PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυληκες Melanotaenia Boesmani


yannis
22-12-05, 21:25
Τι διαφορες εχουν οι θυληκες απο τις αρσενικες Melanotaenia Boesmani?

Κάπου διαβασα οτι οι θυληκες εχουν δυο οριζοντιες ριγες, αλλου παλι οτι οι θυληκες απλα εχουν λιγοτερο χρωμα απο τις αρσενικες (οι οποιες ειναι μισες μπλε μισες κιτρινες).
Τι ισχυει τελικα? Μηπως το χρωμα ειναι συναρτηση και της ηλικιας τους?
Υπαρχουν αλλες διαφορες περα απο το χρωμα?
Υπάρχει καμια φωτογραφια?

Mariel
23-12-05, 01:53
καπου ειχα διαβασει οτι στις αρσενικες-ανεξαρτητως ηλικιας- το πρωτο με το δευτερο ραχιαιο πτερυγιο επικαλυπτονται,ενω στις θηλυκες δε συμβαινει αυτο,και τα πτερυγια ειναι τελειως ανεξαρτητα χωρις καμια επαφη μεταξυ τους ;)

mikenuke
23-12-05, 10:27
η βασικη διαφορα ειναι οτι δεν εχουν χρωματα, αντε για να μην υπερβαλλω δεν εχουν τοσο εντονα χρωματα.Αυτο για το ραχιαιο πρωτη φορα το ακουω.
Οι αρσενικες εχουν τα πιο εντονα χρωματα μετα το 12ο μηνα τις ηλικιας τους.

yannis
23-12-05, 13:17
η βασικη διαφορα ειναι οτι δεν εχουν χρωματα, αντε για να μην υπερβαλλω δεν εχουν τοσο εντονα χρωματα.Αυτο για το ραχιαιο πρωτη φορα το ακουω.
Οι αρσενικες εχουν τα πιο εντονα χρωματα μετα το 12ο μηνα τις ηλικιας τους.


Δηλαδη και οι θυληκες γινονται μισες μπλε, μισες κιτρινες, σαν τις αρσενικες αλλα με λιγοτερο χρωμα?

mikenuke
23-12-05, 22:35
Δηλαδη και οι θυληκες γινονται μισες μπλε, μισες κιτρινες, σαν τις αρσενικες αλλα με λιγοτερο χρωμα?
οχι οι θυληκες ειναι μονοχρωμες αλλα λιγες πορτοκαλι λαμψεις μπορεις να διακρινεις.

Mariel
24-12-05, 06:43
επειδη πολλες φορες δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τα χρωματα,τουλαχιστον μεχρι να παρουν τα τελικα τους,εχω βρει οτι αυτο με τα δυο ραχιαια δουλευει καλα,τσεκαροντας το στη συνεχεια και σε ενηλικα.δυστυχως ομως δεν μπορω να βρω τωρα το λινκ....:(

yannis
24-12-05, 21:39
Σας ευχαριστω !!!

Akis
08-01-06, 00:06
Παραθέτω μία φωτογραφία από τα δικά μου Boesemani... τα οποία και λατρεύω...

Μήπως ξέρει κανένας σχετικά με την αναπαραγωγή τους τι παίζει??? Βλέπω που και που κάτι περίεργες κινήσεις μεταξύ τους, αλλά δεν έχουμε δει κανά μπέμπη ακόμα.

Akis
08-01-06, 00:22
Και μιά φωτογραφία με Boesemani από το μουσείο Porte Doree στο Παρίσι.

soza
08-01-06, 16:52
Ωραια φωτογραφια...
Εχεις μιλησει με τον συλλογο ωστε να την δωσεις για το fish index?

Akis
08-01-06, 22:19
Ευχαριστώ Sonia,

ειδικά με χαμηλό φωτισμό, όπου γίνονται πιο έντονες οι διαφορές των χρωμάτων τους είναι πολύ όμορφα ψάρια.

Όχι, δεν ξέρω...μαζεύει ο σύλλογος φωτογραφίες? Έχω και άλλες :-)

Tolis
08-01-06, 22:25
Μαζευει για το fish index που ετοιμαζει.
Αν θες επικοινωνησε στο info@aquarist.gr

halvas69
08-01-06, 23:29
Να επισημανθεί για αποφυγή παρεξηγήσεων ότι οι φωτογραφίες πρέπει να είναι δικές μας, δηλ. να τις έχουμε τραβήξει εμείς.