PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειδικό Αντιχλώριο για Μονομάχους


PascM
29-12-05, 13:53
:smt117 Είναι μια ερώτηση που ήθελα να κάνω από καιρό.
Όταν μου χαρίσαν τον 1ο μονομάχο μου (από όπου και κόλησα την αρώστια) μου δώσανε μαζί αποξηραμένο σκουλίκι για τροφή και ένα μπουκαλάκι ως contitioner του νερου το οποίο ουσιαστικά είναι αντιχλώριο. Έκτοτε αυτό χρησιμοποιώ αν και δεν ξέρω απόλυτα γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιώ και όχι π.χ. Tap Water για να αποχλωριώνω το νερό του μονομάχου και της θηλυκιάς που έχω!
Βέβαια ως τροφή πλέον χρησιμοποιώ κατεψυγμένο σκουλίκι το οποίο και τους αρέσει από ότι μπορώ να καταλάβω περισσότερο.

Περιμένω την άποψή σας σχετικά με το αντιχλώριο και αν πιστεύετε ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο είτε ως καλύτερο είτε και ως φθηνότερο δεδομένου ότι το συγκεκριμένο Betta Splenders Contitioner είναι πανάκριβο (για 57 λιτρα νερό 7 ευρώ!!!).
Σε αντίθεση με το Tap Water που θα κοστίσει 4,5 ευρώ για 1.787 λίτρα νερό.:rolleyes:

Apostolis
29-12-05, 14:30
Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Δηλαδή, σε τί μπορεί να διαφέρουν τα Bettas ως προς τα άλλα ψάρια έτσι ωστε να χρειάζονται "ειδικό" αντιχλώριο??? :confused:

Εκτός και αν έχει και άλλα "πρόσθετα" μέσα για τίς ανάγκες των Bettas... μπορείς να μας γράψεις ακριβώς την μάρκα και ΑΚΡΙΒΩΣ τί λέει η συσκευασία???

george
29-12-05, 14:39
Αυτο ειναι ;;
http://www.aquariumshoppe.com/thestore/prods/AAP91B.html

laskarino
29-12-05, 14:59
Αν είναι κάτι αντίστοιχο με το "Betta Basics" της seachem, είναι για την περίπτωση που έχεις το μονομάχο σε βάζο και εκτός του χλωρίου αφαιρεί την αμμωνία που δημιουργείται και λειτουργεί και σαν ph buffer (το κρατάει πάνω από 7). Κόστος περίπου 3euro τα 60ml και κάνουν για 15 λίτρα νερού, από aquaristic.net!!!
Αν είσαι τυπικός με τις αλλαγές νερού, το απλό αντιχλώριο είναι ok!

Mariel
29-12-05, 16:51
mallon ennoeis to splendid betta complete water conditioner(sorry gia ta greekenglish,kollise gia proti fora to pliktrologio....tha to diorthoso molis ksekollisei....)den exei kamia apolitos diafora me ta koina antixloria....to xrisimopoiousa ki ego stin arxi alla eida oti proton den itan se tipota kalitero apo ta ipoloipa,kai deuteron itan panakribo...

Maverick
29-12-05, 21:47
Με απλό αντιχλώριο, δεν θα έχεις πρόβλημα... Εγώ πριν μερικές μέρες αγόρασα το Atison's Betta spa (της Ocean Nutrition) το οποίο περιέχει wild almond leaf extract (απόσταγμα φύλλων άγριας - ή ινδικής - αμυγδαλιάς). Τέτοια φύλλα χρησιμοποιούν πολλοί εκτροφείς για το νερό των μονομάχων τους, καθώς χαμηλώνει το ph και δημιουργεί καλύτερο περιβάλλον (πιο κοντά στο φυσικό τους) για τα ψάρια (η συσκευασία λέει ότι βοηθάει πολύ και στην αναπαραγωγή). Μάλλον θα το χρησιμοποιήσω μόνο στα ενυδρεία αναπαραγωγής (6.30 ευρώ 125ml, περίπου 5ml/8l για απλή συντήρηση και 5ml/4l για conditioning) ;-)

Mariel
30-12-05, 05:28
το δοκιμασες,ε?
ακουσα κι εγω οτι ηρθε στην ελλαδα,αλλα ακομα δεν το'χω βρει...
παντως τα φυλλα που'χω δοκιμασει νομιζω οτι βοηθανε πολυ ;)
η atison εχει και μια πολυ καλη τροφη(ασχετο βεβαια)την atison betta pro που δεν ειμαι σιγουρη αν εχει ερθει ακομα εδω..εμενα μου'χαν δωσει λιγη στη γερμανια και νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ξηρη τροφη.στην τελευταια γεννα επειδη δεν ειχα πολυ χρονο τη χρησιμοποιησα και για να προετοιμασω το ζευγαρι.

PascM
30-12-05, 09:05
Τελικά ναι αυτό είναι http://www.aquariumshoppe.com/thesto...ds/AAP91B.html
Πιστεύω και εγώ ότι είναι μόνο για το βάζο τελικά διότι αφαιρεί ?:confused: την αμωνία!!! (Τώρα αν όντος γίνεται αυτό? μάλλον όχι εδώ υπάρχουν τόσα και τόσα χημικά ή υλικά φίλτρου που υπόσχονται την αφαίρεση της αμωνίας και πάλι δεν καταφέρνουν πολλά θα τα καταφέρει ένα σκεύασμα έτσι απλά?)
Από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιώ το απλό! (π.χ. Tap Water) το οποίο και πολύ φθηνότερο είναι και τόσο καιρό που το χρησιμοποιώ στα άλλα μου ενυδρεία δεν είχα καμία απώλεια!

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Φιλικά Μανώλης Πασχαλάκης

Maverick
30-12-05, 14:08
το δοκιμασες,ε?
ακουσα κι εγω οτι ηρθε στην ελλαδα,αλλα ακομα δεν το'χω βρει...
παντως τα φυλλα που'χω δοκιμασει νομιζω οτι βοηθανε πολυ ;)
η atison εχει και μια πολυ καλη τροφη(ασχετο βεβαια)την atison betta pro που δεν ειμαι σιγουρη αν εχει ερθει ακομα εδω..εμενα μου'χαν δωσει λιγη στη γερμανια και νομιζω οτι ειναι η καλυτερη ξηρη τροφη.στην τελευταια γεννα επειδη δεν ειχα πολυ χρονο τη χρησιμοποιησα και για να προετοιμασω το ζευγαρι.

Δεν το δοκίμασα ακόμα, όταν κατέβω Κρήτη θα το δοκιμάσω αμέσως ;-)
Βρήκα και αυτήν την τροφή που λες αλλά δεν την πήρα γιατί δεν ήξερα αν είναι καλή... Έχει φέρει την απλή (γύρω στα 4.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και την pro (γύρω στα 8.50). Μάλλον θα τη δοκιμάσω κι αυτή...

laskarino
30-12-05, 17:16
...αφαιρεί ?:confused: την αμωνία!!!...
Έχεις δίκιο ακούγεται κάπως...
Μάλλον όμως προτατεύει το ψάρι από την τοξικότητα της αμμωνίας παρά την αφαιρεί...

PascM
02-01-06, 10:02
Τελικά δεν νομίζω ότι κάνει κάτι περισσότερο το ειδικό αυτό αντιχλώριο, το χρησιμοποιώ στο 35λιτρο που εχω τη γέννα και η αμωνία δεν πέφτει με τίποτα.

netblues
02-01-06, 21:50
καπου εχω διαβασει οτι οταν γινεται χρηση τετοιων ουσιων οι μετρησεις αμμωνιας δεν αλλαζουν...

Blanch
03-01-06, 01:26
Επίσης διάβασα σε αμερικάνικο site πριν από καιρό ότι τέτοιου τύπου προιόντα απλά μετατρέπουν την υπάρχουσα αμμωνία σε μη τοξική, ότι δεν την αφαιρούν, επομένως τα τεστ συνεχίζουν να τη διαβάζουν...:rolleyes:

george
03-01-06, 09:38
καπου εχω διαβασει οτι οταν γινεται χρηση τετοιων ουσιων οι μετρησεις αμμωνιας δεν αλλαζουν...
Ammo-Lock®
Locks up ammonia in a non-toxic form until it can be broken down by the tank's natural biological filter.
After adding Ammo-Lock my ammonia test kit still tests positive.
Ammo-Lock does not "remove" ammonia from the aquarium. Ammo-Lock simply makes the ammonia non-toxic to the fish. The ammonia level will drop as the biological filter consumes the ammonia.


Επίσης διάβασα σε αμερικάνικο site πριν από καιρό ότι τέτοιου τύπου προιόντα απλά μετατρέπουν την υπάρχουσα αμμωνία σε μη τοξική, ότι δεν την αφαιρούν, επομένως τα τεστ συνεχίζουν να τη διαβάζουν...:rolleyes:

Splendid Betta® Complete Water Conditioner
Instantly makes tap water safe for Bettas. Plus, contains the proven healing power of Aloe Vera to help stimulate their natural protective slime coating, and repair fins and tissue damaged from handling and disease. Detoxifies chlorine, chloramine, ammonia and heavy metals. Adds electrolytes.

PascM
03-01-06, 09:54
Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει εν πάσει περιπτώση εγώ συνεχίζω να το χρησιμοποιώ στο 35λιτρο που είναι τα μωρά και ελπίζω ότι θα βοηθήσει και αυτό με τη σειρά του στο να σωθούν αυτά που έχουν ζήσει μέχρι τώρα.:( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Που θα πάει θα τα καταφέρω καλύτερα την επόμενη φορά.... θα προετοιμαστώ πολύ καλύτερα.