Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > lucy's Profile

lucy's Albums
  Album Title Pictures Last Picture
Picture Λουλούδια
12 29-03-11 12:49
Picture Η Σαμοθράκη τον χειμώνα!!!
Ας είναι καλά ο "Γερμανός με το κομπιούτερ" - όπως είναι γνωστός στο νησί - που μας βοηθάει να την χαρούμε κάθε εποχή!

www.samothraki.com
13 11-02-10 17:57
Picture Φαλακρό όρος (πρώην Παγγαίο)
Όρος Φαλακρό:
Νοιώθω υποχρέωση να πω μια αλήθεια που χάθηκε και λίγοι την γνωρίζουν!
Μέχρι πριν 80-90 χρόνια περίπου το Φαλακρό όρος δεν είχε αυτήν την ονομασία. Είναι το πασίγνωστο όρος Παγγαίο, όπου ο Ορφέας περιδιάβαινε τα δάση του!
Για λόγους όμως επεκτατικούς, εκεί γύρω στο 1920 (περίπου) το αλλάξανε όπως αλλάξανε ονομασίες κι άλλων βουνών (π.χ. το όρος Σύμβολο έγινε Παγγαίο) κι εμείς σαν κράτος δεν νοιαστήκαμε να επαναφέρουμε τα ονόματα, με αποτέλεσμα να τα ξεχάσουμε και οι νέες γενιές να έχουν παντελή άγνοια!

Για το θέμα έχουν γίνει έρευνες, μαζεύτηκαν χάρτες, γραπτά από την αρχαιότητα ακόμα, και άλλα που αποδεικνύουν την αλήθεια! Έχουν γραφτεί βιβλία με όλα τα αποδεικτικά στοιχεία και χάρτες!

Λοιπόν σας παρουσιάζω μερικά από τα πανέμορφα λουλούδια του όρους Παγγαίο, τα οποία φωτογράφησα στις 20 Απριλίου! Υπάρχουν κι άλλα σπάνια, που ίσως ανθίζουν αργότερα ( ή νωρίτερα ) ή είναι κρυμένα σε κάποιες πλαγιές που δεν μπόρεσα να πάω.
39 22-04-09 11:51
Picture Τα ζώα της αυλής μου!
9 24-03-09 19:49
Picture Οι μονομάχοι μου
3 07-07-08 10:38
Picture Ποταμογείτον ο στίλβων (potamogeton lucens)
Το αγαπημένο μου!
3 21-06-08 13:14
No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,01335 seconds with 12 queries