PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφέ άλγη;


NikosKoul
20-07-18, 20:13
Καλησπέρα , πρόσφατα είδα αρκετή ανάπτυξη των φυτών μου και εδώ και δύο βδομάδες αποφάσισα λόγω σχετικά μεγάλης φυτομάζας να αυξήσω κατα 20% την δόση του λιπάσματος που χρησιμοποιώ χωρίς να αλλάξω φωτοπερίοδο υποθέτοντας πως χρειαζόντουσαν παραπάνω θρεπτικά στοιχεία. Η καφέ άλγη όμως αναπτύχθηκε αρκετά θα έλεγα και έκανε κάπως αντιαισθητικό στα μάτια μου το αποτέλεσμα.. Έξησα τις επιφάνειες και τις αφαίρεσα σε μεγάλο βαθμό αλλά υπάρχουν μερικές ανεπτυγμένες στα φυτά επιφάνειας στα ριζώματα τους. Να μειώσω δοσολογία;

odin79
20-07-18, 20:29
ειδες καποια ελειψη στα φυτα? γενικα δωσε πληροφοριες συμπληρονοντας την φορμα για τις αλγες αν και ειναι ξεκαθαρο οτι η αλγη εμφανιστηκε μετα τη αυξηση της δοσολογιας

NikosKoul
20-07-18, 21:39
Η αλήθεια είναι ότι είδα τρύπες στον ενχινόδορο μου αλλά ίσως ήταν από ένα σαλιγκάρι που πιθανότατα τον έφαγε.. 95% είναι μετά την αύξηση δοσολογίας
-------------------------
Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 240 καθαρά
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμένο , βιοτοπικο
Χρονος λειτουργιας: 6μήνες
Υποστρωμα και ποιο:μαύρο χαλίκι αγνώστου προέλευσης(?)
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): T5 Juwel 2
Φωτοπεριοδος: 6-7 ώρες
Παροχη CO2: -
Χρηση excel: -
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: The Aquascapper
Ταμπλετες λιπανσης: -
Προγραμμα λιπανσης: καθημερινά βάση του μπουκαλιού
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): 35-40 % ανα 8 μέρες
Θερμοκρασια: 26C
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10αλλά με νέα δοσολογία 20
ΡΟ4: -
Fe: -
ΡΗ: 6,7
KH: σκληρό νερό
GH: -
Φιλτρανση: fluval FX4 εξωτερικό
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 1 snakehead
Ειδη φυτων: ενχινόδορος κορδι 1 , 4 ανούβιες , 2 κριπτοκορίνες 1 crinum , 4 pistia stratiotes 9 κερατόφυλλα , λίγο μος , γεμάτο duck weed 1 απονογκατον , αρκετή αζόλα 2 μικροσορουμ 2 πογκοστεμον 1 hydrocolite
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 9
Περιγραφη αλγης: καφέ
Ποτε εμφανιστηκε: πιθανότατα μετά την έξτρα δοσολογία
Αλλα σχολια:

NikosKoul
21-07-18, 13:29
Εδώ και μία φωτογραφία από το πρόβλημα της καφέ άλγης
91705

κολλημένη στο κερατόφυλο

NikosKoul
23-07-18, 18:13
Έχει μειωθεί ελάχιστα η καφέ άλγη με λιγότερη δοσολογία του λιπάσματος όμως παραμένει ένα μεγάλο μέρος από εκείνη. Σκέφτομαι να κάνω συσκότιση στο ενυδρείο αλλά θα επιρεαστούν τα φυτά με αυτήν;

sarpijk
23-07-18, 19:40
Πολυ πιθανον να ειναι απο το λιπασμα γιατι ειναι γενικο και δεν μπορεις να εχεις ελεγχο στα επι μερους στοιχεια που χορηγεις. Εκτςο απο το κερατοφυλλο που αλλου εχεις? Μηπως εχει πολλα οργανικα λογω μεγαλου ψαριου? Το φιλτρο εχει καθαριστει προσφατα?

NikosKoul
23-07-18, 20:58
Από οργανικά δεν νομίζω είναι εντάξει δεν είναι αρκετά μεγάλο. Το Φίλτρο έχω λίγο καιρό να το καθαρίσω 3 μήνες αλλά μέχρι εκεί