PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ζευγάρι Μονομάχων


filoxenos
26-12-05, 22:03
Θα ήθελα να "κτίσω" ένα ενυδρείο με βάση ένα ζευγάρι Μονομάχων ή 1m & περισσότερα (?) fm.

Ερωτήσεις:
1. - Είναι εφικτό ή υπάρχουν ανυπέρβλητα προβλήματα?
2. - Αν ναι, πόσα λίτρα χρειάζονται και τι ειδικές συνθήκες (κρυψώνες, βράχια, φυτά κλπ).
3. - Ταυτόχρονα μπορούν να μπουν μαζί τους άλλα ψάρια και ποια?

Να διευκρινίσω ότι σαφώς με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τους (ίσως ελεύθερα μέσα στο ενυδρείο αυτό...), αλλά χωρίς να χωρίζω ή να μεταφέρω τα αρχικά ψάρια. Θέλω δηλαδή τα αρχικά (ζευγάρι ή περισσότερα) να ζουν μαζί.

Παρακαλώ (οι παλαιότεροι & πλέον έμπειροι), τα φώτα σας... :cool:

Mariel
28-12-05, 05:53
η γνωμη μου επι του θεματος ειναι οτι καλυτερα αρσενικα και θηλυκα να συνυπαρχουν μονο κατα την αναπαραγωγη...
οι αποψεις πανω στο θεμα διιστανται,κι εχουν γινει ομηρικοι καυγαδες για το αν στρεσαρει η οχι τις θηλυκες η διαρκης παρουσια του αρσενικου...
καποιοι υποστηριζουν οτι μπορουν να κρατηθουν μαζι αρσενικα και θηλυκα(1 αρσενικος με 3-4 θηλυκες)σε μεγαλα ενυδρεια με αρκετες κρυψωνες και πολλα φυτα...
αναπαραγωγη εκει μπορει να πραγματοποιηθει μονο αν δεν υπαρχει φιλτρο που να δημιουργει ρευμα,η σε σημειο που δεν εχει καθολου αναταραξη παρα την παρουσια φιλτρου...
βεβαια μωρα δε θα μεινουν,καθως τα υπολοιπα ψαρια θα τα φανε...:(
οπως επισης κατα την επιλογη του ζευγαριου(αφου γινουν καυγαδες μεταξυ των θηλυκων για τη δημιουργια ιεραρχιας ωστε η κυριαρχη να διεκδικησει τον αρσενικο)τα ψαρια που αποτελουν το ζευγαρι θα κυνηγουν τις υπολοιπες θηλυκες...
αλλα ψαρια που θα μπορουσαν να μπουνε μαζι τους θα ηταν καποια ησυχα τετρα και γατοψαρα.κι αλλα βεβαια θα μπορουσαν να μπουν.αυτα που δεν μπορουν ειναι τα barbs,guppies καθως και τα γρηγορα και επιθετικα ψαρια που τους αρεσει να "τσιμπολογανε" τις μακρυες ουρες των μονομαχων μονομαχων.επισης,ησυχα αλλα γρηγορα ψαρια μπορει να στρεσαρουν τους μονομαχους εχοντας πλεονεκτημα ταχυτητας κατα τη διαρκεια του ταισματος.

PascM
29-12-05, 11:56
Θα συμφωνήσω με την άποψη της Μαριελ θα πω όμως το εξής. Έχω δει ενυδρεία με έναν αρσενικό και 2 ή περισσότερες θηλυκιές. Δεν θα έλεγα ότι είναι και το καλύτερο για τα θηλυκά ούτε και για τον αρσενικό. Ο αρσενικός συνήθως κάθετε σε μια γωνία του ενυδρείου και οι θηλυκιές τσακώνονται με αποτέλεσμα συνήθως μια να είναι ποιο υγιής και η άλλη να είναι μαζεμένη μόνιμα. Το πρόβλημα έχει να κάνει και με το ταισμα όπου η ποιο υγιής θηλυκιά δεν αφήνει τις άλλες να φάνε. Από την άλλη τον αρσενικό δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να τον δεις σε κατάσταση flare αλλά στην κατάσταση που τον βλέπεις στα διάφορα pet shop μέσα στα ποτήρια!

filoxenos
29-12-05, 12:32
Για τι όγκου ενυδρεία μιλάς? Μήπως σε ένα μεγάλο (?) με πολλές κρυψώνες και φυτά, τα πράγματα μπορεί να είναι διαφορετικά?

PascM
29-12-05, 13:04
Έχω δει αυτή την κατάσταση σε δυο διαφορετικά ενυδρεία, το 1ο ήταν 45 λίτρα με αρκετά διακοσμητικά (κρυψώνες) και πλαστικά φυτά και το 2ο 100 λίτρων με 4 θηλυκιές και έναν αρσενικό και αρκετά φυτά φυσικά

Mariel
29-12-05, 16:57
exo ki ego dei mazi arsenika,thilika....bebaia me tous monomazous kathe periptosi eiani diaforetiki logo diaforetikis prosopikothtas....eksartatai apo thn epithetikotita ton thilikon kai tou arsenikou...mporei autos na kathetai se mia gonia opos les,mporei omos kai na kinigaei sinexeia tis thilikes...ontos kapoia tha "alonizei" sto enidreio kai oi ipoloipes tha kinigiountai....problima me to taisma mporei na iparxei,mporei kai oxi,pantos ki ego de tha imoun iper tis siniparksis.....:(

filoxenos
29-12-05, 17:14
Πάντως μόλις μου δοθεί η ευκαιρία, θα το δοκιμάσω σε κανα 180άρι, γιατί δεν μπορώ να τα βλέπω έτσι στριμωγμένα και απομονωμένα.

Maverick
29-12-05, 21:30
Καλησπέρα, συμφωνώ κι εγώ με τη Μάριελ, η μόνιμη συνύπαρξη αρσενικού και θηλυκών σε ενυδρείο είναι δύσκολη... Ακόμα και με πολλές κρυψώνες, την ώρα του φαγητού ή όταν καποια ψάρια βγαίνουν για να πάρουν αέρα από την επιφάνεια, θα αρχίζουν οι τσακωμοί (και το φιν ροτ παραμονεύει...). Παρολαυτά, η συμβίωση πολλών θηλυκών μαζί είναι πιο εύκολη... Σε όλες σχεδόν τις γέννες μου, αφού χώρισα τα αρσενικά, έβαζα τις θηλυκιές όλες μαζί σε ένα ενυδρείο (με αρκετά φυτά) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα...Βέβαια το γεγονός ότι ήταν αδέρφια και ότι μεγάλωσαν μαζί έπαιξε σημαντικό ρόλο σ΄αυτό. Και πάλι, αυτό δε σημαίνει ότι γίνεται πάντα έτσι (δηλαδή ότι οι αδερφές κάνουν μαζί), είναι να σου κάτσει... Θα σου πρότεινα, αν θες να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο, να βάλεις μερικές θηλυκές μαζί σε μεγάλο ενυδρείο (παρακολουθώντας τη συμπεριφορά τους, αν δεν κάνουν τις βγάζεις...) και έναν αρσενικό σε δικό του 4λιτρο ενυδρειάκι ;-)

ΥΓ: Ωραία υπογραφή! ;-)