PDA

Επιστροφή στο Forum : Golden Crossback Malaysian Arowana


NikosKoul
19-06-18, 18:57
Καλησπέρα σκέφτομαι σοβαρά να πάρω μια Μαλαισιανή αρο 18εκατ. αλλά έχω φυτά low tech στο ενυδρείο. Μόλις αγόρασα chiller οπότε είπα υπάρχει περιθώριο για ένα "καλό" ψάρι στο προσωρινο ενυδρείο growout. Μπορεί να μην της αρέσουν τα φυτά? Δέχεται να έχει και άλλα ψάρια (στο μεγάλο ενυδρείο όταν με το καλό μπει?)

Κλεόβουλος
19-06-18, 19:39
Οι αροουάνες δεν ασχολούνται με τα φυτά γιατί είναι σχεδόν αποκλειστικά σαρκοφάγες αλλά όπως κινούνται μπορεί να τα ξεριζώνουν. Αν τα φυτά τοποθετηθούν έξυπνα αφήνοντας ανοιχτό χώρο στο ψάρι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Έχω δει ότι συνυπάρχουν με άλλα ψάρια που δεν μπορούν να τα φάνε αλλά και δεν τις ενοχλούν. Για πιο συγκεκριμένες προτάσεις περίμενε από κάποιον με αντίστοιχη εμπειρία ;)

NikosKoul
19-06-18, 19:48
Έχω μια μικρή εμπειρία Κλεόβουλε με της Αμερικάνικες αλλά οι Ασιάτικες άκουσα πως είναι πιο άγριες και λιγότερο ανεκτικές σε άλλα ψάρια. Εννοούσα για φυτά επιφάνειας που προφανώς θα επιρεάζουν τον δρόμο τους όπως πιστίες και duckweed. Αν μπει θα μπει σε μικρό ενυδρείο (1,2) για τους πρώτους μήνες και αργότερα σε μεγαλύτερο.

Κλεόβουλος
19-06-18, 20:14
Τα επιφανείας σίγουρα θα την ενοχλούν γιατί από τη φύση της ανιχνεύει για τροφή έξω από το νερό. https://www.youtube.com/watch?v=-YY0qCGrg8g

NikosKoul
19-06-18, 20:55
Ενδιαφέρον.. RTG είναι εντομεταξύ εκείνη που κοιτάω , είναι πολύ όμορφη θα ανεβάσω σε λίγο φωτογραφία αλλά έχω άλλη μία σοβαρή απορία. Το Juwel που έχω έχει τα φώτα μέσα από το καπάκι , εδώ τι γίνεται; Έχουμε πρόβλημα;

NikosKoul
20-06-18, 17:05
Εδώ είναι το μωρό

Κλεόβουλος
20-06-18, 17:41
Συμπαθητικό μωράκι :D γούτσου γούτσου

NikosKoul
20-06-18, 17:42
Ναι είναι , χαχα:smt052