PDA

Επιστροφή στο Forum : DIY CO2 - Απορία


caverman
22-12-05, 15:54
Έφτιαξα και εγώ την κατασκευή (2λίτρο - συσκευή ορού) μέχρι το σημείο όπου πρέπει να αποφασίσω για τον τρόπο διάχυσης. :smt030
Έχω ικανοποιητική παραγωγή (1 φυσαλίδα /sec ) αλλά παρατήρησα ότι όταν βάλω το σωληνάκι απευθείας μέσα στο ενυδρείο αυτή σταματάει εάν το τοποθετήσω βαθιά. Μέχρι 10 εκατοστά από την επιφάνεια βγάζει φυσαλίδες.
Βαθύτερα σταματάει. Υπάρχει εξήγηση;
Μήπως δεν υπάρχει αρκετή πίεση στην φιάλη για να νικήσει την υδροτατική του νερού;
Το ενυδρείο είναι 110 L. Διαροές στο σύστημα δεν υπάρχουν. Η αντεπιστροφής έχει μπεί κανονικά.

netblues
22-12-05, 16:39
αμα το αφησεις λιγο να σηκωσει πιεση μεσα στη φυαλη, θα υπερνικησει την υδροστατικη πιεση και θα βγαζει κανονικα.

Strahos
22-12-05, 19:19
πρέπει να περιμένεις αρκετά να ανέβει η πίεση στο μπουκάλι

caverman
23-12-05, 12:01
Σας ευχαριστώ ήμουν μάλλον ανυπόμονος.
Δουλεύει μια χαρά. Το σύνδεσα προσωρινά με μια αερόπετρα μέχρι να μελετήσω κάτι καλλίτερο...

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και πολλές ευχές...:smt114

Ιορδάνης
05-01-06, 19:41
Καλησπέρα σου!βρήκες τελικά με τι τρόπο θα κάνεις την διάχυση ή έμεινες στην πέτρα;Τι φίλτρο έχεις;Σκέφτηκες να συνδέσεις το σωληνάκι σου στην έξοδο του φίλτρου σου;
Φιλικά Ιορδάνης.

drakoulis
06-01-06, 14:15
Δηλαδή δεν είναι ικανοποιητική η διάχυση με την αερόπετρα? Με το φίλτρο είναι καλύτερα εεεεΕ?

Είμαι στο ψάξιμο να βάλω κι έγώ CO2 αλλά θέλω πρώτα να προσθέσω μία λάμπα στο ενυδρείο και μετά.

anasios
08-01-06, 18:16
Μια ερώτηση να κάνω στο ίδιο θέμα.Για πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί το μπουκάλι του 1 1/2 λίτρου;Και μεχρι ποιας χωρητικότητας ενυδρείο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ιδιοκατασκευή διοξειδίου;

soza
08-01-06, 18:57
Το ποσο θα κρατησει το μπουκαλι εχει να κανει αρχικα με το ποσο τροφη υπαρχει για να καταναλωθει και βεβαια απο την θερμοκρασια χορου.Με το κρυο δουλευει πιο αργα.

klaz
09-01-06, 10:49
δεν παιζουν μονο τα λιτρα ρολο στο διοξειδιο που παρεχουμε,αλλα και το ποσο το εχουμε φυτεμενο...εγω που ειχα σε 200λιτρο με αρκετα φυτα,μπορω να πω οτι δουλευε αρκετα καλα.......

anasios
09-01-06, 17:16
Το ποσο θα κρατησει το μπουκαλι εχει να κανει αρχικα με το ποσο τροφη υπαρχει για να καταναλωθει και βεβαια απο την θερμοκρασια χορου.Με το κρυο δουλευει πιο αργα.

Δηλαδή , μια εξήγηση στο << πόσο τροφή υπάρχει για να καταναλωθεί >>;

δεν παιζουν μονο τα λιτρα ρολο στο διοξειδιο που παρεχουμε,αλλα και το ποσο το εχουμε φυτεμενο...εγω που ειχα σε 200λιτρο με αρκετα φυτα,μπορω να πω οτι δουλευε αρκετα καλα.......
Σε πόσο καιρό καταλαβαίνεις τη διαφορά από τη χρήση ;Μήπως πρόσεξες;

caverman
10-01-06, 10:21
Χρησιμοποιώ μια μικρή αερόπετρα που διασπά το διοξείδιο σε πολύ μικρές φυσαλίδες. Την έχω τοποθετήσει κάτω από την είσοδο ροής του εσωτερικού φίλτρου (aquaball 3 σταδίων)

Άσχετα με το πόσοστο διάχυσης (γιατί σίγουρα κάποιο δεν διαλύεται) οι τιμές από τον γνωστό πίνακα σε σχέση με τα αντίστοιχα PH & KH δείχνουν ότι βρίσκομαι στο μέσω περίπου της κλίμακας ιδανικών τιμών CO2.

σίγουρα αν θελήσω να πάω προς το ανώτερο άκρο τιμών διάχυσης CO2 θα πρέπει να βρώ τρόπο για πιό αξιόπιστη μέτρηση PH αφού με τα test της JBL που χρησιμοποιώ έχω διαβάθμιση ανά 0,2.

Μεταβολή στο PH μέτρησα την αμέσως επόμενη μέρα και ίδια ώρα από την έναρξη και ήταν από 0,3 - 0,4 μικρότερο.

Ιορδάνης
11-01-06, 20:58
Καλησπέρα!
Όταν λέμε τροφή εννοούμε την ζάχαρη η οποία είναι τροφή για τους μύκητες που είναι η μαγιά μας.Τώρα η κατασκεή με το μπουκάλι σε μένα στην καλύτερη των περοπτώσεων να μου πάει 25 μέρες.Στην αρχή βγάζει 1 φυσαλίδα ανα δευτερόλεπτο και σιγά σιγά πέφτει.Μεγάλο ρόλο παίζει και η θερμοκρασία του μείγματος αλλά προσοχη να μην έχουμε εκρήξεις.
Φιλικά Ιορδάνης.

anasios
12-01-06, 23:33
[quote=Ιορδάνης]
προσοχη να μην έχουμε εκρήξεις.
quote]
Τι είδους έκρηξη ;

lasal
13-01-06, 00:45
[quote=Ιορδάνης]
προσοχη να μην έχουμε εκρήξεις.
quote]
Τι είδους έκρηξη ;
Οπως της σαμπάνιας
;)

anasios
15-01-06, 23:50
[quote=anasios]
Οπως της σαμπάνιας
;)
Και νά,ναι Γαλλική κάτι γίνεται....