PDA

Επιστροφή στο Forum : Co2


celica192tsport
27-12-05, 13:15
Καλημερα Σασ Και Χρονια Πολλα.θα Ηθελα Μια Διευκρυνηση. Σκοπευω Να Αγορασω Ενα Συστημα Αυτοματησ Διαχυσησ Co2 Thσ Ferplast.xreiazetai Omωσ Μεγαλη Μπουκαλα Νοσοκομειου Με Co2. Που Θα Μπορουσα Να Βρω Τετοια Μπουκαλα ??? Ευχαριστω Εκ Των Προτερων

klaz
27-12-05, 13:20
ψαξε στα πυροσβεστικα ειδη,η και στα μαγαζια με ιατρικα ειδη............;)

celica192tsport
27-12-05, 13:59
se eyxaristw para poly klaz. kales giortes

klaz
27-12-05, 14:11
στα πυροσβεστικα θα βρεις σε καλυτερη τιμη αυτο που ψαχνεις,και σε μεγαλυτερη ποικιλια σε μποτιλιες,αλλα θα τονισεις οτι την θελεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ,γιατι μπορει να σου δωσουν κατι παρεμφερες......αντε και καλη συνεχεια,και κριμα που δεν εισαι θεσ/νικη,γιατι θα σε εστελνα συστημενο σε μαγαζι με πυροσβεστικα,για να γινει η δουλεια σου σωστα και φτηνα.......

celica192tsport
27-12-05, 14:30
Σε ευχαριστω και παλι. Μια τελευταια ερωτηση αν δεν σε πριζω. Ειμαι σχετικα νεος στα ενυδρεια. εχω 230 λιτρα με πολυ ξυλο,φυτα και δισκους. το ph=8.3 kh=4 gh=5. αξιζει να παρω συστημα διαχυσης co2 ή θα αρχισουν να τα τιναζουν τα ψαρια ??? Τελευταια φορα που πηρα ph stabilizer σε ταμπλετες εχασα δυο δισκους

klaz
27-12-05, 14:44
συγνωμη,κιολας...αλλα μου φαινεται οτι τρελλαθηκες και εβαλες δισκους σε τετοιο ph.........:smt018 :smt018 :smt018 :smt018 θα σου τα :smt091 :smt091 :smt091 :smt076 :smt076 .διαβασε πολυ εδω μεσα ,να γνωρισεις το ειδος γιατι ειναι αρκετα απαιτητικο.....δες πως να φτιαχνεις το νερο σου*αντιστροφη οσμωση*....και γραψε αναλυτικα ολες τις συνθηκες-μετρησεις στο ενυδρειο σου...μπας και διορθωσουμε λιγο τα πραγματα.....ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΔΙΑΒΑΣΜΑ.............:smt024 :smt024 :( .το ph σου πρεπει να βρισκεται τουλαχιστο στο 7....για ολα τα υπολοιπα το συζηταμε.......

smoof
27-12-05, 14:48
δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα..Με τετοιες μετρησεις KH και GH το μονο που του λειπει ειναι το διοξειδιο για να ριξει το PH (σταδιακα).

Theokyr
27-12-05, 14:52
συγνωμη,κιολας...αλλα μου φαινεται οτι τρελλαθηκες και εβαλες δισκους σε τετοιο ph.........:smt018 :smt018 :smt018 :smt018 θα σου τα :smt091 :smt091 :smt091 :smt076 :smt076 .διαβασε πολυ εδω μεσα ,να γνωρισεις το ειδος γιατι ειναι αρκετα απαιτητικο.....δες πως να φτιαχνεις το νερο σου*αντιστροφη οσμωση*....και γραψε αναλυτικα ολες τις συνθηκες-μετρησεις στο ενυδρειο σου...μπας και διορθωσουμε λιγο τα πραγματα.....ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΔΙΑΒΑΣΜΑ.............:smt024 :smt024 :( .το ph σου πρεπει να βρισκεται τουλαχιστο στο 7....για ολα τα υπολοιπα το συζηταμε.......

Τι έγινε??? Ξεψαρώσαμε??? ;) :D :D :D

Να πω μία άλλη άποψη: πιο σημαντικό είναι να σταθερές οι συνθήκες του νερού παρά να είναι αυτές που "πρέπει" σύμφωνα με το δωδεκάλογο του δίσκου.

Θ.

klaz
27-12-05, 14:55
ναι.....δεν βλεπεις το μυαλο μου..???????αρχισει να μικραινει επικινδυνα.......:smt043 :smt043 :smt043 :smt043 :smt043

celica192tsport
27-12-05, 14:55
εχω παροχη co2 μεσω μπουκαλας της tetra (με την πρασινη φιαλη ) αλλα δεν επαρκει πιστευω. με το μηχανημα διαχυσης διοξειδιου ρυθμιζεις εσυ το ποσο θα ριχνει ? επειδη εχω 15-20 φυτα μεσα στο ενυδρειο, το διοξειδιο θα πρεπει να διαχεεται μονο κατα την διαρκεια του φωτισμου ?

Theokyr
27-12-05, 14:58
Πριν σε κατατοπίσουν οι ειδικοί, θα πρέπει μάλλον να μεταφερθεί το θέμα αλλού...

Θ.

smoof
27-12-05, 15:00
θα συμφονησω με τον Theokyr αλλα αν μπορουμε ιδανικες συνθηκες σταθερα τοτε ειναι το καλυτερο ;).. Με το optimat δεν κανεις τιποτα.Μια μπουκαλα θα σε σωσει..

celica192tsport
27-12-05, 15:00
συγνωμη,κιολας...αλλα μου φαινεται οτι τρελλαθηκες και εβαλες δισκους σε τετοιο ph.........:smt018 :smt018 :smt018 :smt018 θα σου τα :smt091 :smt091 :smt091 :smt076 :smt076 .διαβασε πολυ εδω μεσα ,να γνωρισεις το ειδος γιατι ειναι αρκετα απαιτητικο.....δες πως να φτιαχνεις το νερο σου*αντιστροφη οσμωση*....και γραψε αναλυτικα ολες τις συνθηκες-μετρησεις στο ενυδρειο σου...μπας και διορθωσουμε λιγο τα πραγματα.....ΔΙΑΒΑΣΜΑ-ΔΙΑΒΑΣΜΑ.............:smt024 :smt024 :( .το ph σου πρεπει να βρισκεται τουλαχιστο στο 7....για ολα τα υπολοιπα το συζηταμε.......


το γνωριζω οτι ειναι πολυ απιτητικο το ειδος αυτο αλλα μου αρεσουν αυτα τα ψαρια. προσπαθησα να ριξω το ph me ph minus αλλα δεν επεφτε με τιποτα. καποια στιγμη το εριξα με ταμπλετες απο το 8,2 στο 7,8 και εχασα δυο δισκους.και την επομενη ημερα ξανανεβηκε.τι αλλο να κανω ?

celica192tsport
27-12-05, 15:02
θα συμφονησω με τον Theokyr αλλα αν μπορουμε ιδανικες συνθηκες σταθερα τοτε ειναι το καλυτερο ;).. Με το optimat δεν κανεις τιποτα.Μια μπουκαλα θα σε σωσει..


θα παρω σημερα το μηχανημα αυτοματης διαχυσης αλλα φοβαμαι μην μου το ριξει αποτομα και χασω και αλλους δισκους

klaz
27-12-05, 15:02
ενα-ενα.οντως το τετρα δεν κανει δουλεια στα λιτρα σου.....επειτα,οχι δεν μπορεις να ρυθμισεις την παροχη απο συστημα διαχυσης...αυτο γινεται με ph-controller,το οποιο προυποθετει βεβαια πληρες συστημα διοξειδιου,μανομετρα κλπ.....και κατι αλλο...το kh 4..???πως και το εχεις τοσο χαμηλο..????η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το εχεις κοντα στο 5...για να αποφυγεις καποιο ph -crash,γιατι λογικα με 4 το ph σου ειναι ασταθεστατο.....και σταματα να ριχνεις ολες αυτες τις χημειες,για να το ριξεις...η το αντιθετο.....σιυ μιλαω απο προσωπικη πειρα(λιγη με δισκους),αλλα επειδη ποναει οταν κανω μια χαζομαρα με τοσο ωραια και πανακριβα ψαρια...αρχιζω να ειμαι καλυτερα διαβασμενος και μαθαινω απο τα λαθη μου....μην βιαζεσαι λοιπον.....

celica192tsport
27-12-05, 15:07
εχω σταματησει να ριχνω χημικα στο ενυδρειο. το ανωτατο που μου εχει ανεβει το κΗ ειναι νομιζω 6 στην αρχη του ενυδρειου.η τυρφη χρειαζεται στο φιλτρο η να την βγαλω ?

Theokyr
27-12-05, 15:11
Άλλη μία "πρωτοποριακή" :D άποψή μου: Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις! Με άλλα λόγια, έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και θες να βάλεις CO2 (πχ περιορισμένη ανάπτυξη φυτών, "αδιαθεσία" ψαριών, αναπαραγωγή, κλπ.) ή σε δουλειά να βρισκόμαστε???

Αν ισχύει το 2ο, τότε εγώ θα πρότεινα τον 13ο μισθό να τον ξοδέψεις κάπου αλλού.

Φιλικά

Θεόφιλος

klaz
27-12-05, 15:13
οχι,προς το παρων δεν πειραζει η τυρφη...μαλλον καλο σου κανει....χρησιμοποιεις διοξειδιο(μαγια-ζαχαρη),λογικα..εε?σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να επεμβεις στην παροχη,η οποια ειναι ασταθεστατη......

celica192tsport
27-12-05, 15:14
Άλλη μία "πρωτοποριακή" :D άποψή μου: Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις! Με άλλα λόγια, έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και θες να βάλεις CO2 (πχ περιορισμένη ανάπτυξη φυτών, "αδιαθεσία" ψαριών, αναπαραγωγή, κλπ.) ή σε δουλειά να βρισκόμαστε???

Αν ισχύει το 2ο, τότε εγώ θα πρότεινα τον 13ο μισθό να τον ξοδέψεις κάπου αλλού.

Φιλικά

Θεόφιλος

η αναπτυξη των φυτων ειναι ικανοποιητικη. απλα θελω να το δοκιμασω και αυτο σαν υστατο τροπο να ριξω το ph.ti proteineis ?

celica192tsport
27-12-05, 15:18
οχι,προς το παρων δεν πειραζει η τυρφη...μαλλον καλο σου κανει....χρησιμοποιεις διοξειδιο(μαγια-ζαχαρη),λογικα..εε?σε αυτη την περιπτωση δεν μπορεις να επεμβεις στην παροχη,η οποια ειναι ασταθεστατη......

εχω το tetra optimat με τις πρασινες μπουκαλες διοξειδιου.δεν ξερω τι περιεχουν.

george
27-12-05, 15:22
εχω το tetra optimat με τις πρασινες μπουκαλες διοξειδιου.δεν ξερω τι περιεχουν.

CO2 !

klaz
27-12-05, 15:25
περιεχουν co2,αλλα ειναι χειροκινητο,το συστημα,και επαναλαμβανω οτι δεν κανει για τα λιτρα σου....δοκιμασε αν δεν θελεις να μπεις σε εξοδα(φιαλες-μανομετρα κλπ)σε συστημα diy co2.ψαξε στο φορουμ,θα βρεις δεκαδες ποστ πανω στο θεμα......

celica192tsport
27-12-05, 15:29
περιεχουν co2,αλλα ειναι χειροκινητο,το συστημα,και επαναλαμβανω οτι δεν κανει για τα λιτρα σου....δοκιμασε αν δεν θελεις να μπεις σε εξοδα(φιαλες-μανομετρα κλπ)σε συστημα diy co2.ψαξε στο φορουμ,θα βρεις δεκαδες ποστ πανω στο θεμα......

το προβλημα μου δεν ειναι τα χρηματα γιατι θελω να φτιαξω κατι σωστο και στο ματι και σε λειτουργια. απλα η μονη φοβια μου ειναι η αποτομη πτωση του ph. ισχυει οτι δεν εχει ουσια η παροχη co2 τις βραδυνες ωρες ?

klaz
27-12-05, 15:38
οκ.τοτε θα κανεις ερευνα αγορας,θα χρειαστεις φιαλη,μανομετρο,ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα,need valve,και αν θελεις να εισαι κομπλε και πεχα κοντρολλερ.και ναι...το βραδι,εν χρειαζεται παροχη,γιατι τα φυτα φωτοσυνθετουν οση ωρα υπαρχει φως,και στο σκοταδι βγαζουν διοξειδιο,αρα δεν υπαρχει λογος παροχης το βραδι.........βεβαια να γνωριζεις οτι διοξειδιο συμβαδιζει και με τον καταλληλο φωτισμο,και την αναλογη λιπανση(αυτο σε οτι εχει σχεση με τα φυτα σου)......ψαξε λιγο στο θεμα τεχνολογιας...και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.....

celica192tsport
27-12-05, 15:56
οκ.τοτε θα κανεις ερευνα αγορας,θα χρειαστεις φιαλη,μανομετρο,ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα,need valve,και αν θελεις να εισαι κομπλε και πεχα κοντρολλερ.και ναι...το βραδι,εν χρειαζεται παροχη,γιατι τα φυτα φωτοσυνθετουν οση ωρα υπαρχει φως,και στο σκοταδι βγαζουν διοξειδιο,αρα δεν υπαρχει λογος παροχης το βραδι.........βεβαια να γνωριζεις οτι διοξειδιο συμβαδιζει και με τον καταλληλο φωτισμο,και την αναλογη λιπανση(αυτο σε οτι εχει σχεση με τα φυτα σου)......ψαξε λιγο στο θεμα τεχνολογιας...και θα σου λυθουν αρκετες αποριες.....

ph controler εχω ηλεκτρονικο.το μηχανημα διαχυσης που θα παρω νομιζω ειναι κομπλε.μονο η μπουκαλα λειπει.κατι τελευταιο.η αντιθετη οσμωση γινεται με μηχανημα ? τι καλο εχει για το ενυδρειο ?

klaz
27-12-05, 16:03
ph controler εχω ηλεκτρονικο.το μηχανημα διαχυσης που θα παρω νομιζω ειναι κομπλε.μονο η μπουκαλα λειπει.κατι τελευταιο.η αντιθετη οσμωση γινεται με μηχανημα ? τι καλο εχει για το ενυδρειο ?διαβασε αυτο.......http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/osmose.htm,και μετα αυτο....http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/chim.htm#pH και μετα.....http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2b.htm..και τελος.....http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2c.htm.....και τα ξαναλεμε.......:) :)

netblues
27-12-05, 16:22
Για να συνοψισουμε λιγο.
Μετα απο τοσα πολλα ποστ συνεχιζει να μην βγαινει ακρη για το ποιο και αν υπαρχει συγκεκριμένο πρόβλημα.
Καταρχας πρεπει να διαχωρισουμε λιγο τα ερωτηματα.
Ξεκινησες ρωτωντας για διαχυση co2 και μετα το θεμα ξεφυγε γενικως.
Ως προς την διαχυση ειμαστε off topic, οποτε (αν χρειζεται ακομα) η ερωτηση πρεπει να μπει στην καταλληλη κατηγορια.
Ως προς το δισκοενυδρειο, θα σε παρακαλεσω να κανεις μια αναλυτικη παρουσιαση, κατα προτιμηση με φωτογραφιες ωστε να καταλαβουμε τι εχεις κανει μεχρι τωρα, τι πρεπει να βελτιωθεί/αλλάξει πως και ποτε.
Εκτος απο τις μετρησεις, χρειαζομαστε πληροφοριες φιλτρων υποστρωματος, προελευσεως νερού, φωτισμου, γενικότερα εξοπλισμού που έχεις προμηθευτεί ήδη, καθως επισης συγκατοικους του ενυδρείου, ρουτίνες συντήρησης νερου και ταίσματος, και οτι άλλο θα βοηθούσε να εχουμε μια πληρη εικόνα της κατάστασης.

panousojet
29-06-06, 14:23
ειχα και εγω αυο το προβλημα σε ενα ενυδρειο μου με το ph τοσο υψηλο και εριχαν minus και buffers αλλα την επομενη ημερα ανεβαινε παλι για να εχεις τοσο υψηλο ph εχεις σιγουρα πετρες ασβεστολιθικη αμμο η κατι ασβεστλιθικο στο ενυδρειο σου αν το ξεφορτωθεις θα δεις οτι ολα θα αλλαξουν

klaz
29-06-06, 14:39
ειχα και εγω αυο το προβλημα σε ενα ενυδρειο μου με το ph τοσο υψηλο και εριχαν minus και buffers αλλα την επομενη ημερα ανεβαινε παλι για να εχεις τοσο υψηλο ph εχεις σιγουρα πετρες ασβεστολιθικη αμμο η κατι ασβεστλιθικο στο ενυδρειο σου αν το ξεφορτωθεις θα δεις οτι ολα θα αλλαξουναδελφε...πιστευω να το ελυσε ο συναδελφος το προβλημα......τι διαολο ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ......:rolleyes: :D :D :D