηκονονται-καθονται..
3on: σε τι έκταση πάνω στο πάτωμα μοιράζετε το βάρος σε ένα τραπέζι ?? για 8 άτομα !!! τουλάχιστον 3 με 4 τετραγωνικά !! ένα ενυδρείο αντίστοιχου βάρους τι βάση έχει ??? δεν νομίζω ότι ξεπερνάει το 1 τετραγωνικό !!
το ίδιο ισχύει και για το στρώμα νερού !!
4on: δεν μίλησα ούτε για τα 400 κιλά ….Μίλησα για τον 1 τόνο !!

ή για σκεφτείτε να έχετε το τραπέζι δίπλα στο ενυδρείο και να κάνετε συνεστίαση για 8 άτομα !! κατά την συνεστίαση πόσα κιλά θα είναι μαζεμένα στο ίδιο σημείο ???

πριν τρέξετε να με βγάλετε τρομοκράτη διαβάστε λίγο καλύτερα τι γράφω …
μην έχετε την εντύπωση ότι μια πλάκα από μπετό μπορεί να σηκώσει τα πάντα επάνω της !!
και όσο ποιο παλιό είναι το κτίριο τόσο λιγότερες επεμβάσεις μπορούμε να κάνουμε !!
ο ιδιοκτήτης του DIA στην μεταμόρφωση είπε … έλα μωρέ τι θα γίνει άμα κόψουμε την κολόνα … δεν χωράνε τα ράφια αλλιώς !!
για πολλά χρόνια η πενταόροφη πολυκατοικία δεν έπαθε τίποτα … στον σεισμό του 99 η ίδια πολυκατοικία σκότωσε 15 άτομα !!!


δεν λέω ότι θα πέσει το σπίτι με ένα ενυδρείου… αλλά ειδικός δεν είναι κανείς μας πάνω στο θέμα … ( εκτός βέβαια και αν είναι μηχανικός σπιτιών οπότε και θα μπορέσει να μας λύση την απορία ).

εγώ απλά είπα ότι πριν βάλεις 1 τόνο βάρος πάνω σε μία πλάκα στο 3ο όροφο καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ιδικό πρώτα !! και για το αν μπορεί να το αντέξει το κτίριο , και για το που θα ήταν το καλύτερο σημείο !!

όσο για τον φίλο με τους 5tn !!! ελπίζω να ξέρει από τι είναι φτιαγμένο το σπίτι του !! και να το ξέρουν και οι ένοικοι των από κάτω διαμερισμάτων !!

jojo
19-01-06, 12:04
Φιλε lsourtzo ,μας λες τι φανταζεσαι,σου λεω τι συμβαινει. 1000 κιλα δεν ειναι θεμα να κουβεντιασουμε ακομα και εαν τοποθετηθουν επανω σε ενα τεταγωνικο μετρο.Επαναλαμβανω οτι εδραζω σε 2.5 τετραγωνικα 5000 κιλα {και περασαν και το τεστ του σεισμου]

andreasp
19-01-06, 12:36
Εγω θα πω το εξης...
Ο πατερας μου δεν ειναι μηχανικος, αλλα ειναι γνωστης της οικοδομης, και απο στατικη μελετη, και απο αρχιτεκτονικη, και απο κατασκευη.
Ο αδερφος μου ειναι Τοπογραφος Μηχανικος.
Προχτες ηρθε με φορτηγο το λαδι απο το χωριο.
Μερικα δοχεια , συνολικου βαρους 1 τονου.
Τα βαλανε προσωρινα μπροστα στο ασανσερ. (δεν υπαρχει ασανσερ... μονο το φρεατιο), σει συνολικο χωρο ουτε 2 τετραγωνικων.
Ο αδερφος μου με τον πατερα μου, τα κουνησαν και τα μοιρασαν στην αλλη μερια, και χτες με εχωσε να τα κατεβασουμε το συντομοτερο στο υπογειο.
Εγω στο σπιτι μου δεν θα εβαζα με τιποτα 5 τονους, μαζεμενους σε 2-3 τετραγωνικα, αν δεν ειχε γινει ειδικη μελετη για αυτο το θεμα.
Θα συμβουλευα και τον φιλο που το εχει κανει, να ρωτησει καποιον μηχανικο, για να εχει το κεφαλι του ησυχο.

jojo
19-01-06, 12:39
Εγω στο σπιτι μου δεν θα εβαζα με τιποτα 5 τονους, μαζεμενους σε 2-3 τετραγωνικα, αν δεν ειχε γινει ειδικη μελετη για αυτο το θεμα.
Θα συμβουλευα και τον φιλο που το εχει κανει, να ρωτησει καποιον μηχανικο, για να εχει το κεφαλι του ησυχο.[/QUOTE]
Εχει γινει στατικη μελετη για 5500 λιτρα νερου οπου μειωθηκαν στα 3800.

andreasp
19-01-06, 12:42
Εχει γινει στατικη μελετη για 5500 λιτρα νερου οπου μειωθηκαν στα 3800.

Οπότε δεν το συζηταμε καν! Μπράβο σου, που ήσουν οργανωμένος και το πρόβλεψες πριν.
Να χαίρεσε το ενυδρείο σου! :)

lasal
20-01-06, 02:04
Μάλλον θα σας ενδιαφέρει αυτό το παλιό ποστ που ξεκαθαρίζει τα πράγματα όσον αφορά την αντοχη του δαπέδου.
Οι υπολογισμοί μίας πλάκας γίνονται για τους κάτωθι συνδυασμούς φορτίσεων:
Α. G + Q
B. 1,35G + 1,5Q
Γ. G + 0,5E
όπου, G τα μόνιμα φορτία, Q τα κινητά φορτία, Ε ο σεισμός..............κλπ κλπ όμως καλύτερα διαβάστε το ποστ.
Ας είναι καλά ο fidel ;-)
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6668&highlight=%F6%EF%F1%F4%DF%EF
ΥΓ.
Κάντε και κανένα search που και που

filoxenos
22-01-06, 00:16
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αποφάσισα και ξεκίνησα! Γυάλινη κατασκευή με εξωτερική ψευδοδιακόσμηση "πέτρας". Διαστάσεις: 180χ60χ60, συνολικός όγκος: ~640 λίτρα => ~550 καθαρό νερό. Δεν θα γίνει τελικά στον 3ο όροφο στο σπίτι μου, αλλά σε ημιυπόγειο επαγγελματικό χώρο φίλου, που αποφάσισε να το φιλοξενήσει! Ελπίζω να τα καταφέρω με το όλο εγχείρημα. Ολο θα είναι κατασκευασμένο από τα χεράκια μου! Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω και κάποιους "αυτοματισμούς" που έχω σκεφτεί. Το μόνο πρόβλημα είναι το οικονομικό. Ξεκίνησα χωρίς να έχω όλα τα λεφτά του προϋπολογισμού (~1100 ευρώ το κοστολόγισα, κομπλέ) αλλά αισοδοξώ...
Αλήθεια, έρανος μπορεί να γίνει στο Gab??? :d :d :d

Tolis
22-01-06, 00:29
Δες κι εναλλακτικη στα ιδια λιτρα με betoform

yannis
23-01-06, 11:25
Για ξύλινη κατασκευή έχεις σκεφτεί?

george
23-01-06, 11:31
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/plywoodtank_greek1.html

filoxenos
23-01-06, 15:52
Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ολα αυτά τα έχω διαβάσει & ψάξει, αλλά επειδή είμαι του "κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε", δεν πρόκειται ποτέ να επιλέξω να κάνω ξύλινο ενυδρείο, για 2 λόγους:
1. Αν πέσεις σε περίπτωση "αστοχίας υλικού", κινδυνεύεις να πάθεις ΜΕΓΑΛΗ ζημιά, λόγω πολλών λίτρων => και πολλά ψάρια κλπ κλπ.
2. Αν πέσεις σε περίπτωση "αστοχίας κατασκευαστή" (sic!) έχεις τον ίδιο ακριβώς κίνδυνο με το 1.
Εξάλλου, όλο το θέμα ανοίχτηκε λόγω του ότι μου αρέσει πολύ η πέτρα σαν decor. Ευχαριστώ και πάλι όλους. Τα τζάμια και τα ξύλα, παραγγέλθηκαν ήδη... :D